1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фурнаринки

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 14 април 2011.

 1. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Дали, некој дома ги има правено и ако има сакам рецепт, посебно за тестото... Интересни ми се, а изгледаат како да не се тешки :D
   
 2. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Јас како што знам се прават од тестото за пица што е и само зачини им ставаат .
   
 3. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Некои зачини што би им дале шмек на пица,ама кои? :?: Оригано..Ама други? :?: .. :D
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека се прават со вода и брашно. :D
   
 5. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  што е тоа ,првпат слушам за нив
   
 6. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Преубави се!
  Тестото мислам дека е како за пица.
  Според вкусот имам почувствувано оригано и вегета можеби и малку бибер. Во пицеријата каде најчесто ги јадам имаат и сусам. Мх мх мх. .
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  Ги имам правено дома со готово тесто за пица.
  Им ставав кечап, оригано и сусам. Може и кашкавал. Вкусни се .
   
 8. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Тестото е како за пица.
  Јас имам јадено секакви, значи имате простор да ги направите како вие си сакате.
  Со кашкавал се многу убави. Имам јадено и со малку доматен сос и оригано. Има и едни само со сусам.
  За матурата моја кога нарачувавме, баш видов дека уставри е пица тесто, ама во форма на коцка, и само од него сечат тенки парчиња.
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  146.983
  Пица тесто е,кое претходно е запечено.Потоа се премачкува со путер,врз него се додава сусам и вегета,потоа се редат парчиња кашкава и горе оригано и повторно се враќаат во рерна за да се стопи кашкавалот.До душа како сакате ги правите,има секакви,ама мене овие ми се најубави.
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Пица тесто кое се премачкува со путер, ситно сецкано лукче и зачини по желба (сол, вегета, сусам,оригано, мешавина зачин од оној готов што го има...)
   
 11. professoressa

  professoressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  106
  Јас фурнаринките ги правам на овај начин...
  1 сув квасец
  1 лажичка шеќер
  1 лажичка сол
  1 јајце
  500 гр. брашно
  250 мл кисела вода
  1/2 филџан масло...Сето ова се меси заедно и се остава малку да нарасне...потоа се дели на 6-8 делови и
  со сукало се прави ептен танко тесто ...пола см отприлика ...со нож се сечи тестото низ цела должина на растојание од 1,5 см да се линиичките и после и од другата страна за да дојде како шах(за да не збувнува )...се мачка малку со вода , се става крупна сол, оригано и сусам и се остава да нарасне уште 10 мин...се печи на 200 степени-15 минути...Добар апетит !!!
   
  На fina erika, Antebellum, V.odolija и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Секој си додава зачини по свој вкус.
  Јас ги правам од готово тесто за пица, го сечам по должина, го премачкувам со маргарин,малку оригано,малку сол-буковец и обавезно сусам.
  Превкусни се, особено со шопска салата!

  [​IMG] [​IMG]
   
  На kuc и V.odolija им се допаѓа ова.
 13. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  мммммммммммм ми се пријаде !!! баш ке пробам да ги направам , да видам што ке искочи :lol:
   
 14. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  Морам да ги направам и тоа уште утре
   
 15. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751

  Речено сторено....Ги правев по прв пат и навистина излегоа прекрасно


  на едни ставав бибер , оригано и куркума

  а на другите кашкавал , куркума и оригано
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0888.jpg
   DSC_0888.jpg
   Големина на фајлот:
   232,8 KB
   Прегледи:
   710
  На Marossa и Dvolicen им се допаѓа ова.
 16. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
 17. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Состојки:

  260 г брашно
  60 г пченкарно брашно
  80 мл масло за готвење
  160 мл вода (млака)
  1 јајце
  1 лажичка сол
  1/2 лажичка шеќер
  1/2 кесичка сув квасец
  малку сусам, сол, црвен пипер, ким (за посипување)

  Подготовка:

  Замесете го тестото. Во сад измешајте ги сите потребни состојки за подготовка на тестото и месете се додека не добиете фина, компактна смеса. Тестото покријте го и оставете го да нарасне околу 30 минути. Стасаното тесто поделете го на 3 дела и секој дел тенко расукајте го.

  Со помош на ноже за сечење пица, исечете го тестото на тенки стапчиња (за полесно, тестото првин префрлете го во плех за печење, па потоа сечете го). Префрлете ги стапчињата во намастен плех за печење и оставете ги да одморат 10-тина минути. Пред печење, намачкајте ги со малку вода и масло и наросете со сусам, сол и црвен пипер.

  Печете во загреана рерна, на 230 степени, околу 10 минути водејќи сметка да не изгорат бидејќи не е потребно долго печење. Наросете сирење, кашкавал или сл. и сервирајте ги.
  Ги пробав превкусни се :)
   
 18. tigarche1

  tigarche1 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2016
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  furnarinite se pravat od testo za pica ggotovo se kupuva, go mackas so zejtin mu stavas origano i sol i susam i gi peces i na kraj gi seces i tomatelo sos i spremni se za jadenje
   
  На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.