1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хашимото и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Fontana, 16 октомври 2018.

  1. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Се е до психата треба да не мислам многу на тоа, уште имам време 25 сум. Баш ми е мило за тебе, а и мене ме утеши и ми олесна за помалку да се секирам - искрено :* Сакам вакви позитивни случаеви. Ако има уште некој вакво искуство нека пише да ме опушти малце. :whew:
     
    На ДомаСоЛеа му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kristina.a.a.a

    kristina.a.a.a Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    пред година дена случајно дознав дека имам хашимото , веке две дечиња имам па интернистот ми нагласи дека забременување со трето ке ми биде тешко скоро и невозможно не ми беше приоритет бидејки не бевме во план за трето . 30 години имам првите две забременувања беа многу тешки бидејќи исто така имам полицистични јајници ( perfect combination ) ..... да резимирам... пред недела дена на контрола кај гинекологот ШОК бремена со трето 7 недели - еуротиракс пола таблетка од 25 во текот на бременоста за да се симне ТСХ од 3.11 на 2.4 и ке биде се ОК , само опуштено и лабаво се ке си дојде на свое ( не ни беше планирано бебево ама многу си го сакаме )
     
    На Martka и worrieddd им се допаѓа ова.
  3. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    :inlove::angel: Честитки!!! Можеби не е толку страшно колку што мислам јас. Секој е приказна за себе. Фала ви женски :hug:
     
    На Martka и kristina.a.a.a им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Има ли некој случај на забрзано работење на тироидната жлезда и бременост? Што ако треба да се извади тироидната дали може потоа да се забремени?
    Ако имате и линкови да се прочита околу ова би било добро.
     
  5. Mydla

    Mydla Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2023
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    50
    Наидов на твојов коментар од мн. одамна, во истава ситуација сум сега јас како тогаш ти па чисто ме интересира дали има надеж, дали си роди детенце, бидејќи психата веќе ми попушта...
     
  6. Mydla

    Mydla Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2023
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    50
    Забременување тешко скоро невозможно заради хашимотото или други фактори и причини?
     
  7. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Можеби и хашимото влијае на забременување,но сигурно има други фактори кои ти прават проблем.
    Јас со првото брз проблем останав бремена а хашимото имам од 14 години
     
    На Mydla му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.891
    Не едно,туку две :)
    Најди си добар ендокринолог и со терапија ќе ти го среди тсх под 2. Ако е само тоа проблем за забременување ќе се среди.
    И најважно,додека го правите бебето,опушти се и уживај во моментот, не размислувај дека правиш бебе.
     
  9. Mydla

    Mydla Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2023
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    50
    Преселбата вест!!! Живи и здрави да се! Се живо испитаме и јас и сопругот, апсолутно се е ок освем TSH. Така барем не советуваат. Ендокринолог ми е Билјана Бојаџиева, се надевам е прав избор. Супер ме утеши и ми се врати надеж, фала.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.891
    Ќе биде ајде,опушти се8)
     
    На Mydla му/ѝ се допаѓа ова.