Хемија

Дискусија во 'Образование' започната од Barbie-mwa, 29 март 2011.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  Дали ја сакате или ја сметате за тешка? Знам многумина би го избрале ова второто, но мене некако ми е мила на срце хемијата и многу ја сакам. :)


  Па и ако имате некои проблеми поврзани со хемијата, прашајте...
   
  На anagjorgjievska1 и imma им се допаѓа ова.
 2. MileyCyrus1Fan

  MileyCyrus1Fan Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  130
  Мене ми е претешка. Незнам ама одсекогаш сум ја мразела. Оваа година, осмо сум, ама баш ништо не сфатив. Алкени , алкини .... :x :x :x
   
  На Independent.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Аууу ич не ја сакам хемијата....никако да положам.И затоа сега си чекам проф. да отиде во пензија па се надевам некој нормален ќе го замени и дека ќе положам некогаш :$
  Мислам дека попрво би седнала да решавам математика отколку да седнам и хемија да учам :!:
   
  На Seznajka2 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Јас ја обожавам :) !
   
  На Heyhi и Barbie-mwa им се допаѓа ова.
 5. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  хехех И јас сум од оние кои ја сакаат хемијата.... од како знам се само хемија учам.... средно хемиско.... студирав хемија( и биологија) .... еднаш ако ја сфатиш суштината на хемијата ...после нема проблем... интересна е.... впрочем се околу нас е хемија...од најпростото нешто...водата...солта, воздухот... до сложените работи...кремите кои ги користиме за лице... парфемите...дезодорансите....се ама баш се околу нас е хемија.... дури и љубовта :inlove: ...
   
  На LittlePinky, hejlady, LalitaGrosa и 2 други им се допаѓа ова.
 6. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  Од хемија ниту Х не е блиску до мене :) единствено го знам периодичниот систем на елемнти и тоа онака од крстозбори ги научив, инаку врска немам 8) 8)
   
 7. unknown22

  unknown22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  ич не сакам хемија, и така во основно имав една старка ништо не предаваше и сега во средно ми е уште потешко. сеа учиме нештоо бази киселинии и тие хем. врскии сеее бог да чува :devil:
   
 8. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  538
  Не ми оди баш,но интересна ми е,а и учам фармација така даа се ми е хемијаа |(
   
  На Heyhi и LittlePinky им се допаѓа ова.
 9. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  184
  У суштина хемија ми е една од полесните предмети.Во седмо баш и не и обрнував внимание поради пасивната наставничка која ме обожаваше и немав потреба да учам иако ги знаев тие работи од порано.
  Во осмо подобро се запознав со неа и посебно ги засакав јаглехидратите и органсакта хемија. :)
  Сега во средно се ми е познато и лесно, јас сакам практични предмети каде има нешто за мозокот а не Македонски каде треба да се буба и да се кажува песна. :geek: |(
  Искрено ме радува тоа што бар со неа немам проблеми а и не би требало со оглед на тоа дека ќе студирам фармација. :D
   
 10. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  128
  ммммм обожавам хемија, интересна ми е.. не за џабе студирам хемија.... :inlove:

  Kabuuummm with liquid nitrogen
   
 11. Shopaholic

  Shopaholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  42
  Обожавам хемија :inlove: ...
  Уште во 7мо го знаев цел периоден систем 8) ...Кога бев средно во слободно време решавав задачи кои не ни беа во програмата, да речам некој вид на хоби ми беше :geek: .
  Сон ми беше да работам во нуклеарна централа и сакав да се запишам во Белград на факултетот за физичка хемија или пак во Скопје на технолошкиот факултет но но математиката ми е слаба страна и се откажав од таа помисла. :( :@
  На факултет немав предмет хемија и искрено многу ми фали. Омилени ми беа задачите за хемиски реакции, калкулациите, органската хемија :tmi: ...

  Не признавам друга наука освен хемијата :rofl: :rofl: :rock:
   
 12. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Мислам дека основата што ја стекнав по хемија во 7мо и 8мо одделение од професорот кој ми предаваше тогаш направи да ја засакам хемијата. Одсекогаш ми била и лесна и интересна како наука и никогаш не сум имала проблем, иако во средно ми се сменија 4 професори по хемија во 4 години...
  Покрај хемијата многу сакам и биологија и биохемија (која малку е покомплексна но сепак интересна).
   
 13. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  830
  Во основно буквално ништо не знаев хемија, наставникот само за Реал Мадрид ни зборуваше и ние само тоа од хемија научивме.
  Е веќе во средно е друга приказна, многу ја засакав хемијата и планирам да студирам фармација.
   
 14. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  ^Исто и кај нас. За Шехерезад, за Бандиини... :@ Многу се нервирам, затоа што ја сакам хемијата.
  Второ полугодие сега ни се смени наставничката и се' ги разбирам лекциите. Ама работата е што основата ја немам. :sweat:
   
 15. lolita97

  lolita97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  37
  blaze si vi znaci od pocetokot ja razbirav hemijata sea nekako koga dojdoa ravenkite gledam na tablata kako tele vo sarena vrata nisto ne razbiram :yawn: se drugo e lesno osven hemijata, se moze da se nauci a ova nekako mi e tesko :worried:
   
 16. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.029
  Сакам хемија, многу само не би се занимавала со тоа во животот инаку супер предмет е не е тежок само бара континуитет зошто работите се поврзуваат и мора да имаш добра основа! :D
   
 17. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Запишана сум на хемиска струка средни и да не сакам хемијата ми е главен предмет :D Не ми е тешко воопшто :D Учам две хемии Органска и Аналитичка и двете се лесни за тој што учи и се труди :) Баш дендес Аналитичка ми стави 4 за тромесечие :D
   
 18. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  те молам оди и полагај за мене органска хемија :tmi: ич не ми оди хемија т.е органска заглавив со неа на факс а да се пофалам за неорганска извадив 8 :$ на жалост понеделник полагам :@
   
 19. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  623
  Ауу ептен јас сакам Хемијата!
  Ми фали последниве 3 год, не знам како се запишав на факултет на кој нема хемија.
  Аналитичката, фармацевтската (неорганска, органска), биохемијата ги имам поминато, и добар дел ми има останато во меморија.
   
 20. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  17.220
  Пол:
  Женски
  До 8мо имав одлична професорка што дури и на час учев се, а дома немав потреба да учам и ја сакав многу, но ете сега не ми се погоди професорката и никако не ми оди.Инаку интересен предмет во секој случај, но доколку не го сватиш е тежок :)