1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хааб календар-што ни предвидуваат Маите

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Snow-Queen, 3 октомври 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Во последно време мошне актуелна тема се разните предвидувања на одамна изумрените Маи, што биле мошне напредна цивилизација. Една од најинтересните теми е нивната астрологија. Постојат многу несогласувања и различни мислења за астрологијата на Маите за кои се расправа и ден денес.

  Она што е познато е дека календарот на Маите, таканаречениот Хааб календар се користи и за интерпретација на 12 хороскопски знаци, за да се претстави циклусот на денови во годината, а многу значења и симболи се засновани на културолошки и верски аспекти, важни за културата на Маите. Основните значења на хороскопските знаци за овој интригантен народ се следните:  Chen (1 јануари - 21 јануари)

  Симбол: Месечината, племенитост, црна бура, Запад

  Оригинален превод: Влегување во суштинската племенитост и мудрост

  Опис: Луѓето родени во овој знак се мудри и чувствителни. Големо внимание му посветуваат на религијата и духовната страна на животот.  Yax (22 јануари –10 февруари)

  Симбол: Зелена бура, Венера, Југ

  Оригинален превод: Дисциплината го разбиструва умоти и го просветлува патот
  Опис: Сите личности се благи и љубезни, тешко остваруваат мир и хармонија во сопствениот живот и луѓето околу нив. Тие се прецизни и имаат практичен ум.


  Sac (11 февруари - 2 март)

  Симбол: Бела бура, жаба, Север

  Оригинален превод: Облаците и сомневањето ги уништуваат сните

  Опис: Личностите во овој знак се прилагодливи, сакаат промени и патувања. Одлучни се и секогаш спремни да преземат одговорност и да ги доведат работите на исправен пат.


  Keh (3 март - 22 март)

  Симбол: Оган, бела мечка, дрво, Исток

  Оригинален превод: Ослободете се од навиките со весела песна и барајте нов сјај

  Опис: Луѓето во овој знак се желни за промена и не се плашат од ризици, не се свртуваат во минатото и не се каат поради нивните постапки. Сакаат изненадување и авантури.


  Mаk (23 март - 11 април)


  Симбол: Затвореност, поврзаност

  Оригинален превод: Зачекорете во суштината на проблемот и решете го она што не е добро

  Опис: Овие личности се перфекционисти по природа, и се добро организирани. Тешко покажуваат емоции и се затворени.


  Kankin (12 април - 1 мај)

  Симбол: Жолто сонце, куче, земја

  Оригинален превод: Примете ја светлината како мудрост на вистинскиот учител

  Опис: Родените во овој знак се уметнички настроени, склони кон учење, а посебно во окултните науки ги искажуваат нивните најдобри способности.


  Muwan (2 мај - 21 мај)

  Симбол: Млад орел, богот на дождот и облаците

  Оригинален превод: Поглед во темнината

  Опис: Овие луѓе се тврдоглави и издржливи. Не гледаат само на надворешниот изглед; склони се кон анализа и психологија и имаат мошне развиена интуиција.  Pax (22 мај - 10 јуни)

  Симбол: Музика, пари, време на сеење, јагуар

  Оригинален превод: Свирење на музиката на иднината

  Опис: Овие луѓе се иновативни и уживаат во секој момент во животот. Спремни се да преземат контрола над ситуацијата и предодредени се да бидат лидери.


  CAYAB (11 јуни - 30 јуни)


  Симбол: Месечина, желка, ритам

  Оригинален превод: Со песната и ритамот

  Опис: Луѓето во овој знак воглавно се добри глумци, пеачи и воопшто забавувачи. Тежнеат кон хармонија и сите нејзини облици.


  Kumku (1 jули - 20 јули)

  Симбол: Бог на дождот и растенијата, крокодил, житарици

  Оригинален превод: Оној кој ја сознава суштината добива духовна храна

  Опис: Овие луѓе се склони кон книжевност и филозофија, и имаат потреба да стигнат до суштината на значењето на животот.


