1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хематом во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyC, 9 јуни 2016.

  1. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Значи не е страшно ништо...мене кога ми рече докторот ХЕМАТОМ мене срцето ми застана
     
  2. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Сепак треба да одмараш , инаку кај мене фала богу заврши добро еве 3 години има ќерка ми ♡
     
  3. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Јас имав хематом мал до кај 10 недела како последица од претходната бременост (завршена со абортус) така ми кажаа. Во 10 сам пукна, крварев само 2 минути ми потече црвена крв и толку после само како на завршување кафена додека легнав утредента немав ништо. Пиев дабростон 3 пати на ден и 1 неделно прогестерон примав. Бебка е добра 19+3 сме:)
     
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.450
    Пол:
    Женски
    Јас имав хематом во првата бременост, капка крв немав ни на бришење ни на гаќи, па во 9 недела престана срцето да му работи на бебето. Незнам дали од тоа или така требало да биди ама ете се случи. После киретажа хематомот уште стоеше и после прва менструација го снема. Ти одмарај колку што можиш, чувај се.
     
  5. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Јас носам близначииња 5та недела и имам мал хематом ама и матичниот и докторката на болница кај што отидов на второ мислење ми рекоја секоја трудница има, да не се плашам
     
  6. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    isto i jas so bliznaci uste na pocetokot vo 5+4 mi vidoa hematom.lezev tri nedeli strogo miruvanje plus krinon gel i prolutex.na slednata kontrola go nemase,inaku ne krvarev
     
  7. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    јас имав некаде до 9тата недела имав и многу кафеав исцедок а некогаш и крв со мирување и утрогестан се среди фала богу потоа го немаше .. сепак трите месеци треба повеќе да се чуваш..
     
  8. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Девојки дали од хематомот или малото крварење ( исцедок кафеав) сте имале некој проблем во резултатите на крвта за приската? Да ви се покачени или слично?
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    Јас немав таков проб
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Не би требало да влијае скроз различно е
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Не. Имав и мал хематом во 10 недела и кафеав исцедок негде 6 недела, а приската беше ок. Подоцна хематомот го снема.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки ми најдоа хематом на 7ма недела и сум искрено уплашена, одма ме боцнаа прогестерон и ми закажа пак за 3 дена преглед. Имате ли совет искуства би ми значело да знам дека има и други. Бебуш е супер напредува иначе.

    Топло смеам ли да држам за да не ме боли?
    На што да внимавам?
    Освем лежење што друго ми е од корист има ли храна која би ми користела?
     
  13. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    ТОПЛО НИКАКО, како тоа топло да држиш недај боже можиш триста глупости да напрајш. Лежи одмарај, не форсирај со напрегање. Јас имав хематом 5см во 6та недела до 13та. Цело време крварев додека исчезни хематомот.. Ти кажаа од која стана е? Ако е од горната страна нема никаков простор за паника. Со лесно
     
    На Tsukinory и Eni.r им се допаѓа ова.
  14. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Никако топло, ни на термо седење ни бањи во када топли не се препорачуваат општо во бременост, јас имав хематом ми пукна сам, прокрварив во 13гн, ама господ чувал од зло се помина ок. Се боцкав прогестерон. Лежи одмарај само. Храна нема ни која да ти штети ни да ти помогне околу хематом.
     
    Последна измена: 7 февруари 2019
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    Мојот пукна во 9 недела.Искрварив ко циклус да имам ама се заврши се добро.Строго мирување,лежење и редовна терапија.Јас лежев со недели.Станував само за до купатило.И примав утрогестан до 25 та недела 3 пати дневно
     
    На Tsukinory и Bebulleee им се допаѓа ова.
  16. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите за одговорите, од денес се заковувам во кревет со некоја книга и не станувам. Дај боже да си се повлече сам а за инекции ако треба ке се боцкам и по трипати на ден само да му е добро на бебуш.
     
    На Bebulleee и joy1 им се допаѓа ова.
  17. Mapuja

    Mapuja Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Во 16та недела од бременост ( пред една недела) ми открија хематом од околу 19мм. Ме испратија на трансфузиологија, резултатите беа океј. Крварење немам. Утрогестан примам вагинално. Дали треба да се плашам ? Некој со слично искуство ? Ви благодарам
     
  18. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Јас имав хематом на почетокот, 5 недела, имав 2 обилни крварења во рок од 10 дена. Ставав утрогестан 2 пати вагинално, пиев дабростон и ме боцкаа со прогестерон на 48 саати кога траеше крварењето, а иначе 1 неделно ги примав. Ми беше дадена препорака за мирување. Се среди се, го снема хематомот и еве до сега (37 недела) немав никаков проблем со бременоста.
     
  19. Mapuja

    Mapuja Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Резултатите од трансфузиологија ми се добри, само утрогестан ми даде, а за терапија од трансфузиолог не сум била, така ми кажа. Многу сум исплашена, се надевам се добро ќе биде.
    Ви благодарам на одговорот.
     
  20. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Се ќе биде во ред. Додека не се повлече хематомот, мора мирување и терапија. Мој совет да инсистираш да те боцкаат со прогестерон инекции барем 1 неделно доколку немаш крварење и почесто на контроли за да се следи хематомот. Јас одев паралелно кај тројца доктори.
     
    На Mapuja му/ѝ се допаѓа ова.