1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хематом во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyC, 9 јуни 2016.

  1. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Mene mi rekoa vaginalno ama po 16gn. Posle krvarenjeto se sto bese vaginalno prekinav, a do togas crinone turav. Sea toa ke se docistuva uste mesec dena ne znam kolku e ok da butas tamu nesto ama neka ti kaze doktor sepak jas ne sum ni odblisku toa:)
     
  2. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Да ќе се чујам утре да видиме што ќе каже
     
  3. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Јас почнав вагинално само што престана крварењето, немав долго време кафеав исцедок се на се недела дена се чистеше.
    Не можеше желудникот да ми ги подеси апчињата орално и повраќав по 20 пати денот па мораше ма друг начин да се продолжи терапија.
    Сепак утре прашај си доктор иако до сега сите ми имаат кажано дека утрогестанот имаат подобро дејство вагинално.
     
  4. Taritaa

    Taritaa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво, во 13 недела прокрварев и на доктор ми кажаа дека сум имала хематом кој прснал сега сум 16 недела сеуште крварам (после мокрење) боја како накај кафено кога малку кога многу кога ич, ми кажа докторот дека хематом немам сега воопшто туку во каналите само имало крв која се чистело и било нормално пијам доста витамини и утрогестан на 6 саата, прашањето ми е кога би престанало ова крварење
     
    На Josephine18 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Josephine18

    Josephine18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Индивидуално е кај секој , ама со оглед на гоа што немаш хематом веќе , мислам дека за скоро ќе помине . Јас прокрварев само 2,3 дена и потоа околу 6,7 недели имав кафеав исцедок . Кај секој различно , ќе помине мајка само одмарај си .
     
    На Taritaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.127
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski,

    Denes bev na pregled, ginekolgot mi vide hematom nad sakusot. Mi rece deka e rizicna bremenost i treba da se sledi. Dali nekoja imala nesto vakvo da mi pise. Bebeto e dobro ima srceva reakcija.
    Vi blagodaram
     
  7. Taritaa

    Taritaa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Релација кревет тоалет (лежење постојано) многу витамини, позитивни мисли, зависи колкав е кај мене прсна крварев сега се е во ред фала му на бога, ќе биде се мајка ! Можно е и сам да го снема до нареден преглед!!
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.687
    Пол:
    Женски
    Дали мора да очекувам да прокрвавам ако имам хематом?
    Дали се зголемува/намалува со тек на време? И дали има потреба да идам почесто да го следам?
    Малце во збунка и паника сум...

    Мене на ехо ми се виде мал, не го ни измери, ми кажа за активност колку можам, да не се преоптоварувам само и ми препиша утрогестан за секој случај...
     
  9. Taritaa

    Taritaa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Не немора да значи дека ке прокрвариш
    Мислам дека се што постои на интернет во врска со хематом се прочитав и за среќа не сретнав нигде лош коментар или лошо искуство, пиев и јас утрогестан на 6 саата, прогуглај полесно ќе ти биде.
     
    На Speechless му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.127
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    Vo koja nedela ti se pojavi?
    Jas sum 6ta. I jas ne krvaram . Goleminata e 25-30 mm
     
  11. Taritaa

    Taritaa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Во 13 недела прокрварев предходно не ми беше виден на ехо и кога отидов тогаш ми кажаа дека е хематом кој прснал, опушти се следен преглед можно е да го немаш воопшто
     
  12. Feddy

    Feddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, еве го и мојот проблем. Ми доцнеше 10 дена и направив тест кој излезе позитивен. Денеска бев на доктор и докторот прво ме гледаше на ехо но неможеше да види ништо и ме прегледа вагинално. Кога почна да ја гледа матката виде дека постои бременост но не одговара на неделите според последната менструација, односно плодот бил многу мал, исто така ми рече и дека имам хематом кој е подалеку од плодот но и поголем. Ми препиша Дабростон, Магнезиум и Фолна. Повеќе ништо не ми кажа само ми кажа само ми кажа контрола за 10 дена. Јас досега немам прокраварено ни капка а читав искуства дека жените со хематом имаат крварење.Ми рече овие 10 дена строго одмарање. Ве молам доколку некој има вакво искуство да ми каже нешто повеќе. Збунета сум и скршена ;(
     
