1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хакирање ФБ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Justice.Girl, 9 декември 2011.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Мејлот си го вратив за кратко, оти ми стигна смс дека некој ми сменил лозинка. Но, со тој мејл се логирам на блог. Денеска и него го вратив. Ништо не е чепкано внатре, ни на мејл, ни на блог. Не знам дали имам потреба да се грижам и зошто некој би хакирал, каква корист би имал? Како да се заштитам за во иднина? Да не се логирам секаде?
     
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не чепкај во туѓа приватност!!!
    Ако немаш доверба во твојот дечко, значи дошло време да се разделите, да ставиш крај на врската.
    И размисли како би ти било тебе некој во месинџер да ти влезе и да ти чита пораки, без разлика дали нешто криеш или не криеш.
     
    На Elen4e_sonce, Bezobrazna01, raww и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Spit

    Spit Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Машки
    Odis vo postavki i imas bezbednost i najava klikas na toa i imas tamu povekje nacini za zastita na facebook profil
    i smeni si password na mailot i stavi si broj i tocni podatoci na mailot za vo slucaj ako bide hakiran da mozes da go vratis preku podatoci kako sto se recovery mal odnosno druga mail adresa na drugar/drugarka ili tvoja druga mail adresa.
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Да, па на тој начин преку телефонот дознав дека некој ми сменил лозинка на мејлот. Си вратив и мејл, и со блогот е ок, но ништо не е чепкано колку што видов. Зошто некој би хакирал не знам? Дали странци тоа го прават или пак некој овде, не знам навистина, немам идеја.
     
  5. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.626
    Пол:
    Женски
    Mi haknaa fb i nemozam nikako da go izbrisam ne se sekavam na mail na nisto posto brat mi mi go pravese a pocinat e i nemozam nisto si stoi taka so godini...
     
  6. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    540
    Допаѓања:
    638
    Пол:
    Машки
    Dali znae nekoj dobar haker da mi preporaca za whats app i facebook/instagram po moznost
     
  7. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.626
    Пол:
    Женски
    hitno hitno hitno dali nekoj znae da mi izbrise profili na fb sto nezz loziki ni email a ne se koristat poveke...(na majka mi)
     
    Последна измена: 10 април 2021
  8. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.626
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam se razbira ako znaete da mi kazete :) zosto nemozam da smena ime na fb a ima mnogu poveke pominao od 60 dena?
     
  9. Dark power

    Dark power Нов член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Prasuvam seriozno dali nekoj znae da haknuva Instagram? Se raboti za Edna "zaednica", za nazalost pretstavuva nekoja lazna inspiracija I opasnost za mojot Mal brat. Ne mi se zboruva mnogu privaten problem ni e. Plakjam za uslugata. Može I vo LP
     
  10. Dark power

    Dark power Нов член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Molam za razbiranje mnogu sum voznemiren
     
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Пријави у полиција брату, не е за хакирање.Еве и да хакне некој, пак ќе напраат.
    Има у МВР оддел за сајбер криминал пријави.
    Се плаќа да хакнеш Инстаграм, мислам од тоа ја аматерски шо сум пробувала, пошо не знам нешо да хакнувам ау бау.
     
    На eliesaab и Tanjamm им се допаѓа ова.
  12. Dark power

    Dark power Нов член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Се расправаме дома му го зедов телефонот.
    Знам дека се плаќа, бараат биткоин. Знаеш каде од прилика хаха
    Инаку го пријавив тој профил, но ми одговорија ако не ми се допаѓал да го блокирам
     
