Харуки Мураками

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Theodora, 9 август 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.561
  Харуки Мураками е јапонски писател, роден е во Кјото, 1949 год. Уште како дете го фасцинира западната култура поточно музика и литература што ќе најде одраз и во неговите дела. Добитник е на голем број награди и признанија.

  Најпознати дела на Мураками се - Норвешка шума, Играј, играј,играј, Јужно од границата, западно од сонцето, Хроника на птицата што го навива часовникот, Спутник љубов, Кафка на брегот, Длабоко во ноќта и др.

  Низ делата на Мураками провејува музиката од класична, до онаа на Битлси или џезот, се обработуваат повеќе теми како љубовта, пријателството, сексот, осаменоста, човечките желби и пропуштени можности, незадоволствата и смртта некаде реалноста е испреплетена со фикција, некаде е оставен простор читателот сам да извлекува заклучоци. Според мене Мураками е навистина исклучителен и блескав автор, мој фаворит е Јужно од границата, западно од сонцето - најмногу ме трогна ова дело. И Норвешка шума е исклучително дело, додека од Спутник љубов може да се рече дека очекував повеќе.

  Кои се вашите импресии за овој автор? Ваш фаворит од делата, колку ви се допаѓа стилот и темите кои ги обработува и начинот на кој го прави тоа?

  И за крај нешто што пронајдов на You Tube оригиналната The Star crossed lovers - во изведба на Duke Ellington, уживајте во звукот кој ја симболизира љубовта на Хајиме и Шимамото, :) .

  http://www.youtube.com/watch?v=oALYvzCpOX8
   
  На AnnabelLee, Cka, Aleksandarreal и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.775
  :clap: Браво за темава!

  Мураками ме воодушеви со Dance, dance, dance. Ја прочитав книгава во еден здив и премногу ми се допадна.
  Ме фасцинира и исклучително ми се допаѓа неговиот стил на пишување. Ми се допаѓа како ви ја дава Јапонија речиси на тацна а испреплетува многу елементи во едно. Хорор, секс, историја, психологија, човечки односи, суреализам....се во едно.

  Освен оваа книга ми се допадна се што сум прочитала од него - The Elephant Vanishes, What Do I Talk About When I Talk About Running (автобиографски би рекла прирачник за сите оние кои сакаат да трчаат и да се спремат да речеме дури и за маратон), Sputnik My Love и моментално ја читам The Wind - Up Bird Chronicle.
  Се извинувам за англискиот, но Мураками засега само на англиски го читам :tmi:

  Верувам дека нема да запрам со овие книги...во план ми е и прочуената Норвешка шума, која навистина сите ми ја препорачуваат и Кафка на брегот. Јас некако тргнав наопаку со книгиве но не ми пречи.

  Мураками - да, го сакам. Me love him a looong time :nod:
   
  На Trendafilka, LivingGlam и Theodora им се допаѓа ова.
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.619
  Не сум компетентна за да пишувам на оваа тема пошо ја имам прочитано само Спутник љубов. Книгата многу ми се допадна, ми ја подарија за роденден. Нон стоп подлекував реченици во книгата оти стварно имаше јаки мисли.
  Ливинг ми напиша импресии од ИГРАЈ, ИГРАЈ, ИГРАЈ и едвај чекам да ја читам. :)
   
 4. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.148
  Допаѓања:
  10.343
  Новоотриена љубов..
  ПРЕКРАСЕН Е!
  И стил, и содржина, како да слушаш музика додека го читаш..
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.512
  Идеите, стилот, нарацијата, реализацијата во книгите на Мураками е апсолутно совршенство.
  Авторот е брилијантен, останав подзината која ја завршив Јужно од границата, западно од сонцето.
  Сепак, морам да признаам дека главниот лик, девојката во Спутник Љубов која сака да пишува ми е невидено одвратна.
  Но умешноста да се создаде таков лик, кој ќе предизвика толку силни, макар и негативни вибрации кај читателот (во случајов кај мене) е за аплауз.
   
  На 1209, Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
 6. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Не сум многу компетентна да пишувам за Мураками од причина што ја имам прочитано само Спутник љубов,која не ме многу воодушеви.Но,преска ја зедов Јужно од границата,западно од сонцето и неможам да престанам да ја читам. Преубава ми е,сега за сега.Повеќе импресии кога ќе ја дочитам.
  Чудно е што скоро сите книги од јапонски писатели,што сум ги прочитала,ми се допаднале. Дефинитивно јапонските писатели ми се едни од најомилените. Мураками,Кавабата..
   
 7. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  329
  Буквално се навлеков на човеков.
  Прво Норвешка шума, па Спутник љубов, Јужно од границата, западно од сонцето и во моментов Играј,играј,играј...Некако,еднаш кога се соочив со него и неговите дела како да барав уште и уште.
  Таа мистика во неговите дела,толку тематики разработени од еднаш-секс,љубов,музика,минато,сегашност-сето тоа буди такво уживање и јас стварно уживам!
  Норвешка шума е мојата прва љубов од него и тоа и остана,а Играј,играј,играј наговестува нешто поразлично од Мураками кое одвај чекам да го дознаам.
   
