1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хематом во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyC, 9 јуни 2016.

  1. Mapuja

    Mapuja Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Немам крварења, ништо такво. Ми рекоа во ред е се , само мирување.
    Се надевам ќе биде се во ред.
     
    На *Sara* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anetoo93

    anetoo93 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski ajde da ve prasam nesto koj gi imal tie problem bremena sum 17 nedela prokrvariv koga pojdov mi otkrijaa hematom dali e opasno strasno jas sum podstrav celo vreme ve molam za odgovor
     
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    Што ти кажа гинекологот?
    Јас имав во 3ти и 4ти, така измеѓу ме фати, две недели обилно крварев, примав прогестерон. Ама доктор ми рече вц - кревет. Така и бев. Еве го има 3 ипол години, душа ми вади. :D
    Се ќе биде во ред, само слушај доктор што кажува. :)
     
    На 0ли и eta им се допаѓа ова.
  4. anetoo93

    anetoo93 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mi kaza miruvanje utrogestano da si go pijam da odmaram mi e 5cm na1cm mn mie strav mila dane prokevaram pak Sega imam samo temno kafeavo
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    Само одмарај. Јас исто темно крварев и имав поголем хематом од бебето само... Прокиснував неколку пати у спиење. Кошмар...
    Ама се помина. Само мирување ќе се сузбие. А зашто прогестерон не те боцкаат? Ја и утрогестан пиев и плус ме боцкаа два пати неделно прогестерон.
     
  6. anetoo93

    anetoo93 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Dada zaboraviv i toa me bockaa a dali imase nekoj bolki tegobi vo stomakot ili ne ti blagodaram mila mn sum isplasena
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    Имав менструални. Ќе помине. Само не се движи. :l:
     
  8. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Не се плаши. Мирувај, станувај до вц само.
    Јас во 6-7 недела прокрварев и тоа 2-3 пати, имав огромен хематом, поголем и од плодот, околу 13мм. Лежев дома 2 месеци. Се помина, еве бебе има 1 и пол месец.

    Бев со дабростон, прогестерон и пролутех мислам.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Да ве прашам вие што лежите. Дали се подкревате малку горниот дел од телото на перници, јас се укочив само во хоризонтала и како се '' средувате'' пред да одите на преглед. Еве мене искрено ми е страв и да се избањам, заби мијам во кревет :(
     
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    Седи слободно у г. Грбот потпрен на перница, нозете испружени. Јас станував да мијам зсби, да одам во вц, не се тревожи до толку. А мене 2 недели ми траеше ова и отидов подрасната тогаш малце, они и онака на меше гледаат, крај краева тоа е ситуација и никој нема да гледа дали си тасма или не. :*
     
    На Pacient srna и eli.karameli им се допаѓа ова.
  11. anetoo93

    anetoo93 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Da prasam zenski dali cervix vo 18 nedela e ok 36mm lele samo panicam ve molan za odfovor
     
  12. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Девојки кои сте го поминале ова, која е најдобра позиција за лежење?Имам впечаток дека кога лежам на страна повеќе крварам или од што многу мислам така ми се чини :)
     
  13. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    на грб :)
     
    На Ognena* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    @Ognena* читај тука мила. :)
     
    На Ognena* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Прочитав @LadyC, фала ти :l:
    И јас бев со хематом многу поголем од плодот, и веројатно затоа имав многу обилни крварења како тебе.
    На последната контрола пред 2 недели ми рекоа дека големиот хематом се средил, ми се залепил, ама друг помал ми се откачил|(
    Утре сум пак на контрола и се надевам дека конечно ке слушнам добри вести
     
  16. Magiluna

    Magiluna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво Мешињаа како сме
    Јас во 9 недела имав крварење оообилно значи мислев готово е :worried::worried:
    Бев во болница 3 дена инфузија инекции
    сега сум дома под терапија добростон 2×1 магнезиум витамин ц и инекции Прогестерон имам доста голем хематом докторката кажа не значи дека ќе пукне а и значи (facepalm) строго мирување
    Некоја со слично искуство ве молам навистана ми е страв :l::l:
     
  17. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    @Magiluna
    Jас имав огромен хематом уште во 6та недела и активно крварење во матката, 5,6 пати крварев шо да ти кажам влошка, гаќи, пижами чаршав лом.. Не прифатив да лежам во болница, да се полнам со трауми од ГАК. Не се плаши, многу веројатно е пак да прокрвариш од хематомот, ама секако оди си на редовни контроли. Сега сум 12 недела, и пак имам чат пат крв ама знам дека е бебе е океј, и не си правам дополнителен стрес. Инаку уште сум на дабростон х2 и прогестерон секој 5ти ден, вит Ц, Е и Б6 два пати на ден. Магнезиум мене докторот строго ми забрани додека крварам.
    Добра работа кај тебе е што си во 9 недела, бебето е оформено. Мој совет лежењето да си го сватиш многу сериозно, јас си го сватив здраво за готово и имав уште едно одлепување односно хематом. Буквално кревет - тоалет, и јадење во кревет и мора да се повлече
     
    Последна измена: 24 јули 2020
    На Magiluna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Edno denovoj4e

    Edno denovoj4e Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski nova sum tuka, eve go kaj mene hematomot kako izgleda da zagrizena sum vekje sum 7nedela i 4 dena bremena e sega sto povekje me zagrizuva pred tocno dve nedeli bev na doktor i hematomot beshe 13mm i denes koga me pregleda maticnata uste e 13mm neznam dali se zaprimetuva na slikata a se sto mi e kazano pravam, miruvam lezam ceeeel den vo spienje skoro mi e, zemam lekarstva utrogestan po 4x1 plus mi dadoa magnezium i vitamini, isto primam na sekoja kontrola progesteron depo, se nadevam kje se namali neznam na so da mislam eve pred malu bev vo toalet i zaprimetiv kako parcinja mnogu mali da pagjaat pa se tesam deka se gubi, nekoja mislenje so slicen slucaj?
     

    Прикачени фајлови:

  19. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Мирувај и само мирувај, друго нема што да се направи. Знам дека е тешко и мачно поготово во лето, сите некаде шетаат ние лежиме ама барем знаеме зошто лежиме, на крајот ке ни се исплати :l:
    Јас вака терам од 6та недела, сега сум 13та, хематомот де ке ми се намали, па на друга контрола зголемен, тоа е, помирена сум дека вака ке се тера. Најбитното е бебе да е добро, друго се се издржува.
    На колку време примаш инекции?
     
    На Edno denovoj4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Се си е до оρганизмот. Нема потρеба за стρав аκо се пρават ρедовни пρегледи. Има полоши ρаботи на овој свет. Аκо е се во ρед со новиот живот тогаш се е во ρед, ете малκу поетсκи да се изρазам.:lol:
     
    На Anaksunamoon и Ognena* им се допаѓа ова.