1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ХИМ (HIM)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од MissAnn, 15 март 2011.

 1. MissAnn

  MissAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  278
  Пол:
  Женски
  ХИМ е бенд кој настанува во Финска, го оформува Виле Вало и неговиот најдобар другар Мико Пананен. Бендот напрвин се вика "His Infernal Majesty", подоцна скратено во неговите иницијали - HIM. Кога се појавува бендот предизвикува најразлични реакции, го поврзуваат со сатанизмот. Нивното лого е хартаграмот (heartagram) кој го нацртал самиот Виле Вало кога наполнил 20 години, за својот бенд. Тој претставува комбинација од пентаграм и срце (љубов и омраза) и самото лого е одраз на нивната музика т.н. љубовен метал, како што Виле Вало и неговите фанови ја класифицираат.
  Иако многумина мислат дека само малолетнички и само жени се фанови, мислам дека нивната музика е преубава.
  Виле Вало е многу моќен вокал и има ептен добар глас, препознатлив, а сепак различен од песна до песна. :rock:

  <object width="640" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1V4AscLidWg?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/1V4AscLidWg?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="390"></embed></object>

  <object width="640" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/PMD1k16baVE?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/PMD1k16baVE?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="390"></embed></object>

  <object width="640" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-SQGJ0rfIEk?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/-SQGJ0rfIEk?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="390"></embed></object>

  <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/4WA2jBMk-Pk?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/4WA2jBMk-Pk?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

  <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ZOsHOSLasmM?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ZOsHOSLasmM?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

  <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_8VpOJeUBhY?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_8VpOJeUBhY?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

  <object width="640" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/V5L9pvwKSjE?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/V5L9pvwKSjE?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="390"></embed></object>

  <object width="640" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/SyKXLaf4QeE?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/SyKXLaf4QeE?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="390"></embed></object>
   
  На Anna-Banana, Meggy, LittleDevil и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
 3. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  ^^^^
  И мојата најоооомиленаааа....
  Хим и Виле Вало се на прво музичко :lol: место во мојот живот....
  Концертот во Бугарија го евоцирам сеуште, и нон стоп раскажувам за тоа, и смао чекам ден кога ќе ги најават кај нас :?: или барем некаде во соседството...
  ХИМ ХИМ ХИМ...е можам да ги слушам ден и ноќ...башка што Виле ми е совршен....мислам дека е најубавиот глас на светот....каква звучност, каква боја......... :x
  http://www.youtube.com/watch?v=LYnvZZ_TJ-Y
  :x :x ....луввв ХИИИИМ
   
 4. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Виле Вало има прекрасен глас, фантастична боја, еден од најдобрите бас гласови во Светов. :) Го почитувам многу. :)
  За Хим немам многу да кажам, има пар песни кои ми се допаѓаат, но сепак не би ги сместила во метал, а уште помалку во Love Metal бидејќи такво нешто не ни постои.
  Понекогаш ми се многу тажаленки за метал...
  Омилени:
  http://www.youtube.com/watch?v=Ifwf8RrU-94
  http://www.youtube.com/watch?v=-SQGJ0rfIEk
  http://www.youtube.com/watch?v=1V4AscLi ... re=related
   
  На MakeDamnSure и Forgotten им се допаѓа ова.
 5. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Ги обожавам !! Виле ми е омилен, најмоќен глас што сум го чула. Постојано ги слушам. Не знам некако многу ме смирува неговиот глас, ако сум нервозна само да го слушнам и автоматски некако си се смирувам :D

  http://www.youtube.com/watch?v=6wKruynYSY8

  http://www.youtube.com/watch?v=pMmoULWCK8c


  :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Многу ги сакав порано, ме потсетуваат на средно, убави спомени.
  Виле Вало има убава боја на гласот.
  Новиот материјал некако ми е чуден, старите песни се далеку поубави.
  Oмилените -
  http://www.youtube.com/watch?v=fYuQBfXaZd4
  http://www.youtube.com/watch?v=PnU1v_Lg ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=rsBHo8LVM3I
  http://www.youtube.com/watch?v=daP2xf5uMlY
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.472
  Допаѓања:
  63.972
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=yZ7B6uqh1bo
  Оваа и join me in death ми се најдобри од нив. Иако едно време сите песни ги отепував од слушање. Ама сега не сум во тек.
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Не сум баш голема обожавателка на Хим, има неколку песни кои ми се допаѓаат, веќе се постирани во претходните постови.Бидејки се од Финска,ме асоцираат на Финска :D ама кажав сега :P :D стилски ја отсликуваат Финска таква каква што е, сивило, во одредена мера мрачна земја,ама сепак убава :) малку анализа :geek: :D а Виле Вало е бога ми симпатичен е :D со убав глас,звучен :wasntme: :D
   
  На MakeDamnSure и ludoto19 им се допаѓа ова.
 9. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  41
  Едно време ептен ми беа ептен хит.Виле ми е cool.
  Сега поретко ги слушам ама сеуште со мерак
   
