1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Харлем шејк (Harlem shake)

Дискусија во 'Музика' започната од anuskaNESTLE, 16 февруари 2013.

  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И јас гледам позитивно :) Интересни ми се, смешни :D
    Ама секој си има свое мислење :!: ;)
     
  2. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    досадно стана веќе :)
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Луѓето од Харлем (САД) велат дека видеата врска немаат со харлем-шејк и ги молат луѓето ширум светот да престанат да прават будали од себе и да престанат да го вреѓаат вистинскиот харлем-шејк:

    http://www.youtube.com/watch?v=IGH2HEgWppc
     
    На viktorija.manevaa и feminium им се допаѓа ова.
  4. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    ^ А, така, пред да постираш работи по неколку пати и кои веќе ги има, за промена да разгледаш низ темава?
     
  5. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Harlem shake-на училишен патронат
    Како ви звучи ова??
    Ама искрено молам..
     
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Намерно го постирав повторно бидејќи кај тебе не беше постирано правилно и коментарот не беше јасен - имено ти напиша:
    а секој може да си мисли што сака, тоа не менува ништо. Но ако се нагласи дека тоа го мислат луѓето од Харлем-Њујорк од каде потекнува самиот танц, тогаш тоа добива една посериозна димензија.
    Вака се гледа и целото и видео и јасно се кажува чие мнение е тоа во видеото.
     
  7. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Добро нему му ставиле лајк, тебе не и што сега, ќе се караме на темава?
    А мене ова харлем мањациве на глава веќе ми се качија :fubar: па уште и кога ќе видам некои магариња повозрасни по гаќи |(
     
  8. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    спојлери заради офтопикот.
    На видеото си пишува дека од харлемот се мислењата. И видеото јас не избирам така да го пострам. Ако прочиташ и други мислења ќе сфатиш дека самата платформа си ги постира како што ќе и текне. Шала на страна, до платформата е, не до начинот на испаќање. Како и да е, не ми е до докажување уште рано наутро... |(

    Каде го виде лајкот кај мене или него? |(
    Му напишав заради тоа што во ниту една од претходните теми каде што има пишувано, нема навика да скролне од претходно за да прочита за што се рбаоти туку веднаш напаѓа. Претходните теми се посериозни и затоа овде искористив прилика. Зашто бре веднаш со плитки размислувања и навреди? |(

    Оn: колку и да претераа со харлем шејк, харлемот треба да биде горд што обединиле поголеми групи на луѓе. Колку тоа и да не е харлем шејк ниту пак личи на харлем шејк, сепак даде повод за заедничко собирање.

    Е сега, па и на патронат? Не иде некако... И сепaк од публиката ќе седат, така да, нема да е харлем шејк :D
     
  9. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Затоа што ти почна со нив :D |(
    Зошто го постираш, јас веќе го постирав, се гледа лајкот што го добил дека те испровоцирал ама ај |( Нешто друго имав напишано ама редактирав за да не сфатиш погрешно и да не се навредиш, ти и на ова скокаш

    Само ова од к-15 ми се допаѓа што е монтирано :D ова самите намерно кај што си прават луѓево ми е ретардирано, ко да немаат друг начин да си го пополнат времето
     
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Затоа што ти почна со нив :D |(
    Зошто го постираш, јас веќе го постирав, се гледа лајкот што го добил дека те испровоцирал ама ај |( Нешто друго имав напишано ама редактирав за да не сфатиш погрешно и да не се навредиш, ти и на ова скокаш


    Слободно пиши си. Зошто да не напишеш? Туку јас не видов никаде кај него лајк. ЛАЈК БРЕ? Серионо мислиш дека сум го пишала тоа заради лајк? Пак со тоа откако испишав на долго и широко што е работата? Ти го напиша делот со лајкот! Значи не да „скокам“, туку ваквите плитки изговори ми го пукаат филмот! Зини земјо и не враќај ме да читам што не треба :headbang: Нормално дека ќе „скокам“ кога треба и ваквите коментари некој да ги построи!
    Едноставно морав да забегам офтопик со ваквите коментари! Па од овде нека бришат одговорните.
     
