1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хаику поезија

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од AnaKarenina, 8 јануари 2014.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Хаику е вид јапонска поема која обично ја опишува природата и содржи мошне емотивна перспектива. Хаикуто и неговите творци се свртени кон ситните, обичните, речиси безначајните нешта, најчесто нешта кои се дел од природата. Токму поради тоа, карактеристично за оваа поезија е тоа што не изобилува со литературни украси, туку има многу едноставна структура.

  Хаику се состои од 3 стихови и 17 слогови. Во првиот стих се користат 5 слогови во вториот стих се користат 7 слогови и во последниот стих се користат 5 слогови (формата е 5-7-5). Седумнаесетте слогови на хаику песната не се стремат да го опишат неописливото, туку да го поттикнат читателот да го доживее она што го почувствувал поетот.
  Хаику поезијата нема рима, а тематски е слободна, освен тоа што редовно содржи збор што одредува на кое годишно време се однесува. Тој збор не мора да биде непосредно именка или придавка на некое годишно време. Тоа може да биде збор што на некој начин детерминира или сугерира одредено годишно време, на пример: за цутот на црешата се смета дека го става хаику во пролет, лилјанот во лето, хризантемата во есен, репката во зима. Таквиот збор може да биде некоја билка, животно, некоја природна појава, човечка дејност, свеченост и слично.

  Токму ваквата структура прилично го отежнува процесот на преведување на хаику во други јазици, но и поради самиот факт дека јапонскиот јазик во многу нешта е значително побогат од европските, особено во зборовите кои опишуваат чувства, впечатоци, атмосфера.

  - - - - -

  Дали ви се допаѓа хаику поезијата? Сте се обиделе ли да напишете по некој стих?
  Мене ми е искучително интересна, иако никогаш не сум пробала да напишам нешто, од проста причина што секогаш се изразувам на долго и широко :wasntme: Освен тоа, не љубам да сум ограничена во некаков формат. Но често читам хаику и особено ми се допаѓа тоа што имаме македонска хаику поезија која доживува и печатена верзија :)

  Еве дел:

  Свири чајникот
  како воз што пристига
  од далечини.

  Две штипки сами
  на жицата виснати
  бавно паѓа ноќ.

  Капна лист. Есен.
  Низ оџак ѕирка облак.
  Ти - сама. Јас - сам.

  Кога ми треба
  огледало гледам во
  Месечината.


  И еден мој обид:
  Небо од пурпур
  Го покрива овој град
  Ни носи сништа.

  (15 минути ја составував :tmi: )
   
  На Lot, Loving boy, pupi.girl и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  * Тоа е шега,
  петел јајца не носи,
  таблата празна.

  * Се е прав и чад,
  топлина ме обзема,
  недостига снег.

  * Неспокој во крв,
  стравува од темнина,
  очите без сјај.

  За 10 мин. што ми дојде на памет тоа пишував, повеќе време ми одзеде броењето на слогови :lol:
   
 3. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.625
  Шо ти требаше мор
  да влегвиш во вода
  со се кимононо

  кај ојш мор, кај ојш
  со тија куферине,
  зар ти е лошо в Трпејца?


  Ми падна Икспено,
  од лош драјвер,
  требат рестарт.

  Слабо врвит Интернетов
  ми велит сајт нот фоунд
  требат рестарт


  Немат место ми велит,
  дали немат меморија или
  требат рестарт.
   
  На GirlLove, Dadusicka, Mrs.Styels и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Витомир, ова нема врска со хаику, прво прочитај што е хаику а ова се само охридски зезалици демек хаику.
   
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Надвор нема снег
  Има само смрзнати
  Човечки срца.
   
  На cresa-jagoda, teddi, ariela09 и 18 други им се допаѓа ова.
 6. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.792
  ^
  Ана, прекрасно! :inlove:

  Еве го мојот прв обид.. 10 мин. ја составував. :tmi:
  --
  Срцево мрзне
  Во исчекување на
  Вечната зима.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Многу е заразна хаику поезијава, синоќа учев и во учебникот си пишував стихови и броев слогови. За се и сешто :lol:

  Најслаткиот сон
  Ми доаѓа во мугри
  Затоа доцнам.

  Јаболко зрело
  Доцна сфатив дека е
  Дом за еден црв.

  Врз топла печка
  Кора од мандарини
  Се шири мирис.

  Боси стапала
  Потонати во песок
  Надоаѓа бран.
   
  На Temperance, sanjaeva и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Започнавме брзо,
  часовник отчукува,
  се ближи крајот.

  Потонат в сон,
  мисла од мене бега,
  воздишка лесна.

  Утро во раскош,
  магија ќе создаде,
  сјајот се буди.

  Во срце немир,
  сонцето во зенитот,
  сенката бега.
   
  На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.185
  Допаѓања:
  79.915
  Пол:
  Женски
  Па ... :wasntme:

  Не сакам да сум
  Една од оние што
  не знаат за сни.


  Ладните раце
  Не секогаш се доказ
  За топло срце.
   