  На MiaBeMia и Theodora им се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.775
  Сеуште ја читам, ја тегнам, ја мачам од летово The Wind Up Bird Chronicle, односно имав огромна пауза и сега повторно и се вратив но не можам да ја оставам. Ама има и материјал, 600 и кусур страни, иха! Журка!

  Ако ви се најде во рака некако на некој начин - прочитајте ја. Одлична е, морам уште стотици пати да ја избубкам другарката која ми ја даде ко поклон.

  Неверојатен стил има писателов. Не дека сум изненадена но денес ме воодушеви, навистина, иако ми предизвика нагон на повраќање - сепак.

  Вовед во книгата.
  И уште еден цитат кој навистина ги кажува моите импресии од книгава.

  How does Murakami manage to make poetry while writing of contemporary life and emotions? I am week-kneed with admiration.
  Independent on Sunday
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  34
  Феминки, едно прашање до вас. Знаете ли дали веќе има македонски превод на 1Q84 ? И ако знаете кажете каде да ја набавам :) . Фала :*
   
 10. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  33.389
  Пол:
  Женски
  На MiaBeMia му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  34
  Те молам кога ке го симнеш кажи ми дали има некој нашки (мислам макар српски или хрватски) превод? :)
   
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  33.389
  Пол:
  Женски
  Превод на хрватски
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.775
  Па сеа :D Бинго!

  [​IMG]
   
  На DzingrlakaDzikica и LivingGlam им се допаѓа ова.
 14. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Ја земав „A wild sheep chase“ на англиски од размена на книги, ама уште не сум стигнала да ја прочитам. Да не ја има некоја прочитано случајно? :?:
  Инаку од авторов ги имам прочитано само „Спутник љубов“ и „Јужно од границата, западно од сонцето“ па не мислам дека можам да дадам соодветен коментар, освен она индивидуално дека ми се допаѓа неговиот стил.
   
 15. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Oh, goody!!!! [​IMG] Има тема за Мураками? За тука сум јас.
  Баш ми е мило дека има форумџики кои сакат да го читат овој лудак. Мој идол. :)
  Не се познаваме од скоро. Ние сме стари пријатели. :D
  Невиноста ми ја зеде со Играј, играј, играј а без срам можам да кажам дека до ден денес ме искористува како што сака. Не би сега околу книгата, ама фактот дека ја прочитав за еден ден си кажува многу.
  Следни беа Длабоко во ноќта (afuta daku, ми текнува дека на јапонски вака беше) и Спутник љубов. Овие две ги зедов заедно, и сега се дел од мојта скромна библиотека.
  Next!! Јужно од границата, западно од сонцето. Masterpiece...
  По ова на поклон за роденден ја добив Норвешка шума.
  И пред една недела си ја набавив целата колекција на 1Q84. Таму сум сега. :?:

  НО :!: НЕ ЗАПИРАМ ОВДЕ! Наредното на листата е What I Talk About When I Talk About Running и The Wind-Up Bird Chronicle. Оваа првата ја измеркав пред некој ден. Со тврда корица. Бо бо бо.. мора да биде моја. :devil: :rofl: Некаде прочитнав дека Мураками за насловот бил инспириран од книгата на Raymond Carver, What We Talk About When We Talk About Love.

  Anyway.. луда сум по него.
  Сонувам за денот кога ова [​IMG] ќе го имам на мојот задник.
  Have a nice day! :geek:
   
  На 1209, Anabelle, Lilit и 2 други им се допаѓа ова.
 16. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  76.613
  Пол:
  Женски
  Длабоко во ноќта-ја почнав синоќа,ми се допаѓа :inlove:
   
 17. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Баш сакав и јас да ја препорачам Длабоко во ноќта. Се чита во еден здив. Многу ми се допадна. Одамна ја читав.
   
 18. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Haruki Murakami Book Fair - my idea of a wet dream. :wasntme: :D
   

  Прикачени фајлови:

  На Anabelle, Magnolija, Trendafilka и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.775
  ^ Џикица :lol: (многу јак никнејм имаш) нема да погрешиш со The Wind - Up Bird Chronicle, штом си негов фан. Таа ми е последна прочитана од него. Огромна е ама и покрај тоа што имав една пауза у читање, остатокот го прочитав брзо затоа што не се остава тоа книгиште.
  Ниту со таа маратонската. Една желба за костантно трчање шо ќе ти надојде веднаш, мх мх. Од искуство кажувам :D

  Што да кажам, човеков е просто кажано ТОП! Ниедна друга шаховска фигура не признавам кога се работи за него, само топ!

  Барем мене засега не ме разочарал. Еден ден ќе ги прочитам сите негови дела! Односно оние кои ми фалат :!:
   
  На Trendafilka и DzingrlakaDzikica им се допаѓа ова.
 20. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.490
  Првата купена книга од него ми е Спутник Љубов и ја прочитав за 3 дена. Очекував повеќе некако од тоа што толку многу е фален овој писател. Можеби следната книга (Норвешка шума ја имам во пдф формат на англиски) ќе ми се допадне повеќе. :)