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Оваа година втор пат се случува да не можам да влезам на мејл. Претходно, како то пишав добив известување на мобилен со смс дека некој влегол во мејлот, и да се заштитам. Деновиве не можев да влезам на мејл, па пак менував мејл. Си го вратив мејлот, но на фб страница на кандидат за градоначалник прочитав дека од власта ги хакирале адресите. Дали е тоа можно? Кој им е целта не знам. Кој толку се занимава со хакирања? И може ли да се направи некаква штета ако јас веднаш штом сум видела сум го вратила мејлот?
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Стави си two factor authentication
    Јас имам на мојот Гмаил акаунт
    И од кај и да се најавувам ми стига на телефонот да потврдам дека сум јас
    Има и кодови.
    Иначе не верувам, пошто сигурно на меил не паѓаат кузнае каови договори
    Кај нас на факс пишуваа меил во име на деканот и одма го најдоа
    Па мери им го умот..
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Си го вратив, и мене веднаш ми стига дека некој влегол, ама која е поентата на тоа влегување во туѓ мејл не знам.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    2.062
    Пол:
    Машки

    На мејл, луѓето оставаат сѐ и сешто. Замисли да ти го најдат pin-от на кредитната картичка, матичниот број, лични екплицитни видеа. Исто така може да ти инсталираат keystroke апликација што твојот систем не може да го детектира и да ти ја „следат“ коресподенцијата или пасвордите...

    Ќе те уценуваат дека ќе им ги пратат на сите твои контакти и дека треба да уплатиш на таа и таа сметка за толку и толку време. Но, да не „ширам“ параноја... Сепак, не сме сите „јавни личности“ и веројатноста да имаат корист од твоите податоци, не е голема. Можат да ги користат за да ги продадат на некоја ads компанија... Се разбира самите Google, FB, имаат пристап до твоите податоци, дури и ако ги избришеш... Препорачувам Brave browser. https://brave.com

    Не притискај никакви линкови во junk-mail, инсталирај malwarebytes, keystroke scrambler, ставај лента на твојата камера на лаптопот (да, може да се вклучи дури и да не светка), користи VPN кога си на „јавни“ мрежи, се некои од мерките на претпазливост.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Немам видеа, таман работа, ама имам договор за работа кој сум го пратила скениран во фирмата. Баш ќе видам дали има матичен таму. Многу контакти, може се и сешто да пишат секому.
     
  18. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    2.062
    Пол:
    Машки
    Тоа го спомнав за сите да имаат предвид, не мислев на тебе конкретно или за конкретната злоупотреба :) Токму така, може сѐ и сешто да прават. Треба само да се внимава...
    Менувај ја лозинката на мејлот почесто, барем на половина година, или ако има сомнителна активност веднаш после тоа. Користи долги секвенци, со комбинација на специјални знаци и големи букви ....На пример: @МojotDolgPasvord%NeMozeDaSe&Dekodira
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Избришав договорот. Немам видеа, немам спорни фотки, а ни пин немам, си го паметам. Ама па имам известувања од банка, оти редовно стигнуваат и од оператор. За трансакциска редовно си ја следам електронски, што и каде сум потрошила. А како би знаела дека инсталирале програма со која ми ја следат комуникацијата и пасвордите?
     
  20. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    2.062
    Пол:
    Машки
    Има видливи и невидливи... Видливите можеш да ги видиш во списокот на инсталирани програми и процеси (Windows). Некои стануваат видливи со посебна секвенца на притискање на тастери (и ова го знаат тие што ти го имплантирале таму софтверот).... Невидливите, ако се доволно софистицирани, никако не може да се детектираат, така што може да ти бидат злоупотребени податоците и без твое знаење... Во тој случај ,треба да го форматираш дискот, или пак да ги згаснеш сметките on-line, па сѐ од почеток... Секако е добро да имаш добар софвер за анти - malware (Windows)... Тој најчесто ги препознава, и постојано се ажурира за новите видови на опасности... Но, не значи дека и тој ќе препознае сѐ... Нема совршено безбедни системи, за жал... Има цела галаксија од ранливости на системите, особено тие на Windows. Аndroid и особено Linux, се далеку подобри... Види, ова е сѐ теорија. Не верувам дека ти си предмет на некоја таква софистицирана активност. Пишувам, во општи термини... :) Погоре наведов во кратки црти што е сосема доволно да се направи, за секој случај. И тоа може да се смета за голема внимателност...
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.