1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Харизма

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од coldbaby, 22 септември 2019.

  1. coldbaby

    coldbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Има некои луѓе,ги познаваш многу кратко,а пред нив си опуштен,буквално те привлекуваат со самата нивна појава.Позитивни к насмеани.
    Што мислите дали е тоа харизма? Дали е вродена харизмата или се вежба и учи?
    И што за вас значи харизма и харизматичен човек?
     
    На A_star му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Disconnected

    Disconnected Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Harizma e vrodena karakteristika ne se uci i spored mene e klucna za uspeh, na harizmaticna licnost ne mozes ni da se lutis, sekogas ti deluva simpaticno dodeka pak ubava ili pametna licnost zavisi od vreme i situacija dali kje go iskoristi potencijalot a harizmata e kako energija sekogas privlekuva ali ne znaci deka harizmaticnite se sekogas pozitivni i nasmeani tuku ednostavno so svojata pojava privlekuvaat i najcesto se lideri.
     
    На harizmaticnana, ku4ence, elimkd и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Мислам дека е вродена карактеристика, но може да се цели секогаш кон подобри изрази нели..
    Јас си ја купив мојата харизма одамна , не мора повеќе да правам глупи фаци за имам харизма .. :)
     
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Јас сум со неа родена . Не знам да глумам , а сите кои сум ги запознала ми кажале дека им давам позитивна енергија , дека имам некоја пријатна харизма .

    Дали е така или не , не знам . Јас се сметам за просечна и умерено харизматична личност .
     
    На mileystar, candy.cane, Brinetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.901
    Пол:
    Женски
    Доста луѓе ми имаат кажано дека сум харизматична и симпатична.
     
  6. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Може да е вродена, но исто може и да се научи како секоја друга вештина.
     
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Вродена некој и кога глуме дека е интересен едноставно нема харизна неможе да освое. Харизматичен човек за мене е човек кој што остава силен впечаток кај мене и чустувам позитивна енергија кога зборувам со такво лице.
     
    На GoodGirl45 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со членката погоре.

    Не се сметам себеси за харизматична и симпатична и досега никој ми нема кажано дека сум таква. Воопшто не ми пречи.

    Не ми се допаѓаат оние кои прават фасада позади таа харизматичност и сакаат да те придобијат. Затоа што реално, не може човек со секој да се има и да се прави како се да е океј, секогаш има нешто што нема да ти се допадне кај некој и ако се дружиш од корист ќе се правиш како најмногу да ги сакаш, а уствари ќе зборуваш се и свашта позади нивниот грб. Е тоа не ми е океј и избегнувам со такви да контактирам. Токсични се!
     
    Последна измена: 23 септември 2019
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.546
    Допаѓања:
    115.501
    Пол:
    Женски
    Тоа е харизма.Но,вродена е и не може да се научи.
     
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Вродена е симпатичната фацка, а харизмата се стекнува кога се усовршуваат социјалните вештини, покрај тоа, условно кажано харизматичниот, не му е на секого харизматичен.
    Имаше еден политичар кај нас кој раководеше со државава во '90-те и 2000-те, некои велеа харизматичен им бил, некои не можеа да го смислат од бројни причини, меѓу кои наведуваа и неизмерна ароганција.
    Сара Џесика Паркер е исклучително шармантна, но го нема лицето кое ќе ме придобие мене.
    Том Круз е реално харизматичен актер и човек, јас сум му фан, но многу луѓе не го сакаат главно поради скиентологијата, познато ви е веќе.
    Има особа која лично ја сметам за магнетична, но некои луѓе ми кажуваат дека им предизвикува језиво чувство. That's fucking weird, но сѐ на сѐ, укажува на релативноста.
     
    На Mentalna85, ForeverYoung, MysteriousQueen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Апсолутно . Том ми е превара.и Боно од у2 во тинејџерско доба ми е харизматичен а сега одвратен. Приметувам кај мажи бејби фејсови ми ср харизматични со благ attitude. Алфа мажјаци јок.
    Кај жени покрај убавина , оние со стил и мекост некоја ми се харизматични. Neri Oxman памет и убавина на пример.
    А за бране ...па спореди пример со друг преЦедник кој имаше харизма на фикус. И сегашниот на опозиција е отприлика као мртва мачка харизматичен.
     
