1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хематом во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyC, 9 јуни 2016.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Девојчиња, бидејќи барав, но не можам да најдам тема специјално за оваа проблематика, а гледам сите за тоа пишуваме во труднички, решив да отворам.
    Моментално јас се соочувам со хематом и сум 13та недела, полнам 14та, би замолила, секој кој има било какво искуство да го сподели тука, бидејќи на нет не баш се наоѓа многу за него (бар јас не успеав) .
    Доколку има ваква тема, слободно затворете ја оваа и посочете ми каде би можеле повеќе да се информираме.
    Ви благодарам. :)
     
    На Jagoda123, DigY и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  2. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Вo првaтa бременoст дo 16 неделa имaв 2 хемaтoми , a вo втoрaтa бременoст ги имaв дo 14 неделa и тoa 4 хемaтoми скoрo сите ми беa сo пo 2 -3см , утрoгестaн , мнoгу витaмини и мирувaње ми пoмoгнa , хемaтoмите не прoдoлжијa сo рaстење , мислев секoј мoмент ќе искрвaрaм oд нив нo , се прoјде супер кoгa се пoрoдив се тoa се исчисти т.е се среди .
     
    На Tinushka и LadyC им се допаѓа ова.
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Subhorijalen hematom se naogja megju postelkata i zidot na matkata ata kade shto taa treba da zalepi posle 16 nedela celosno, i da ja prevzeme rabotata na jajnicite t. e. samata postelka da proizveduva progesteron. Vo povekjeto sluchaevi hematomot se resorbira, vo nekoi doagja do nivno 'bushenje' od pritisok i iskrvaruvanje (nema povrzanost so bebeto) a vo nekoi sluchaevi do kraj si ostanuva nedozalepena celosno placentata radi hematomot, i se sreduva bash kako shto reche Pchelka, posle porod.
     
    Последна измена: 9 јуни 2016
    На galapce, Tinushka, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Значи потреба од паника нема. :)
    Колку време мируваше? Да знам отприлика. И дали имаше крварење? Јас имам темно кафена крв. Сега се намали, но се надевам ќе се сотре целосно. Тоа е најважно. :)
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Немaв крвaрење некoј хемaтoми ми ги снемa ( сaмиoт oргaнизaм ги ресoрбирa) a некoи тaкa си стoевa се дo пoрaѓaј ни К oд крв немaв дo 3-4 месец мирувaв кoлку штo мoжaм aмa пa oд 5-6 месец пa дo пoрaѓaј Гoспoд ме чувaл бидејќи премнoгу стресoви и нервoзи имaв . Вaгинaлетите утрoгестaн ми пoмoгнaa премнoгу , ги кoристев дo 3-4 месец .
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Не се плаши и јас имав субхоријален хематом ,до третиот месец од бременоста.
    Само одмор ,смиреност ,консултации со гинеколог редовно.
    Јас примав и прогестерон неделно .
    Сакам да кажам нема простор за паника и јас мислев секој момент ќе почнам да крварам ,бидејки имав болки во долниот дел,но се се заврши добро .
    Ти посакувам само добри резултати и по неколку месец здраво бебе !
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Jas imav hematom na pocetok od bremenosta i imav kafeav iscesok od 6-8 nedela primav progesteron depo i utrogestan
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Јас имав хематом. Ми препорачаат лежење и два пати неделно Прогестерон и утрогестан ама ги пиев пошто крварев повремено.
    Клучот е во лежањето,никако кревање.
    Јас прокрварев обилно. Матичниот ми рече дека за рана бременост е критично и затоа препорача да мирувам,за да доколку прокрварам обилно да не го понесе со себе и плодот додека е помал.
    Мојот хематом беше со големина на една педа. Кога го исфрлив крварев црвена баш боја на крв и тоа пообилно и од циклус.
    Фала Богу плодот остана и сега има скоро 14 месеци.:inlove:
    Со лесно.
     
    На Bebulleee, duffi, Anaksunamoon и 4 други им се допаѓа ова.
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    .
    Ме огреа душо. Сите Бог да ве благослови! :*
     
    На Osmica88, galapce и Pcelka94 им се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    И јас бев со хематом.Прокрварив во 9 та недела па во 15 та пак.Тогаш Адамова во Систина ме прими на дежурство.Ми дадоа прогестерон инекции,утрогестан 3 пати на ден и витамин ц обавезно при крварњењ.Лежев до 5 ти месец.
    Во 22 недела Димчев рече нема повеќе потреба од утрогестан и престанав.Мораш во буквална смисла да лежеш.
    Бебчо мој сега е 22 месеци :)
     
    На galapce и LadyC им се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Јас лежам постојано но за јадење се исправам, само за јадење. Не е ваљда тоа толку лошо, м? Јадењето ми е пред мене, но да седнам морам бар за јадење. И на грб. Смеам ли на грб да лежам од време на време? :*
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    И јаа имав хематом докај 9 недела. Пиев Добростон и витамин Ц. И лежев постојано, само до тоалет одев. Еве го 2,5 год е син ми:angel:.
     
    На galapce, LadyC и joy1 им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Лежи како ти е угодно така.За јадење се исправав во седечка положба и за до вц станував само.Имаш ли помош од некого за да ти зготви?
     
    На galapce и LadyC им се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Секако душо, свекрва ми по цел ден е по мене. Душа ми е, среќа ми се погоди. :* :l:
     
    На Dance.lived, galapce и joy1 им се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    :l:
     
  16. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    А што се всушност хематоми? :$ знам дека е оток од згрутчена крв, ама во матка, или надвор? Од што се формираат? Има ли некоја превентива? Се јавуваат во тек на цела бременост или на почеток? Како од баба Рога се плашиме од нив, а може ли некако да се спречат/лечат?
    Мене во една прилика ми кажаа дека имам, од што се потресов ништо не прашав. Не прокрварев, користев Утрогестан превентивно и сега (најверојатно) немам.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Нормално ли е да боли кога се чисти хематомот? Имам од време на време менст. болки кои се некогаш појаки, некогаш послаби...
     
  18. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Да не се болки од ширење на матката? Понекогаш си мислев дека се посилни од што психички бев згрчена од страв и постојано со мисли сконцентрирана таму па ја сетува човек и најситната болка.
    Строго да мируваш и едниствено кревање да ти биде некоја книга за читање. Така ке ти се отргнат малку од малку мислите.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    крвариш ли уште?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Да крварам, кога имам болка малку повеќе, без болка ептен малку. Ама темно кафеава крв е. Најверојатно е нормално, докторот рече дека е многу голем хематомот и дека он боли, не јајниците. Денес сум арна, ее дојдат депо да ме боцнат и мислам дека по втора или трета инекција ќе ми се смири сукрвицата.