Хари Потер (Harry Potter) [1998-2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од KejtiKaulitz, 2 декември 2010.

 1. the.vampire.girl

  the.vampire.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  875
  Допаѓања:
  1.488
  Пол:
  Женски
  http://www.filmovizija.com/strani-film/ ... 117ae.html
  Работи само на Mozila и Chrome
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.848
  Пол:
  Женски
  Дечки, ги има некаде книгите за читање во електронска верзија?
  Мене ми фалат последните 2 делови, зашто не можам да ги најдам, а моментално немам ни време да се ангажирам околу ова, па да си ги читам вака. :wasntme:
  Имам некои нејасни работи, кои верувам дека одлично се објаснети низ книгите.
  П.С. Ставајте линкови, ако има некаде. :)
   
 3. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.805
  Пол:
  Женски
  http://www.free-ebook4u.org/fantasticfiction/Harry-Potter-and-the-Half-Blood-Prince.html

  http://www.elisd.org/www/laredoisd/site/hosting/Library/Harry Potter and the Deathly Hallows.pdf
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jjoovvaannaa

  jjoovvaannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2012
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Harry Potter е преинтересен авантуристички филм во 7 делови. Јас сите ги имам гледано и ви ги предлагам... 8) :)
   
 5. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  454
  Големо не за филмот.Не го сакам.Имам гледано 2 дела и не ми се свиѓа.
   
 6. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Пораснав со филмовите. :)
  Ги чекав еден по еден, секоја година.
  И сите ги имам гледано преку 10 пати. :lol:

  Се поврзав со ликовите, затоа што останаа исти од првиот до поседниот дел. Тоа ги прави филмовите посебни! :inlove:

  Многу ми се допаѓа поврзаноста меѓу сите, како нешто само се спомнува на почетокот и на крајот станува многу важно. Предобро се смислени. БРАВО! :D

  Ги имам читано и книгите, но филмовите ми се далеку подобри ! :)
   
 7. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Сите дела ги има гледано, најдобри филмови на сите времиња!
   
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.853
  Допаѓања:
  112.753
  Гледани по неколку пати, тие се мојот живот!
   
 9. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.874
  Допаѓања:
  37.473
  Пол:
  Женски
  Сите делови ми се гледани, супер филм, интересен ;)
   
 10. maravillosa

  maravillosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2013
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Сите делови се дефинитивно закон (иако мора да се признае дека и книгите се фантастини, всушност фантастични е премал збор). Ги обожавам и филмовите и книгите.
   
 11. elence132

  elence132 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  105
  Е овој филм ми е во душа , израснав со него , го имам гледано преку 100 пати и никогаш нема да ми стане досаден :)
   
 12. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Во последно време сум опседната со Хари Потер.Ја имам на таблет Хари Потер и каменот на мудроста,другиве ги гледав на megashare ,односно 2 и 3 а покрај книгата и филмот првиот дел го гледав.Е сега вториот ај ама третиот многу брзо зборат на англиски и не сфатив некои работи...Ги има ли негде книгите ко првата што ја најдов на македонски на интернет,или сите делови со превод?
   
 13. Marinela.markovska

  Marinela.markovska Нов член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Се наоѓаат ли книгите на интернет? :)
   
 14. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.691
  Штотуку ги догледав сите делови по незнам кој пат.. и еве сум овде со насолзени очички ;(

  Не постојат зборови кои можат да го опишат значењето на оваа легендарна приказна.
  Пораснав со Хари а со него дефинитивно и ќе умрам.
  Никогаш нема да престанам да ги препрочитувам книгите и да ги гледам филмовите, моите деца и нивните поколениа ќе бидат исто толку големи обожаватели колку и јас.
  Но единствено многу жалам и голема штета е за идните поколенија што нема да ја доживеат таа среќа и тоа чувство како е да се биде дел и да се живее оваа приказна,
  сепак ние сме генерација која што порасна со Хари Потер.
  Секоја година бевме во исчекување на нов дел, ние растевме како што растеше и Хари. Тоа е тоа задоволство и таа огромна чест која за жал нема да ја имаат идните генерации.

  Оваа приказна за мене секогаш ќе ми биде приврзана за срцето, не знам колку само сум плачела гледајќи ја одново и од ново.
  Џ.К. Роулинг ни го подари светот, ни подари таква приказна исполнета со толку многу љубов, топлина што ни една друга приказна не содржи. Ни подари еден сосема нов свет, нова димензија на пријателството..
  ХАРИ ПОТЕР НЕ Е САМО НАУЧНО ФАНТАСТИЧНА ПРИКАЗНА, ТУКУ Е И РЕАЛНОСТ..
  ПРИКАЗНА КОЈА НИ КАЖУВА ДЕКА ПОСТОЈАТ ПОВАЖНИ РАБОТИ ОД ОМРАЗАТА, БОРБАТА И ВОЈУВАЊЕТО.. А ТОА Е ЉУБОВТА СПРЕМА НАЈБЛИСКИТЕ!

  Јас никогаш нема да разберам човек што ја мрази оваа приказна, нема да се помирам со тоа.. едноставно човек кој не се потрдуил да навлезе подлабоко во приказната и ја гледал само површно никогаш за мене нема да го сметам за човек. Искрено.. таквите што го мразите Хари Потер сигурно не сте изгледале ни еден дел во целост, и не сте прочитале ни една книга, зошто е невозможно да не го засакате кога ќе се задлабочите во приказната, кога ќе ја доживеете со срце.