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Извинување од моја страна до OmniaVanitas, не ми беше намерата да го обезвредам нејзиниот пост
    кој навистина прв содржеше линк, сакав само да го нагласам тоа дека од Харлем луѓето го кажуваат - што и се гледа од самото видео но дури откако ќе се кликне/отвори. Требаше поинаку да го формулирам постот спомнувајќи ја и OmniaVanitas, ама ете бидна.
    Платформата инаку ќе го постира директно видеото само ако се направи копи-пејст на линкот од јутјуб, но доколку се стави истиот линк со помош на URL копчето, слика од видеото нема да има.
    Во врска со другите посериозни теми сметам дека никаде немам напаѓано но за некои работи можеби имам драстично поинакво мислење од некои членки на форумов и истото и си го пишувам отворено - сметам дека е подобро така отколку неискрено да си правиме лице. Ниту мене не ми се допаѓаат секогаш туѓите мислења, но ова е форум и нормално е дека ќе има различни сфаќања, критики, пофалби и тн. на различни теми.

    Еве уште еден видео-туторијал за оргиналниот харлем-шејк:

    http://www.youtube.com/watch?v=FAIyKMKPkCk
     
  12. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Ти па секаде најпаметна да се направиш а тоа врска нема |( Може сме плитки и ние ај да речиме само ;) мислам кога седиме на форум и не правиме ништо попаметно, ама не се правиме филозофи кога немаме основа за тоа како тебе на пример кога друго освен да ги исмејуваш другите и да ги обезвреднуваш не си кажала. Барем јас не сум видела од тебе нешто попаметно што не сум го видела кај други и твојте мислења не ми оставаат впечаток на нешто многу длабоки така да џабе на другите им скокаш и ги строиш |( строење бе |(
     
  13. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    daylight немаше потреба од ваков пост во кој се чувствува сарказмот (колку можеби и да не е така, така се чувствува).
    Како и да е, поентата ми беше да скролнуваш и прочитуваш пред да постираш нешто бидејќи ти се има случено и во другите теми да напишеш мислење без да прочиташ. Избрав овде да ти спомнам бидејќи беше посоодветно отколку во некоја друга посериозна тема.
    Да не се сфатиме погрешно и повторно ме нападнете дека сум овде заради лајковите или внимание или не знам што веќе не ви падне на памет.
    P.S. На линкот нема url ;)

    А во врска со последниот линк од daylight за објаснување како би требало да се игра харлем шејк, кога веќе е достапно за сите, зошто е толку извртено од оригиналот? Или некој во обид да го популаризира сам го упропастил од незнаење? Изгледа имаат сосема погрешна претстава за гарлем шејкот :D
    Личи, но дефинитивно не е така како што го прикажаа на еден куп различни видео откако стана толку актуелно.

    hrcace мое е да бидам паметна, твое е да препознаеш дали „се правам“ паметна и со тоа да станеш компетентна за оценување на туѓиот ум и на тој начин веднаш да си се побиеш самата себе. :rock:
    Благодарам што не ме сметаш за „филосов“ бидејќи доаѓајќи во таков контекст според досега напишаното од тебе, би ми било навреда.
    Ништо повеќе нема да ти пишам (бидејќи престанувам кога ќе се појави дрскост) освен: кога можат другите да тропаат зелени, си можам и јас да ги побивам со мојот начин на пишување кое според тебе е „исмевање“.

    Се оградувам од понатамошни препукувања! Навистина ми одат мислите непотребно |(
     
  14. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    А па јас одамна сакав да прекинам зошто мене доста ми е од ширење ароганција тука од тебе и да, немој да мислиш дека си попаметна од другите тука, а не па воопшто паметна зошто јасно се гледа дека не си :) Филосов оф леле |( Зелени тропање и плиткост и правопис на ниво :D Ај чао
     
  15. stefigirl

    stefigirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    123
    Темава од Харлем Шејк стана караница помеѓу феминките.. |(
    ако имате да се карате,карајте се во пораки,вака незнам што да читам,а што не! глупо е!
    Мое мислење ова е,неќам и од ова да излезе карање!! :)
     
  16. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Во контекст на темава:
    [​IMG]
    *
    *
    [​IMG]
     
    На daylight, kate-pp, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Целозна глупост! Штое тоа на среде град ќе се тресиме?
    И која е целта?
    Незнам според мене ова е глупост, нешто што некои изгубени деца го прават за да бидат центар!
    Жално е дури на ваков начин да се поминува времето
     
    На stefigirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MaCa-Swiss

    MaCa-Swiss Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    961
    Гангнам стајл, Харлем Шејк па и уште Гангнам Шејк му фали да измислат за се да биде комплет :D Јас искрено се изнасмеав со видеава :rofl: Алал да им е :rofl:
     
  19. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    И такво нешто смислиле (harlemsh vs. gangnam) но многу креативно и поучно:

    http://www.youtube.com/watch?v=ZJ3we4KA4uk