1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хакирање ФБ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Justice.Girl, 9 декември 2011.

  1. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    мене ми го хакнааа :devil: :devil: :devil: :@ :@ :@
     
  2. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    ми направија лажен профил и ми треба да го хакнам и да го избришам :D Како?
     
  3. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    епа чим ти напраиле лажен профил иди напрај report и завршена работа. На сите твои пријатели прати им да стаат репорт и тоа е тоа :)


    мене ми треба некој да ме просветли некој што знае како се хакира ама со резултат пошо порано јас тоа го праев ама сеа нејќе :devil: ако има таков нека пише лп :D
     
  4. t.i.n.k.b.e.l.l

    t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Девојки дали знае некој да хакира фб?
    Не за друго туку заборавих си го пасвордо на стариот фб
     
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Не мора хакирање за тоа. Едноставно кај шо ти е log in екранот, ќе одиш на Forgot Password и ќе ти даде да го напишеш mail-oт со кој се имаш регистрирано и на mail ќе ти дојде порака за ресетирање на старата и бирање нова лозинка.

    Иначе, не на мене, на една пријателка и` го имаа хакнато еднаш. И тоа бивш дечко и` го имаше хакнато. Абе глупости живи, животов и` го реконструира, ццц демнењето на профилите на пријателите не е доволно, па ај сега ќе хакираме. :^)
     
    На t.i.n.k.b.e.l.l му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Poison.Tree

    Poison.Tree Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Случајно налетав на лажен профил полн со мои слики, име на девојка од Србија. Пишав во инбокс - те молам тргни ги сликите итн. Ми одговори - извини, ми треба профилот за некоја "работа", имаш убави слики ама штом ќе завршам ќе го избришам. Го пријавив дека е лажен ама ништо друго не можам да направам. Само ме интересира каква ли "работа" врши...
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    ^ Кажи им на другарките, блиските да го пријават профилот како лажен. Колку повеќе кликања со пријава за лажен профил - толку поголема е веројатноста дека ќе го отстранат профилот.
    Пред извесно време, моја сокласничка се најде во иста ситуација, па сите што ја познававме го пријавивме профилот и утредента веќе го немаше. :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Долго време ми е хакиран стариот профил и така си стои а немам појма зошто и како ми е хакиран.Сега си имам нов но ме нервира што сеуште стои а го пријавував неколку пати и пак ништо.Ве молам ако некој знае да хакира пишете ми во лп.
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Пишаа погоре...кажи им на твои другарки/роднини/познаници сите да кликнат на report на профилот за да биде побрзо отстранет. Колку профили имаат за бришење, дури дојдат сите на ред...
     
    На rhcpfan му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Може некој што знае како се хакира фб да ми пише лп,треба да влезам во еден мој профил и да си го избришам,а не го знам пасвордот и мејлот. :)
     
  11. feminagirl5

    feminagirl5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Дали знаете како да откријам пасворд на фејсбук

    Девојки итно ми е дали знаете како да откријам пасворд на фејсбук станува збор за мене, а ако не сакате да пишете вака пишете ми во лични пораки :(
     
  12. yeah

    yeah Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Дали знаете како да откријам пасворд на фејсбук

    Имаш многу видеа за тоа на http://www.youtube.com ;)
     
  13. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Морам да хакнам нечии профил мо-рам, само незнам ни маил ни пасворд.. помош, кој знае нека ми пише лп... итно ми ;(
     
  14. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    А да не знаете како се хакира емаил адреса?!Поскромна сум..не барам хакирање на фб..Хак на емаил и после то јас ке си завршам работа :D
     
  15. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    значи јас знам да хакирам фејсбук ..ептен е едноставноо..и го хакнав на една другарка..(значи немав воопшто доверба во незе) па како за моја срејча сите разговори и беа избришани..ова сама го открив никој не знаеше да хакнува ^_^..само глупо ми е шо одма открива дека и е хакнат(се најавува и гледа дека пасвордо и е сменет) да можеше да и го откријам пасвордо па така да влегував и да читав разговории ехх..
    ако знај некој како можи без да се менува пасвордо да се влези нека кажи :P
     
  16. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Кој метод користиш уствари?
     
  17. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    трчи -лажи :lol:
     
    На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    значи кај шо треба да се најавуваш на фб стегаш дека си го заборавли пасс ама треба да ја знаеш емаил адресата фала богу..после то ја пишуваш адресата за да ти стаса линк за сменување на пасс на фб.ама пошто не го знајме пасс на емаил адреса и таму стегаш дека си го заборавил..има едно за да си смениш адреса оти секако се пишува една спротивна ја менуваш таа и таму ти стасува линк за да си го смениш пасс на емаил адресата го менуваш и влегуваш во емаил адресата потоа стегаш на линк за да го мениш пасс на фб па го менуваш и така се најавувас
    ако сака некој подетално обајснување лична порака аа иначе не лажам VIN.diesel :P
     
    На vlatko spasovski му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Хахахха... добар метод :)

    Со keylogger се дознава пасот најлесно. Keylogger-от е програма што се спушта на компјутерот, се прави exception во антивирусот (зошто ќе го препознае како малвер). После тоа прорамата ги снима сите притискања на тастатурата. Така може да се дознае податоци и многу поважни од фб пасс. Пример банкарски лозинки итд.

    Постои можност да се embed-ира некаков малвер/спајвер (keylogger протпоставувам) во .jpg (значи слика) и ти праќаат емаил со сликата. Тоа може да биде слика што ќе изгледа незначително, пример лого. Со отворањето на емаилот сликата се инсталира програмата (освен ако имате подесено така да не би се отвараат сликите што стигаат со емаилот).

    Друг метод е фишингот. Ти праќаат емаил дека некој сака да ти го хакне профилот и ти викаат да се логираш на линкот што ти го праќаат во емаилот. Уствари линкот не носи на сајт што само личи на фб (или на кои да е сајт) и ти си ги внесуваш податоците и фактички им ги даваш.

    Трет метод е brute force attack. Фактички има софтвер што ќе ги испорба сите можни комбинации на знаци и така ти ја пробива лозинката. Има и такви што даваат предност на збориви од речник, има и такви што ги земаат предвид и оние зборови што се прават со бројки пример кис4е, бомбон4е.... (не знам дали има вакви за македонски, ова е повеќе за англиски зборови)

    Наравоучение: користете lastpass https://lastpass.com/ и KeyScrambler http://www.qfxsoftware.com/
     
    На livert му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kickeyyy

    Kickeyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1


    Да, и ја имам изведено така, и ми се јави дотичната персона да и помогнам да си го врати, и ја тука :angel: :lol: :lol: 8)