  13. Taritaa

    Taritaa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Јас со 3 негативни теста и видена на ехо кажано ми беше дека не постои бременост, после 21ден доцнење имав позитивен тест и сега сум 22 недела, мислам дека најправилно би било даа отидеш на 2ро мислење, хематом сега скоро секоја 2 3 трудница го има (ништо страшно )
     
    На Feddy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Не се плаши.
    Кога дознав дека сум бремена по неколку дена веднаш отидов на гинеколог. Во тој момент немаше ниту срцева акција затоа што бев 5та недела. Докторката виде и хематомче кое нормално беше поголемо од плодот затоа што во таа недела плодот е колку точка, сосема мал. Земав Дабростон, Магнезиум и ПреМама витамини. Многу мирување.
    По две недели отидов на контрола, слушнавме срценце, хематомот беше повлечен. Еве фала Богу, терам 29та недела :) На почетокот плодот беше помал од неделите кои се броеа затоа што имам нередовен циклус, но сега е сѐ како по книга.
    Полека, без нервози, мирувај, земај терапија и ќе биде во ред. :)
     
    На Feddy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Feddy

    Feddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу :l:
    Јас од вчера почнав со терапија и мирување и дај боже да биде со во ред по 10 дена. Работам од дома во седечка положба 7 часа, дали мислите дека тоа би било голем проблем? Инаку останатото време ќе лежам.
     
  16. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.625
    Допаѓања:
    4.094
    Втор пат ми се случува да имам кафеав исцедок. минатата бременост ми се случи така да имам занемарлив кафеав исцедок кој толку беше оскуден што не му придавав значење додека не се претвори во крварење и на крај спонтан во 18 та недела. затоа овој пат на секоја капка трчам на дежурен. како и да е, денес ми рекоа дека има мал хематом, инаку сум 10 недела и ми препишаа устрогестан еднаш орално и еднаш вагинално. на извештајот пишува и мирување. прашањето ми е гледам од повеќе искуства сите сте мирувале, ама јас идам на работа и работата ми е таква имам движење не можам да земам боледување дали е толку страшно движењето
     
  17. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Поголемиот дел од нас оделе на работа исто, пред да се случи тоа.
    Штом советот е лежење, треба сериозно да се сфати. Треба мирување и мирување, се додека тој хематом не се ресорбира.
    Ти си знаеш, но не би ризикувала еден чекор ако ми кажале да лежам..
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Love&bebe

    Love&bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Zdr I jas sum vo ista situacija
    Kazi mi kako pomina
    Dali e se OK dali se povlecen hematomot
    Sto ti preporacaja
    Pozd
     
  19. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.127
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    Da da se povlece, ne prokrvarev ni ednas. Primav progesteron ednas nedelno do 16 nedela sega go prekinav i utrogestan stavav savajle navecer, sega samo navecer. Sega sum vekje 16 +4 povlecen e skroz. Kje lezis i odmaras nikako sex i teshkk da krevas.
    Bev kaj nekolku doktori i me sovetuvaa deka do 12 nedela e rizicno i najubavo e da lezam. Ne mrdav od krevet samo do toalet. Terapijata demek nemoze mnogu da pomogne ama jas si ja primav plus i plodot mi bese nisko postaven. Sega vekje e krenat gore. Bidi pozitivna i odmaraj kje bide se dobro, ne znaci deka kje prokrvaris.
     
  20. Love&bebe

    Love&bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Jas prokrvariv vo 6ta nedela samo 1 den I potoa malku kafe o Sega sum 7ma imas srceva reakcija na 1ot plod no do nego e hematomot zatoa sum zagrizena terapija primam celo vreme doktorot vika samo gospod ako pomogne nisto drugo se nadevam ke e ok