  Јас сум воодушевена од глумата на актерите, Дан, Ема и Руперт беа совршени во секоја смисла на зборот. Тие се нашите вистински херои.. одиграа маестрално, заслужно за сите оскари на оваа земја, таквата глума нема цена. А за книгите ќе кажам дека се вистинска магија, нестварни ремек дела.
  И не.. за мене Хари не заврши. Секогаш ќе живее во спомените и во срцето.
  "Until the very end!" :l:

  [​IMG]
   
  На s.h.e.wolf, 1209, the.vampire.girl и 4 други им се допаѓа ова.
 15. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  ^Ме расплака.Ко на Хари Потер што плачев така и на твојов пост.Незнам точно зашто.Значи толку се согласувам од збор до збор со твојов пост,иако ја не сум твоја генерација,пред некое време станав опседната со Хари,значи после Хари Потер книгите,ни една друга неможам да ја читам,некако сите ми се глупи,најверојатно зашто Хари дефинитивно ми се врза за срце,и сега се после него сите книги ми се бесмислени.Никој не ме сфаќаше коа плачев-аи за тоа чудото со метла плачеш,ама тоа е,ги жалам што немаат ништо видено,ни еден филм,па не сфаќаат дека Хари не е само летање со метли и мавтање со стапче,туку дека е една прекрасна приказна,преубава...Незнам што више да пишам,знаете сигурно како се осеќам,сите што го сакате Хари..Дефинитивно кога ке пораснам ке си направам некоја тетоважа поврзана со Хари,дали Deathly Hallows знакот,дали како лузната на Хари не е битно било што што ке ме посеќа на Хари,на цела приказна..Им завидувам на тие што допрва ке гледаат и ке читаат,се од Хари,ама сепак мислам дека уште 7358923759 пати ке ги гледам филмовите,и ке ги читам книгите,од еднаш ништо не бидува...

  Овие нешто имаат проблеми со серверов,а баш е интересно се ова
  Си направив акаунт,грифиндорка станав :lol: :wasntme: и на крај у Diagon Alley 404 not found.. А си се израдував таман.. http://new.potteracademy.com/index.php

  Ги има,ја ја имам Хари Потер и каменот на мудроста на македонски и на англиски,а другите сите на англиски плус до 6ти дел од библиотека,ама катастрофа се,Снејп-Зајадливски,Слитерин-Змијоглав, Грифиндор-Ореолав така нешто,Мекгонагл-Окаловска,Дарсли-Ситникоски,Маглси-Шушумиги,Ли Џордан-Ли Јордановски,Огледалото тоа Ерисед Еристед како и да беше -Етиблеж,абе катастрофа,толку буквален превод не сум видела до сега,едноставно неможам така да ги читам,тешко ми е и чудно..

  Иначе омилени ликови од машките дефинитивно Снејп,од почеток до крај,леле Алан каков ѕверски глас има,ауу,и нормално Хари,они двајца,и после нив Малфој.Од женските Белатрикс и Хермиона,и после нив оваа Мекгонагл :) :l:

  Ама која ми беше фацата коа кажаа дека Хогвортс не постои,туку дека е модел,макета како и да го викаат малечко,и се тоа дека е снимано во простории ;( А сите попусто на писмо од Хогвортс се надеваме :( :lol: Ја пак си замислувам дека постои негде и никој од нас глупите маглси незнае.. :angel: Леле фејри,марш од филмовиве,оди учи историја на магијата...Мислам обична историја де,за втора светска војна |( .
   
 16. Andrianaaaaa

  Andrianaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  41
  "I don't know what to do with my life" - така се осеќам одкако заврши
   
  На Srckata28 и LittleFairy им се допаѓа ова.
 17. icona.pop

  icona.pop Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2013
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  26
  Омилен форевер :$
   
 18. BeautyAndTheBeast

  BeautyAndTheBeast Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  159
  Секогаш ќе ми биде омилен филм.Секогаш.Сите делови ги имам изгледано еден мал милион пати,всушност си имам традиција со сестра ми која трае веќе 3 години,секое лето си ги гледаме деловите.И одвај чекам да дојде и ова за пак да гледам.Никогаш нема да заборавам првпат како се 'сретнав' со Хари, бев со татко ми во продавница за Цд-инја и купувавме игри за плејстејшн.Он ме тераше да ја купиме Хари потер,ама ја не сакав страшна ми се виде :lol: .Ама ја земавме ,и после ден играње толку се заљубив што ко споулавена бев по нив. :D
  Секогаш ќе го гледам,и секогаш ќе се јавува таа болка во мене што заврши.Ме потсетува на моето детство, и секогаш ми буди спомени.Дај барем нека направат уште некој дел.. :(
   
 19. NineTailedFox

  NineTailedFox Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  157
  Пораснав со Хари Потер и кога заврши бев "What will I do with my life right now" ;( :worried:
  [​IMG]
  Кога и да ја видам сликава или пак ако пак гледам некој од филмовите секогаш чувствувам некое чудно чувство, измешано со тага и со среќа. Дефинитивно најдобри филмови и книги на сите времиња. :l: :l:
   
 20. selly.gomez

  selly.gomez Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  42
  Описот на моето детство...
  Мислам дека го "дочекав писмото" за Хогвартс...
  https://www.pottermore.com/
  Странава е креирана од Џ.К. Роулинг, самата писателка, и ни овозможува се што сме сакале досега... :$ :lol:
  одговарате на неколку прашања, а потоа според одговорите стапчето ве одбира вас... Си купувате милениче, и повторно според одговори на прашања капата ве сортира во некоја од куќите... Јас си ја добив Грифиндор :clap: :inlove: