1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хари Потер (Џ.К.Роулинг)

Дискусија во 'Книги' започната од KejtiKaulitz, 26 август 2011.

  1. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Harry Potter and the cursed child е прекраснааа,ја голтнав книгата,ја прочитав за 3 саати цела и ваауууу:inlove::inlove:
     
  2. stojmanovski10

    stojmanovski10 Нов член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Јас живеам во Куманово, Македонија. Знаеш ли каде ги има Хари Потер книгите (во која продавница или книжара), бидејќи книгите уште не сум ги прочитал. Но, книгите се стари, се продаваат ли уште?
     
  3. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Ги има секако,јас ги имам купено 3тиот дел на македонски,4тиот на англиски и најновата книга на англиски,ги има насекаде низ Скопјево,во Икона ги имаш на англиски а во Или-Или на македонски ги има..А за Куманово не знам баш..:)
     
  4. stojmanovski10

    stojmanovski10 Нов член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    А првиот и вториот дел?
     
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Ако си од Скопје, или ако патот те носи наваму, побарај по оние мини книжарине што се, тезгите на ул. Македонија и покрај кеј, таму можеби можеш да ги најдеш, макар на старо. :)
     
  6. Dark Lord

    Dark Lord Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Од Хари Потер ги имам изгледано сите филмови. Од книгите ги имам прочитано само првата (Хари Потер и Каменот на Мудроста). Книгите ги зедов од библиотека. Првата книга многу ми се допадна, наскоро ќе ја вратам и ќе ја земам втората (Хари Потер и Одајата на Тајните). Хари Потер ми се омилените книги и омилените филмови. Глумците во филмовите добро си ја завршиле работата, одглумија одлично. Исто така книгите ги имам на Српски и на Англиски во PDF формат. Мислам дека Хари Потер книгите пак се штапаат, бидејќи кога бев во библиотеката имаше голем постер со Хари Потер. Потоа отидов до една книжарница за да прашам дали ги имаат Хари Потер книгите, а тие одговорија дека ќе ги донесат од Скопје :wasntme:. Сепак, браво за авторката Џ.К. Раулинг што напишала толку добра книга.!
     
    На Olitomboy12 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој/а од вас каде можам да ги најдам книгите на македонски ама онлајн? Никако да најдам нешто
    Помош!:(
     
  8. Death Eater

    Death Eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    На македонски онлајн ги има само првиот и последниот (7миот) на македонски. Јас го продавам 6тиот на српски, ако сакаш бујрум.
     
  9. Kethniss566

    Kethniss566 Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Неодамна ги гледав филмовите Хари Потер и премногу ми се допаднаа, па затоа сакав да ги прочитам книгите. Ги побарав во сите можни книжарници но не успеав да ги најдам сите делови доколку некој ги продава ве молам информирајте ме :D
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Јас од библиотека ги земав. Прашај дали ги имаат.
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мене не ми се допаѓаат македонските преводи на книгите. Не знам дали нешто е променето од кога јас бев мала, ама многу неконзистентни беа преводите.
     
    На јolene, theowndemon и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Прв пат кога ги читав книгите на македонски беше уште основно. Преводот беше ужас. Мислам Слидерин беше Змијолики. Том Ридл беше Том Редлов, башка што некои реченици не правеа смисла и ред работи. Некоја година покасно кога пак ги читав на македонски, читав од понови преводи и беа далеку подобри, средени, без лапсуси. Ама прв пат кога читав секогаш ќе памтам.

    Книгите ги има во повеќето книжарници, исто така можиш да ги нарачаш од интернет. Ако разбираш англиски, сепак препорачувам да ги земиш на тој јазик. Само препорака.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Димон, јас од кога ги читав во основно, немав со години прочитано ни една преведена книга после :rofl:
    Трауми се тоа :D
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Death Eater

