1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фјодор Михајлович Достоевски

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LivingGlam, 27 март 2011.

  1. The.dreamer

    The.dreamer Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    8
    Дефинитивно ова е кралот на Руската литература.
     
    На Scorpiongirl12, elimkd и HollyCombs им се допаѓа ова.
  2. The.dreamer

    The.dreamer Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    8
    а кои ви се омилени негови дела?!
     
  3. Macedonian.Horse

    Macedonian.Horse Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    44
    Злосторство и казна ми е омилениот роман од Достоевски.
     
  4. Any05

    Any05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Идиот и Злосторсво и казна ми се омилени :)
     
  5. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    „Једна је памет добра, двије су још боље“
    Фјодор Михајлович Достојевски
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.570
    Пол:
    Женски
    Од Достоевски ги имам читано само "Злосторство и казна" и "Записи од мртвиот дом". Романи кои просто те земаат и те носат во дејствието на книгата, онаму каде што ликовите се соочуваат со нивните животи, те пренесуваат во некој друг свет. Секако дека ќе ги прочитам и другите негови дела. Мајстор на пишаниот збор, се е толку сликовито и убаво искажано, навистина многу му се восхитувам.
     
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Достоевски ми е омилен писател, ги имам прочитано: Бели ноќи, Идиот, Двојник, Коцкар и Бедни луѓе
    Коцкар е на некој начин автобиогравска, ја напишал за кратко време со цел да ги плати коцкарските долговите
    Омилена ми е Бели ноќи, мала книга но толку интимна, љубовна, посебна
    Достоевски не е писател чии дела можеш да ги читаш во тинејџерски години, не е препорачливо затоа што делата не се лесни, обработува психолошка и социјална тематика, неговите ликови се депресивни, несреќни кои немаат ни малку надеж за подобро утре, осудени се на пропаст и самоуништување
     
    На toogood, Mr. Right, SAMIRA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Понижени и навредени мислам дека му е најдобра од сите.А и една од најдобрите,ако не и најдобра книга што некогаш сум ја читал.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде добар превод кај нас од Достоевски ?
     
  10. Presque vu

    Presque vu Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    КАКО ДА ГО ПОБЕДИШ ЗЛОТО ОКОЛУ СЕБЕ
    - Фјодор Михаилович Достоевски

    Гледајќи го човечкиот грев, понекогаш остануваш во сомнеж, па се прашуваш: дали треба со сила да се победува или со смирена љубов? Секогаш и секаде одлучувај вака: ќе победам со смирена љубов. Се одлучиш ли така еднаш засекогаш, цел свет ќе можеш да го покориш. Смирената љубов е голема сила, од сите најмоќна, и’ нема рамна на светот. Секој ден и час, секој момент, надгледувај се себеси, изгледот да ти биде блажен.

    Ете, си поминал покрај мало дете, си поминал лут, со грди зборови, со повредена душа и можеби не си го ни приметил детето, но тоа тебе те видело, и ликот твој, грд и зол, можеби останал во неговото слабо и незаштитено срценце. Ти тоа не го знаеш, меѓутоа, можеби со тоа веќе си фрлил лошо семе во неговата душа, а тоа семе можеби и ќе порасне, а сето тоа само затоа што не си се воздржал пред детето, бидејќи во себе не си израснал внимателна и делотворна љубов.

    Браќа, не плашете се од гревовите човечки, сакајте го човекот и во неговиот грев, бидејќи кога некој го сака човекот грешен, тоа веќе е слика на Божјата љубов и е врвот на љубовта на земјата. Сакајте ги сите созданија Божји и во целина и секој нивен дел. Секој лист, секој зрак Божји сакајте го. Сакајте ги животните, сакајте ги растенијата, сакајте ги сите нешта. Доколку би го сакал секое нешто – и тајната Божја би ја разбрал во тие нешта. А доколку би ја сфатил еднаш, ти потоа неуморно ќе почнеш да спознаваш се’ повеќе, секојдневно. И ќе го засакаш, најпосле, целиот свет со сеприсутната Божја љубов.