  На Yellow456, sanjaeva, Mama25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  662
  Допаѓања:
  5.231
  Баш ми се свиѓа
  хаику поезија,
  како солза е.

  Чекај да се потрудам малце, ова беше ептен набрзина... :x

  Ум имам ко лист,
  малку е жолт, малку сив.
  Зелен - од утре.

  Дујулајкит? :)
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Зар снег нема или
  залутал сосем сам во
  ноќта далеку?

  Зар изгор лето
  не` очекува или пак
  снегот доаѓа?

  Се надевам не сум направила некои грешки, при делење на слоговите. :D
   
 12. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Студена вечер
  Замаглени прозорци
  Нацртај срце.

  Имаш грешка во или, двосложен е овој збор (и-ли).
   
  На sanjaeva, cresa-jagoda и Elennaa им се допаѓа ова.
 13. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Мене порано повеќе ме бидуваше за хаику, ама како стареам некако немам умешност во крато изразување, се забегувам на долго и широко.

  Една постара, хаику е ги броев, сите слогови ми се тамн, напишана во 2009 година.

  Каде ли сме ние,
  И на каде одиме
  Се загубивме.

  Избегавме ли?
  Се` изгубивме сега,
  Не постоиме.

  Те барам тебе
  Те нема и ме нема
  Си заминавме.

  Постоиме ние
  Но не сме тоа што бевме
  Оттуѓени сме.

  Странци сме денес,
  Одрази в`огледало
  Непознати се.

  И погледни ме,
  Сега види ме добро
  Заборави ме

  Не постоиме.
  Замре и секој трепет
  Во незаборав.
   
  На sanjaeva, cresa-jagoda, senza.parole и 12 други им се допаѓа ова.
 14. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.357
  Пол:
  Женски
  Ладни рацете,
  топлина во срцето
  сакај ме, љубов!

  Надвор маглата
  очите ги прекрива,
  зарем не гледаш?

  Погледни ми ги
  очите најискрени,
  и запрашај се...

  Кој ли имам јас
  освен тебе најсакан,
  во овој лош свет?
   
  На sanjaeva, cresa-jagoda, Taylor97 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.910
  Ладните нозе,
  топлите усни мои,
  бол се по тебе

  Огнот ги голта
  тажните солзи мои,
  што ли згрешив јас?

  Мракот везе вел
  од спомени и љубов,
  од друго време.

  Тогаш сонцето
  нам ни беше доволно.
  Сега веќе не.

  :tmi: Прв обид, за 5 минутки, што ми дојде на душа :)
   
  На Yellow456, anuskaNESTLE, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Ноќта е ден пак,
  мижам и треперам јас,
  болот ме гуши.

  Памтам силна бев,
  ништо не ни фалеше,
  но замина ти.

  Зимата дојде,
  твојот мирис го нема,
  се губам бавно.

  Пауза додека куцам семинарска, малку креативност нема да е на одмет. :)
   
  На Abeja и Hipster им се допаѓа ова.
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.420
  Допаѓања:
  125.651
  Студот во коски
  Ми навлезе до болка
  Џабе пијам чај.

  Одамна е мрак,
  Над книгата сум уште
  Не знам до кога.

  Ме измачува
  Нешто недовршено
  Мир не ми дава.

  Да заврши се
  И подобро ќе биде
  Крајот се гледа.

  Знам дека можам
  Морам да сум упорна
  Не се предавам.
   
  На foxcrime, Mishela, Abeja и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Еве го мојот прв обид за хаику поезија, и како за прв пат не е лошо.(за 10 минути го скоцкав) :)
  Да бев сонцето
  ќе сјаев силно за да
  ти осветлам пат.

  Нови патеки
  Што ме водат до тебе
  Ќе те стигнат ли?

  Старите дрвја
  тивко ми го шепотат
  твоето име.

  Жолтите лисја
  сведочат за нашата
  скриена љубов.
   
  На cresa-jagoda, senza.parole, Chennole и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Agawa

  Agawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  280
  Еве една песна што ја пронајдов неодамна. (не пишувам јас да знаете, зашто може хаику поезијава ќе ме натера на харикири) :D :D

  Што сме убави со појасите
  ти црн појас седми дан
  јас волнен појас ишијас. :rofl: :rofl: :rofl:
   
 20. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  11.937
  Еднаш си бев јас
  И еден јануари
  Станавме ние

  Си бевме ние
  Но по еден дождлив март
  Станавте вие

  -

  Црвени нокти
  Разбушавена коса
  Срамно минато

  Еден по полноќ
  Што ќе раскажуваш на
  своите деца?

  Имам три маски
  Две се на полицата
  Земи си една

  Дојди со мене
  И да зачекориме
  Во мојот мал свет

  -

  Јас ќе бев твоја
  За еден грст насмевки
  Ти не сакаше

  Јас ќе бев твоја
  За милион бакнежи
  Ти не сакаше

  Ќе бев твоја и
  за мал украден поглед
  Не, не сакаше


  Станав негова
  На тебе заборавив
  Ти - ме сакаше
   
  На Yellow456, Anacid, sanjaeva и 2 други им се допаѓа ова.