    Death Eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Македонскиот превод не е толку лош (не мислам дека е добар), ама презимињата на ликовите се утнати (и тоа многу). Примери:
    ПРЕЗИМИЊА:
    1. Хермиона Желбогорска (Гренџер)
    2. Фамилијата Снајдоски (Визли)
    3. Северус Зајадливски (Снејп)
    4. Луна Збунска (Лавгуд)
    5. Минерва Окалкоска (МекГонагал)
    6. Аргус Дрпник (Филч)
    7. Невил Загубенковски (Лонгботом)
    8. Том Редлов (Ридл)
    9. Белатриче (Белатрикс)
    10. Ремус Волков (Лупин)
    11. Драко Лошоткоски (Мелфој)
    12. Фамилијата Ситникоски (Дарсли)
    13. Сибил Гаталкова (Трелони)
    14. Оливер Дрвошанов (Вуд)
    15. Седриг Копачев (Дигори)
    16. Филиус Вејниветрески (Флитвик)
    17. Годрик Орлолав (Грифиндор)
    18. Хелена Уфипуф (Хафлпав)
    19. Ровена Гавранокт (Ревенкло)
    20. Салазар Змијолик (Слитерин)
    ПОИМИ:
    1. Шушимиги (маглси)
    П.С. Во заграда е точното презиме/поимот!

    Секако, ова е преводот на првите 5 дела, од издавачката куќа „Култура“. На последните два дела е добар, затоа што е од друга издавачка куќа - Младинска книга!
    Првите 5 дела можете да ги најдете само на старо и во библиотека. Последните два ги има само во Култура, и се 990 денари.
     
    На FVP му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zarkojames

    zarkojames Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Сакам да ве прашам нешто!!!
    Дали некој ја има Harry Potter and the Philosopher's Stone би сакал да ја купам или доколку знаете каде можам да ја најдам но да е UK верзијата таа е оригиналот
    ПЛИССС.....
     
  16. Death Eater

    Death Eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ако си од Скопје - ја има во „Икона“ (ул. Димитрие Чуповски, 24). Ако не си од Скопје - купи ја преку kupikniga.mk. Преку КупиКнига е 599 денари + достава, а да ја купиш од „Икона“ - исто 599 денари. Ако сакаш можам да ти ја пратам и во електронска форма :).
     
  17. zarkojames

    zarkojames Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Благодарам денеска го поминав цело Скопје а таа да ти ја имала во ГТЦ во Икона...
     

    Прикачени фајлови:

    • hp12.jpg
      hp12.jpg
      Големина на фајлот:
      123,2 KB
      Прегледи:
      22
    На Death Eater му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Барав ваква тема. Хари Потер беа првите книги што ги прочитав. Памтам ги зимав од библиотека, за недела дена ги завршив. Филмовите излегуваа околу мојот роденден и ми беа најдобар подарок.

    Мислам дека книгите се многу подобри од филмовите, иако и самите филмови се прилично добри, но начинот на кои ги претставуваат одредени карактери, како Џини, која во филмот е само љубовен интерес, или колку моменти и сцени се скокнати во 4тиот филм, која ми е омилената книга, е малку разочарувачки. Има толку сцени кои ме имаат изнервирано како кога Дамблдор му се дере на Хари откако и неговото име излегува од пехарот, а во книгата пишува како смирено го прашува, или фактот дека целосно го скокнаа погребот ;(

    Ме интересира дали некој друг има приметено моменти кои се различно претставени од филмот и кои ви пречат?
    И дали препорачувате читање на Cursed child? Слушав мислења на booktube и ретки се позитивните :worried:
     
  19. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    во Икона ли ги има на англиски? Јас си ги порачав од book depository ама не се баш ефтини таму, сепак си правам колекција од овие editions конкретно

    Иначе ако сакате да си ги купите книгиве за многу ефтини цени за 150-200 денари со бесплатна достава ги има на странава https://www.betterworldbooks.com овде продаваат користени книги но скоро сите се во одлична кондиција:) Хари потер ги има сите за 3-4 долари
     
    На Regina.Phalange и GirlRose им се допаѓа ова.
  20. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Имаш голема колекција? Ако не ти е проблем, плис сликај.
    Мене многу ме инспирира Potter Collector, и одредени верзии се преубави, ама сакам да имам американската од ковчег едиција, со хард коверс. Кај нас прашував икона, немаа периодов стигнато, а папербакс ми се мн нежни да ги читам.
     
    На ReinaDeCielo и RockNroLLGirL им се допаѓа ова.