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Сите се убедени за себе дека се симпатични и харизматични. :D Не велам дека нема такви луѓе. Нема врска надменоста и арогантноста, знам луѓе што толку се полни со себе што баш тоа им дава специфична харизма.

    Зависи од многу работи. Дефинитивно има луѓе што го имаат она нешто, едноставно се привлечни или пак толку мистериозни, што самото тоа те тера да им се приближиш. Да си харизнатичен не значи да знаеш добро да ја забавуваш толпата. Значи да зрачиш, да привлекуваш како магнет поради некоја твоја карактеристика што некогаш тешко се распознава од прва.

    Дел се учи, дел е вродено. Некои луѓе засекогаш ќе бидат одбивни, што и да направат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека секој има нешто во себе, прашање е дали ќе го развива. Исто, зависи колку искуствата на човекот му дозволуваат да блесне, т.е. да биде позитивен и насмеан па да го засакаат. Некој почесто се разочарувал и тоа се одразува врз неговото однесување и расположение, екстровертноста, приемчивоста спрема луѓето и тн.
    Инаку, целиот јавен живот е превара. Многу од политичарите поминуваат низ обуки каде дознаваат како да привлечат толпа.
     
    Последна измена: 24 септември 2019
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.420
    Пол:
    Женски
    Харизмата не се учи и ја нема секој/а. Обично харизматични се луѓето што ни на крај памет не им текнало да се идентификуваат како харизматични (нема врска со убавината оти најчесто ја мешаат). Знам примери каде што се "вежба" харизма, само што не мислам дека овие поминуваат кај луѓе со емоционална интелигенција. Некогаш е доволно да се придобие мнозинството, но не и поединци што се свесни.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  15. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Се учи и се развива.Јас како мал бев харизматичен и после како тинејџер ми се случија некои работи и станав повлечен,не зборувам,не се смеам и не се дружам често и нормално немам веќе толку луѓе во близина.
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Харизма према мене нема врска со убавина, иако ако некој е харизматичен можиме и да го перцепираме како подобар на лик. Типичен пример е Benedict Cumberbatch.

    Харизмата е самото движење, можност да се наметниш и истакниш без уствари да се наметниш и истакниш. И да, можи да се учи. На почеток ќе биди филовано и присилно ама штом нешто премини во навика уствари станва дел од тебе.
     
    На Angie1432 и INEEDLOVE им се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Тоа е затоа што си повлечен во себе , си фатил една комфор зона и надвор од неа , се чувствуваш исплашено и немоќно . Можеби си несигурен во себе или со ниска самодоверба .

    За да го надминеш проблемот , треба да се опуштиш малку ( не мислам на опијати и сл ., туку да не мислиш што ќе биде ако вака постапам , дали ќе бидам отфрлен или прифатен и сл . ) . Едноставно пробај нешто ново . Излези од комфор зоната , запознавај нови луѓе , ако мислиш дека имаш ниска самодоверба , смени фризура , вежбај , медитирај.. прави работи што ти ја подигаат самодовербата и те прават среќни со своето тело и дух . Јас мислам дека ќе видиш промени за кратко време . Најважно од се , минатото остави го во минатото . Што и да се случило во минатото , не дозволувај да влијае на твојата сегашност и иднина . Да , минатото е дел од тебе , но не е твој затвор . Нека ти биде животна лекција .

    Се најдобро и се надевам дека ќе ти помогнам да се вратиш на стариот ти , само посилен од порано .
     
  18. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    ха ха!
    не сум тинејџер да барам помош од вас
    не се работи за проблем,ви кажувам дека харизмата се развива ако се сака
    да сакам ќе се смешам со луѓе,знам како треба ама не ги сакам
     
    Последна измена: 15 јануари 2020
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Интровертноста и харизмата не се поврзани. Познавам интровертна, но харизматична личност.
    Тоа е енергија што другите ја препознаваат, ја чувствуваат и те перцепираат како индивидуа.
    Јас сум интроверт, но не се доживувам харизматично.
    Мислењето на останатите не ме засега.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    поврзани се,луѓето сакаат зборливи и друштвени луѓе