1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хематом во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyC, 9 јуни 2016.

 1. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  Девојчиња, бидејќи барав, но не можам да најдам тема специјално за оваа проблематика, а гледам сите за тоа пишуваме во труднички, решив да отворам.
  Моментално јас се соочувам со хематом и сум 13та недела, полнам 14та, би замолила, секој кој има било какво искуство да го сподели тука, бидејќи на нет не баш се наоѓа многу за него (бар јас не успеав) .
  Доколку има ваква тема, слободно затворете ја оваа и посочете ми каде би можеле повеќе да се информираме.
  Ви благодарам. :)
   
  На Jagoda123, DigY и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 2. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Вo првaтa бременoст дo 16 неделa имaв 2 хемaтoми , a вo втoрaтa бременoст ги имaв дo 14 неделa и тoa 4 хемaтoми скoрo сите ми беa сo пo 2 -3см , утрoгестaн , мнoгу витaмини и мирувaње ми пoмoгнa , хемaтoмите не прoдoлжијa сo рaстење , мислев секoј мoмент ќе искрвaрaм oд нив нo , се прoјде супер кoгa се пoрoдив се тoa се исчисти т.е се среди .
   
  На Tinushka и LadyC им се допаѓа ова.
 3. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.481
  Subhorijalen hematom se naogja megju postelkata i zidot na matkata ata kade shto taa treba da zalepi posle 16 nedela celosno, i da ja prevzeme rabotata na jajnicite t. e. samata postelka da proizveduva progesteron. Vo povekjeto sluchaevi hematomot se resorbira, vo nekoi doagja do nivno 'bushenje' od pritisok i iskrvaruvanje (nema povrzanost so bebeto) a vo nekoi sluchaevi do kraj si ostanuva nedozalepena celosno placentata radi hematomot, i se sreduva bash kako shto reche Pchelka, posle porod.
   
  Последна измена: 9 јуни 2016
  На galapce, Tinushka, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  Значи потреба од паника нема. :)
  Колку време мируваше? Да знам отприлика. И дали имаше крварење? Јас имам темно кафена крв. Сега се намали, но се надевам ќе се сотре целосно. Тоа е најважно. :)
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Немaв крвaрење некoј хемaтoми ми ги снемa ( сaмиoт oргaнизaм ги ресoрбирa) a некoи тaкa си стoевa се дo пoрaѓaј ни К oд крв немaв дo 3-4 месец мирувaв кoлку штo мoжaм aмa пa oд 5-6 месец пa дo пoрaѓaј Гoспoд ме чувaл бидејќи премнoгу стресoви и нервoзи имaв . Вaгинaлетите утрoгестaн ми пoмoгнaa премнoгу , ги кoристев дo 3-4 месец .
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.895
  Пол:
  Женски
  Не се плаши и јас имав субхоријален хематом ,до третиот месец од бременоста.
  Само одмор ,смиреност ,консултации со гинеколог редовно.
  Јас примав и прогестерон неделно .
  Сакам да кажам нема простор за паника и јас мислев секој момент ќе почнам да крварам ,бидејки имав болки во долниот дел,но се се заврши добро .
  Ти посакувам само добри резултати и по неколку месец здраво бебе !
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 7. A&Z

  A&Z Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2015
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  1.181
  Пол:
  Женски
  Jas imav hematom na pocetok od bremenosta i imav kafeav iscesok od 6-8 nedela primav progesteron depo i utrogestan
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.804
  Пол:
  Женски
  Јас имав хематом. Ми препорачаат лежење и два пати неделно Прогестерон и утрогестан ама ги пиев пошто крварев повремено.
  Клучот е во лежањето,никако кревање.
  Јас прокрварев обилно. Матичниот ми рече дека за рана бременост е критично и затоа препорача да мирувам,за да доколку прокрварам обилно да не го понесе со себе и плодот додека е помал.
  Мојот хематом беше со големина на една педа. Кога го исфрлив крварев црвена баш боја на крв и тоа пообилно и од циклус.
  Фала Богу плодот остана и сега има скоро 14 месеци.:inlove:
  Со лесно.
   
  На Bebulleee, duffi, Anaksunamoon и 4 други им се допаѓа ова.
 9. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  .
  Ме огреа душо. Сите Бог да ве благослови! :*
   
  На Osmica88, galapce и Pcelka94 им се допаѓа ова.
 10. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.562
  Допаѓања:
  320.545
  Пол:
  Женски
  И јас бев со хематом.Прокрварив во 9 та недела па во 15 та пак.Тогаш Адамова во Систина ме прими на дежурство.Ми дадоа прогестерон инекции,утрогестан 3 пати на ден и витамин ц обавезно при крварњењ.Лежев до 5 ти месец.
  Во 22 недела Димчев рече нема повеќе потреба од утрогестан и престанав.Мораш во буквална смисла да лежеш.
  Бебчо мој сега е 22 месеци :)
   
  На galapce и LadyC им се допаѓа ова.
 11. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  Јас лежам постојано но за јадење се исправам, само за јадење. Не е ваљда тоа толку лошо, м? Јадењето ми е пред мене, но да седнам морам бар за јадење. И на грб. Смеам ли на грб да лежам од време на време? :*
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  17.457
  Допаѓања:
  238.513
  И јаа имав хематом докај 9 недела. Пиев Добростон и витамин Ц. И лежев постојано, само до тоалет одев. Еве го 2,5 год е син ми:angel:.
   
  На galapce, LadyC и joy1 им се допаѓа ова.
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.562
  Допаѓања:
  320.545
  Пол:
  Женски
  Лежи како ти е угодно така.За јадење се исправав во седечка положба и за до вц станував само.Имаш ли помош од некого за да ти зготви?
   
  На galapce и LadyC им се допаѓа ова.
 14. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  Секако душо, свекрва ми по цел ден е по мене. Душа ми е, среќа ми се погоди. :* :l:
   
  На Dance.lived, galapce и joy1 им се допаѓа ова.
 15. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  :l:
   
 16. Anaksunamoon

  Anaksunamoon Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  1.837
  Пол:
  Женски
  А што се всушност хематоми? :$ знам дека е оток од згрутчена крв, ама во матка, или надвор? Од што се формираат? Има ли некоја превентива? Се јавуваат во тек на цела бременост или на почеток? Како од баба Рога се плашиме од нив, а може ли некако да се спречат/лечат?
  Мене во една прилика ми кажаа дека имам, од што се потресов ништо не прашав. Не прокрварев, користев Утрогестан превентивно и сега (најверојатно) немам.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  Нормално ли е да боли кога се чисти хематомот? Имам од време на време менст. болки кои се некогаш појаки, некогаш послаби...
   
 18. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.804
  Пол:
  Женски
  Да не се болки од ширење на матката? Понекогаш си мислев дека се посилни од што психички бев згрчена од страв и постојано со мисли сконцентрирана таму па ја сетува човек и најситната болка.
  Строго да мируваш и едниствено кревање да ти биде некоја книга за читање. Така ке ти се отргнат малку од малку мислите.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.562
  Допаѓања:
  320.545
  Пол:
  Женски
  крвариш ли уште?
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.156
  Допаѓања:
  147.612
  Пол:
  Женски
  Да крварам, кога имам болка малку повеќе, без болка ептен малку. Ама темно кафеава крв е. Најверојатно е нормално, докторот рече дека е многу голем хематомот и дека он боли, не јајниците. Денес сум арна, ее дојдат депо да ме боцнат и мислам дека по втора или трета инекција ќе ми се смири сукрвицата.