 10. Konfetka

  Konfetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  32
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  И кога бев средношколка и сега ги обожавам ХИМ.Песните им се закон а пак гласот,ммм :inlove: Ги имам скоро сите песни и повеќе ме бендисуваат постарите оние 2003,4 отколку новите,некако ич не ми се бендисуваат ,така да најчесто пострите си ги слушам ;) А пак Виле Вало -ноу комент :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=m15pPKFx ... detailpage
  http://www.youtube.com/watch?v=ejEEF1zK ... detailpage
  http://www.youtube.com/watch?v=IND9gERK ... detailpage
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  На zhap4e, MissAnn и maca99 им се допаѓа ова.
 13. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  се сеќавам кога се појавија имаа прва турнеја низ европа и беше опфатена Хрватска и јас така случајно се затекнав таму, тогаш сите беа во еуфорија, за прв пат се запознав со нивната музика некои песни ми се исклучително убави, некои не бидјеќи ми се језиви, но секако фронтменот е топ и со глас и со стас.

  песната со која за прв пат се запознав со нивната музика:

  http://www.youtube.com/watch?v=-SQGJ0rfIEk

  супер песна,

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  а убедливо најубави и омилени ми се:

  http://www.youtube.com/watch?v=jMHjWAP4mng оваа е навистина зараза.

  http://www.youtube.com/watch?v=PnU1v_LgRp8

  http://www.youtube.com/watch?v=V5L9pvwKSjE

  http://www.youtube.com/watch?v=FVcfCHmoCvM
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.111
  Допаѓања:
  107.080
  Пол:
  Женски
  Еј ја му ја симпатишев ептем оваа твојава песна, ама ептем.
  Не дека бев некој посебен фан... ама e уш’ по некое од песните шо’ му ги љубам, мада едново си е преработка... ху керс дем ит, мене се свиѓа верзијата :)

  http://www.youtube.com/watch?v=4WA2jBMk-Pk

  http://www.youtube.com/watch?v=_Kya__oc ... ure=relmfu
   
 15. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  68
  Ги обожавам! Виле Вало има толку посебен и уникатен глас што не знам... Прекрасно. Најубави песни ми се
  - The funeral of hearts :inlove:
  - Join me in death
  - Right here in my arms
  Инаку јас мислам дека Хим спаѓаат во епик метал бидејќи нешто како лав метал не постои ;)
   
 16. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  НАЈГОЛЕМ ЛАЈК ЗА ТЕМАВА,ХИМ највише на светот ги сакам,а особено Виле леле каков е аххх,ХИМ се најдобрата група у светот ,нема рамни на нив
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  42.503
  ХИМ ги слушав од седмо одделение до... Ај да речеме четврта средно. Абе, напалување по Виле Вало, постери, цедиња, беџови, маици, следење кариера, купување албуми и касети со снимки од џез кариерата на Виле... Чиста будалаштија! Ги сакав, зошто ме вадеа од монотонија, буквално оксиморонски, ми го осветлуваа средношколското досадување.
  Ги надраснав после концертот во Солун пред 5 години кога сфатив дека и нема некоја поголема вредност музиката, песните само им добија некој потежок звук и заликуваа една на друга. А дека се истрескав, се истрескав до коске! Плачев брееј, на концерт. Каков класичен тинејџеризам. :rofl:
  Инаку последен албум од нив што го купив е Dark Lights и само две три песни ми се бендисаа, другото е премногу исто како и се претходно.

  Тинејџ сензација се, без некоја подлабока вредност, барем мене ете, ме држеа периодот, и после тоа ги изгустирав, надраснав.
  А и смешно е да се траскам на вакви бендови уште. :)
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DressedToKill

  DressedToKill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  43
  оф виле виле мај лав препрепремногу ги сакам од седмо негде почнав да ги слушам па до сега (сега сум трета ) шо значи 5 години тотално сум опседната и со хим и со виле и мислам дека нема да ми помини :inlove:
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  His Infernal Majesty :up:

  Ми се допаѓа нивната музика, не знам како е дефинирана затоа што не сум сретнала дека има лав метал, осносно Вало и фановите ја нарекле својата музика под тоа име, нешто као жанр. повеќе ми се како готик метал. Виле Вало, аух зарем треба нешто повеќе да се каже? м?
  Омилен албум ми е Razorblade Romance, песни I don't care, Summer wine и Wings of butterfly.

  http://www.youtube.com/watch?v=cpyZo7NTrSE

  http://www.youtube.com/watch?v=G3gF5XSK ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=AjG-QAMf ... re=related
   
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Што друго да кажам освен дека ги обожавав! :inlove:
  Во голем дел од нивните песни се пронаоѓав себеби, ги слушав по цели денови и не ми беа здодевни.
  А за гласот на Виле Вало да не коментирам. Нешто фантастично!
  После толку време, уште ми текнува да си пуштам некоја нивна песничка.
  Еве ми ги омилените:

  http://www.youtube.com/watch?v=PMD1k16b ... ure=relmfu

  http://www.youtube.com/watch?v=-SQGJ0rf ... ure=relmfu