1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемија

Дискусија во 'Образование' започната од Barbie-mwa, 29 март 2011.

  1. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Дали ја сакате или ја сметате за тешка? Знам многумина би го избрале ова второто, но мене некако ми е мила на срце хемијата и многу ја сакам. :)


    Па и ако имате некои проблеми поврзани со хемијата, прашајте...
     
    На anagjorgjievska1 и imma им се допаѓа ова.
  2. MileyCyrus1Fan

    MileyCyrus1Fan Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    130
    Мене ми е претешка. Незнам ама одсекогаш сум ја мразела. Оваа година, осмо сум, ама баш ништо не сфатив. Алкени , алкини .... :x :x :x
     
    На Independent.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Аууу ич не ја сакам хемијата....никако да положам.И затоа сега си чекам проф. да отиде во пензија па се надевам некој нормален ќе го замени и дека ќе положам некогаш :$
    Мислам дека попрво би седнала да решавам математика отколку да седнам и хемија да учам :!:
     
    На Seznajka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Јас ја обожавам :) !
     
    На Heyhi и Barbie-mwa им се допаѓа ова.
  5. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    хехех И јас сум од оние кои ја сакаат хемијата.... од како знам се само хемија учам.... средно хемиско.... студирав хемија( и биологија) .... еднаш ако ја сфатиш суштината на хемијата ...после нема проблем... интересна е.... впрочем се околу нас е хемија...од најпростото нешто...водата...солта, воздухот... до сложените работи...кремите кои ги користиме за лице... парфемите...дезодорансите....се ама баш се околу нас е хемија.... дури и љубовта :inlove: ...
     
    На LittlePinky, hejlady, LalitaGrosa и 2 други им се допаѓа ова.
  6. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Од хемија ниту Х не е блиску до мене :) единствено го знам периодичниот систем на елемнти и тоа онака од крстозбори ги научив, инаку врска немам 8) 8)
     
  7. unknown22

    unknown22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    ич не сакам хемија, и така во основно имав една старка ништо не предаваше и сега во средно ми е уште потешко. сеа учиме нештоо бази киселинии и тие хем. врскии сеее бог да чува :devil:
     
  8. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Не ми оди баш,но интересна ми е,а и учам фармација така даа се ми е хемијаа |(
     
    На Heyhi и LittlePinky им се допаѓа ова.
  9. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    У суштина хемија ми е една од полесните предмети.Во седмо баш и не и обрнував внимание поради пасивната наставничка која ме обожаваше и немав потреба да учам иако ги знаев тие работи од порано.
    Во осмо подобро се запознав со неа и посебно ги засакав јаглехидратите и органсакта хемија. :)
    Сега во средно се ми е познато и лесно, јас сакам практични предмети каде има нешто за мозокот а не Македонски каде треба да се буба и да се кажува песна. :geek: |(
    Искрено ме радува тоа што бар со неа немам проблеми а и не би требало со оглед на тоа дека ќе студирам фармација. :D
     
  10. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    ммммм обожавам хемија, интересна ми е.. не за џабе студирам хемија.... :inlove:

    Kabuuummm with liquid nitrogen
     
  11. Shopaholic

    Shopaholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Обожавам хемија :inlove: ...
    Уште во 7мо го знаев цел периоден систем 8) ...Кога бев средно во слободно време решавав задачи кои не ни беа во програмата, да речам некој вид на хоби ми беше :geek: .
    Сон ми беше да работам во нуклеарна централа и сакав да се запишам во Белград на факултетот за физичка хемија или пак во Скопје на технолошкиот факултет но но математиката ми е слаба страна и се откажав од таа помисла. :( :@
    На факултет немав предмет хемија и искрено многу ми фали. Омилени ми беа задачите за хемиски реакции, калкулациите, органската хемија :tmi: ...

    Не признавам друга наука освен хемијата :rofl: :rofl: :rock:
     
  12. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Мислам дека основата што ја стекнав по хемија во 7мо и 8мо одделение од професорот кој ми предаваше тогаш направи да ја засакам хемијата. Одсекогаш ми била и лесна и интересна како наука и никогаш не сум имала проблем, иако во средно ми се сменија 4 професори по хемија во 4 години...
    Покрај хемијата многу сакам и биологија и биохемија (која малку е покомплексна но сепак интересна).
     
  13. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    Во основно буквално ништо не знаев хемија, наставникот само за Реал Мадрид ни зборуваше и ние само тоа од хемија научивме.
    Е веќе во средно е друга приказна, многу ја засакав хемијата и планирам да студирам фармација.
     
  14. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    ^Исто и кај нас. За Шехерезад, за Бандиини... :@ Многу се нервирам, затоа што ја сакам хемијата.
    Второ полугодие сега ни се смени наставничката и се' ги разбирам лекциите. Ама работата е што основата ја немам. :sweat:
     
  15. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    blaze si vi znaci od pocetokot ja razbirav hemijata sea nekako koga dojdoa ravenkite gledam na tablata kako tele vo sarena vrata nisto ne razbiram :yawn: se drugo e lesno osven hemijata, se moze da se nauci a ova nekako mi e tesko :worried:
     
  16. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Сакам хемија, многу само не би се занимавала со тоа во животот инаку супер предмет е не е тежок само бара континуитет зошто работите се поврзуваат и мора да имаш добра основа! :D
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Запишана сум на хемиска струка средни и да не сакам хемијата ми е главен предмет :D Не ми е тешко воопшто :D Учам две хемии Органска и Аналитичка и двете се лесни за тој што учи и се труди :) Баш дендес Аналитичка ми стави 4 за тромесечие :D
     
  18. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    те молам оди и полагај за мене органска хемија :tmi: ич не ми оди хемија т.е органска заглавив со неа на факс а да се пофалам за неорганска извадив 8 :$ на жалост понеделник полагам :@
     
  19. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Ауу ептен јас сакам Хемијата!
    Ми фали последниве 3 год, не знам како се запишав на факултет на кој нема хемија.
    Аналитичката, фармацевтската (неорганска, органска), биохемијата ги имам поминато, и добар дел ми има останато во меморија.
     
  20. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    До 8мо имав одлична професорка што дури и на час учев се, а дома немав потреба да учам и ја сакав многу, но ете сега не ми се погоди професорката и никако не ми оди.Инаку интересен предмет во секој случај, но доколку не го сватиш е тежок :)