1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Харлем шејк (Harlem shake)

Дискусија во 'Музика' започната од anuskaNESTLE, 16 февруари 2013.

 1. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Harlem Shake за само неколку денови, стана најнова сензација низ цел свет.
  Се состои од самата позната песна Harlem Shake, и посебен танц, т.е кореографија, да речеме.

  Harlem shake би изгледало вака: Kога една личност танцува соодветно со музиката, додека сите други личности наоколу си се однесуваат најнормално, вршејќи си ги своите работи и си уживаат, тоа трае 15тина секунди од песната, и после басот настапува и се се менува.
  Во повеќето видеа, камерата прекинува, па нова снимка веднаш потоа, како сите танцуваат без контрола.

  Мене ми е стварно многу интересно, сите видеа ги имам изгледано, Харлем шејк манијак станав, до вчера незнаев што е ова, но да ве запознаам и вас, повелете видеа, моите омилени.

  И да напоменам, дури и бабички има :lol:

  Ќе почнам со првото, моите сограѓани. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=vzRSeUix ... e=youtu.be

  http://www.youtube.com/watch?v=6TK64e8vzig

  http://www.youtube.com/watch?v=siF0iQOm6wg

  http://www.youtube.com/watch?v=gfoBCshFs6s

  http://www.youtube.com/watch?v=VI-6qyZ0-Ug
   
  На lollipop93 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lana8

  lana8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  180
  Harlem shake ( Харлем шејк )

  Хахахаха навистина е јако. И во Битола утре се собираат група дечиња па ке шејкуваат :D
  Интересно во секој случај , доста ми беше со Опа Гангам стајл -.-
   
 3. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.045
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lollipop93

  lollipop93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  88
  ЈаКоооОООоооООО :D :D
   
 5. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
 6. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.416

  Хахахах дефинитивно најјако :lol:
   
 7. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.029
  Допаѓања:
  25.020
  Готово за недела дена и цел свет го замени Gangam style со Harlem Shake

  мора да се направи харлем видео :rofl: :rofl: :rofl: :!:
   
  На Ann.94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.475
  Допаѓања:
  2.045
  Гледав неколку видеа, и искрено воопшто не ми е интересно, како и Гангнам стајл. Ама денес такво е секојдневието кој повеќе ќе се изглупира на луѓето им е поинтересен.
   
  На nati44, blaa, Anja98 и 9 други им се допаѓа ова.
 9. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  1.559
  Гангам стајл не ми беше интересно ниту толку воодешувачко па да достигне слушаност и гледаност дури 1,331,986,125. Исто можам да кажам и за Харлем Шејк не знам, одкога ги видов овие што ги познавам дури уште поглупаво ми стана.
   
 10. xoxo..gossip-girl

  xoxo..gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  642
  Ништо од Гангам стајл , се измисли ли нешто поглупо , попросто , веднаш се заменува.Харлем шејк. Глобализацијата никогаш не била потесна.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  НЕзнам само на кој му текна сега оваа глупост,колку да се направат интересни и тие и да соберат пари,зошто да е само Гангнам стајл,ај и ова демек...пссс...Сега секакви танци ќе измислуваат.Иначе ај реков да видам што е,па со ова се насмеав првото,а второто од Битола го направиле.
  http://www.youtube.com/watch?v=4hpEnLtqUDg
  http://www.youtube.com/watch?v=Rc2Fx0QlNcU
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  380
  Што е поената со ова? Стварно не сфаќам. Еден игра, другите не го забележуваат и после со нова сцена сите масовно играат.
  :|
  Не сфаќам што толку ве фасцинира. Мене ми е блјак, вештачко и без поента.
  Ај гледам го споредувате со Гангам стајл, ама мене воопшто не ми личат за споредување овие две.
  Гангам стајл ми беше нешто како Макарена, додека ова е стварно безвезалано видео што за неколку дена го преплави цел свет и сите што слушнале и неслушнале за него станаа ептен затрескани обожаватели на Харлем шејкот. |(
   
  На WhiteSwan, A.Fenty, LilBaby и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Неколку дена слушам за ова, но не се заинтересирав да видам за што се работи и еве сега ја отворив темава и ги изгледав сите видеа што се поставени со цел да најдам НЕШТО барем интересно, но навистина не гледам ништо такво во оваа светска глупост.
   
 14. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.439
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  Пред 2-3 дена негде прочитав за ова ама не обрнав внимание, не видов што е :D
  Сега гледам сите во школо почнаа да зборат за ова, па се заинтересирав и отворив :lol: Прејако е, и песничето е добро а видеата се hilarious :D
  Oва со бабичките е ненадминливо :rofl:

  http://www.youtube.com/watch?v=siF0iQOm6wg

  http://www.youtube.com/watch?v=c4-Of0dypoM

  Па и македонски видеа имало :rofl:

  http://www.youtube.com/watch?v=2Wa_CTqv-HE

  http://www.youtube.com/watch?v=WIswD7WZe2M

  И за парламентот направиле :rofl: На кој ѕвер му текнало ова, алал да му е :bow:

  http://www.youtube.com/watch?v=FLEJI26iVfo
   
 16. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  17.313
  Пол:
  Женски
  Баш е кул идејава, една финта која успеа да поврзе цел свет. Има доста интересни верзии, мене највеќе впечаток ми оставија таа со метеорите и терористите, а добро испаднала и таа со к-15.
  Клиповите започнуваат со еден маскиран кој игра сам, а потоа му се придружува група и секој си "игра" за себе и баш се интересни.

  http://www.youtube.com/watch?v=9iXsOaWBwfc

  http://www.youtube.com/watch?v=haCX9GjqBII

  http://www.youtube.com/watch?v=Oz4Ku4bSKm0
   
  На anuskaNESTLE му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  Стварно ме интересира кој почна со снимање клипови во кои ке се глупираат на песнава, ама кај и да е стварно ги асоцирал лугево од цел свет да го прават истото.
  Harlem shake нема никаква врска со глупирање, трескање од земја и ѕидови (во буквална смисла) и силување некакви плишани мечиња. Тоа е всушност некој вид на танц со рацете, т.е. со рамената, што би изгледало вака:
  http://www.youtube.com/watch?v=4_cO0Y6jJoA

  До вчера, што се вика, никој не го знаеше Baauer, не ни знаеа дека постои некој таков и уште помалце каква музика прави, а сега одеднаш он е популарен, посебно со неговата песна Harlem shake.
  Песната ми е баш ок, како и повеќето други негови песни, ама тоа што цел свет се глупира на неа и се мислат што да направат/изглумат за да бидат поинетересни, тоа и те како не ми се допаѓа. Посебно немам зборови за некои постари лица, или цело семејство со се’ деца, од најмало до најголемо што се придружуваат на ова.. Жалосно!
   
 18. ku4ence

  ku4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.751
  Пол:
  Женски
  Незнам мене ми е смешно, но од една страна и жално, кога ке ги погледнам кутрите како се маваат од ѕид и силуваат невини мечиња...:worried: Но сепак битолчани пред се се најјаки од тоа видеото, се пресмеав..Инаку за ова дознав вчера..:lol:
   
 19. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мене пак не ми е интересно ова, а ниту она другото гангам стајл.Не се нешто што би опстанало долго време, а ниту пак квалитетно.
   
 20. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.642