  Wаyeb (21 јули - 25 јули)

  Симбол: Богот на земјата, природата
  Оригинален превод: Сите кои прават грешки
  Опис: Среќата е свртена кон луѓето во овој знак, често им е загарантиран успехот на сите полиња, иако се брзоплети и поради тоа прават многу грешки. Исто така, тие се дарежливи и добри.


  Pop (26 јули - 14 август)

  Симбол: Пума, лидер

  Оригинален превод: Учител

  Опис: Родените во овој знак имаат талент да ги пренесат своите знаења на другите и имааг големи аналитички способности.


  Wо (15 август - 3 септември)

  Симбол: Ноќ, гром, земја

  Оригинален превод: Тивок истражувач

  Опис: Во животот настојуваат да стекнат високо образование, имаат одлични ораторски способности.


  Zip (4 септември - 23 септември)

  Симбол: Планина, космос, црвено небо

  Оригинален превод: Сила којашто го движи светот

  Опис: Овие луѓе имаат богат друштвен живот, жртвуваат се и се навистина добри пријатели.


  Zotz (24 септември - 13 октомври)

  Симбол: Лилјак, риба, почеток на зимата

  Оригинален превод: Знаење и свест

  Опис: Луѓето родени во овој знак се несебични и се грижат за луѓето од својата околина. Вредни се и емотивни.  Zec (14 октомври - 2 ноември)

  Симбол: Земја и небо

  Оригинален превод: Создавање

  Опис: Овие личности имаат способност во секој момент да ја преземат иницијативата, дисциплинирани се и трпеливи во реализација на нивните планови.


  Xul (3 ноември - 22 ноември


  Симбол: Бог на ветрот, филозоф, мала птица

  Оригинален превод: Оној кој сее знаење и умеење

  Опис: Личностите во овој знак се сталожени и трпеливи. Се занимаваат со филозофија и сите видови на теоретски науки.  Yaxkin (23 ноември – 12 декември)

  Симбол: Сонцето кое изгрева, плодните полиња

  Оригинален превод: Светлото на штотуку роденото сонце

  Опис: Овој знак дава креативни, иновативни и импулсивни луѓе. Тие се харизматични и духовити.  Мол (13 декември - 31 декември)

  Симбол: Мудрец, оној кој создава, вода

  Оригинален превод: Оној кој ги составува сите делови во една целина

  Опис: Овие личности воглавно имаат истражувачки дух, а често нивните достигнувања ги прават поголеми отколку што се.
   
 2. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403

  Snow-Queen- КРАЛИЦЕ баш е сево ова точно
  СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА ДЕВОЈКАВА
   
 3. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  браво полн погодок!!!
  Zotz (24 септември - 13 октомври)

  Симбол: Лилјак, риба, почеток на зимата

  Оригинален превод: Знаење и свест

  Опис: Луѓето родени во овој знак се несебични и се грижат за луѓето од својата околина. Вредни се и емотивни.
   
 4. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  684
  се е вистинаа ;)
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Zec (14 октомври - 2 ноември)

  Симбол: Земја и небо

  Оригинален превод: Создавање

  Опис: Овие личности имаат способност во секој момент да ја преземат иницијативата, дисциплинирани се и трпеливи во реализација на нивните планови.  Интересно , се е точно.
   
 6. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  WOW, супре се е скоро точно! Инаку Маите ми се омилените ликови за истражување! :D
   
 7. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.664
  Пол:
  Женски
  Опис: Луѓето родени во овој знак се несебични и се грижат за луѓето од својата околина. Вредни се и емотивни.
  -Си се пронајдоф.
   
 8. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  Симбол: Месечина, желка, ритам

  Оригинален превод: Со песната и ритамот

  Опис: Луѓето во овој знак воглавно се добри глумци, пеачи и воопшто забавувачи. Тежнеат кон хармонија и сите нејзини облици.
  не баш :(
   
 9. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Има вистина :)
   
 10. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.273
  Допаѓања:
  28.748
  Пол:
  Женски
  Паа.. точно донекаде. :D
   
 11. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  Речиси се е точно. :)
   
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900