    Животните сакајте ги: ним Бог им дал честичка од мислите и тивка радост. Не им ги нарушувајте и вознемирувајте, не ги мачете, не одземајте им ја радоста, не противете се на мислата Божја. Човеку, не се умислувај, не мисли дека си подобар од животните: тие се безгрешни, а ти, со своето величие, ти само ја загнојуваш земјата со својата појава, на неа трагата своја гнојна ја оставаш после себе – и тоа скоро секој, секој помеѓу нас!

    Децата сакајте ги, посебно затоа што се безгрешни како анѓели и живеат за да би не усреќиле и раздразниле; тие живеат заради чистењето на срцата наши, како некој патоказ за нас. Тешко на оној кој ќе повреди дете! Сите идеали на овој свет не вредат колку солзите на едно дете.
     
    На renata77, sleepingbeauty, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  11. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Фјодоρ Достоевсκи еден од моите идоли.
    Иаκо од него имам пρочитано едно дело, леκцијата за него се уште ми е свежа и мојата почит спρема него е статус κво од почетоκот па се до сега.
    Саκам да ги пρочитам неговите и делата на Толстој но не саκам од позајмени κниги. Ќе ги пρочитам нивните дела κога ќе ги κупам за да можам да ги зачувам и да се потсетувам од вρеме на вρеме на нив.
     
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ја читав само “Злосторство и казна” бидејќи морав ни ја дадоа за лектира. Мислев пак некое досадно срање како останатите дела, но ме изненади. Прекрасна и поучна книга :)
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    „Мислите секогаш те носат таму каде што ти останало срцето“:)
    Ф.М. Достоевски
     
    На elimkd, cresa-jagoda и WarriorMind им се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Еден од омилените автори што ги работевме во средно. :) Злосторство и казна е закон, не ни праам муабет со луѓе што не ја прочитале. Греота е таква добра книга да се пропушти. Сакам во слободно време да читам уште дела од него. Одличен е.
     
    На cresa-jagoda и WarriorMind им се допаѓа ова.
  15. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Мене искрено во трета ми беа најубави делата.Би сакала да се вратам во трета за пак да ги обработувам.Секое дело го имав прочитано и секогаш прва за дебати па дури и на прва смена во понеделник додека другите ме гледаа поспано јас дебатирав.Злосторство и казна беше и остана до сега мое најинтересно најнеобично и најубаво дело.Достоевски ми е мајстор.Книгата ја немаше никаде во мојот град ја барав на секаде,но на крај успеав да ја најдам и за рок од неколку дена ги прочитав тие 600и плус страни.Ликовите се типични секој со посебен став и посебна приказна.Пак би ја прочитала книгата само да имам малку слободно време.Злостоство и казна ми остави најсилен впечаток од сите дела досега што сум ги обработувала.Многу работи научив,во многу и се пронајдов.Достоевски сакав да го обработам како дел од проектната задача,но професорите не ми се погодени па се одлучив за друг.ИДИОТ би било следното дело кое би го читала од Достоевски.Ги сакам класиците иако ретко кој ги сака. :)
     
    На elimkd, cresa-jagoda, WarriorMind и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    уф,колку го сакам овој писател :inlove:
    за џабе не го викаат 13-от Апостол :l:
    Ја имам читано Злосторство и Казна,Идиот, а Браќа Карамазови ја почнав и не ја дочитав не знам зошо,сум така некогаш неодговорна :rofl:
     
  17. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Писател за човековата душа и душевните болки. Главни ликови во неговите романи се типови на човечки души. Никој не успеал да ја опише човековата душа како него, толку прекрасно и длабоко. Секогаш толку умешно го доловува тој меѓу простор, таа дупка, граница помеѓу доброто и злото, правилното и неправилното, убавото и грдото.
    Гениј!
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.579
    Сакам да си купам книга од Достоевски. Ја имам прочитано само " Злосторство и казна". Но, би сакала да прочитам и други.
    Некои добри предлози? :wasntme:
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Препорака од мене, следно Идиот од него читај ја. :wasntme:
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Сакам да ја купам Идиот, но не можам да ја најдам. Дали знаеш случајно каде би можело да ја има? :)
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.