1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемија

Дискусија во 'Образование' започната од Barbie-mwa, 29 март 2011.

  1. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Па се знам хемија, али премногу ме нервира и не ми е убав предметот.
     
  2. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Ја обожавам хемијата :inlove:
    Уште од седмо ја засакав, а сега жал ми е што веќе не ја учев, едноставно се релксирав со решавање равенки :)
     
  3. ecen4e

    ecen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    ммм....обожавам Хемија органска хемија израмнување на равенки (маж ми нема :D ) алкени алкани абе само Хемија да учам а не она глупа Математика :@
     
  4. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    А супер е предметов и најмногу ја сакам органската хемија. Наставничката што ни предава хемија ништо не ни објаснува но ја сама си работам и бев дури и на натпревар и бев меѓу првите 20 од 200 деца што претставува голем успех за мене. :)
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ајјј хемијаааа :inlove:
    Ахам, ја сакам, многу ја сакам. Од седмо ја засакав, се сфаќам, равенките ми се релаксација...
    Камо сите часови во денот да се хемија... :lol:
    Па тоа е како математика, ако ја сфатиш ја засакуваш, ако не ја сфатиш ја мразиш и досадна ти е.
    И многу е битно колку и како објаснува професорот.
    Мојата професорка супер предава, абе срцка е. :) Едвај чека да ја прашаш да приобјасни. Таа во основно малку зезаше, не беше таква, ама мене многу ме сакаше и никогаш не ми правеше проблем. ;)
    А од професорот многу зависи дали ќе го засакаш предметот. Кога се запишував во средно се молев, дури и на мама и реков, само професорката по хемија да ми се погоди, пошто стварно ја сакам хемијата и сакам кога ми е убаво објаснето. :) :)
     
  6. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Хемија - :@

    Најпрво професорката не знае да предаде лекција, а со тоа доаѓа и до не знаење на учениците за материјалот.Само она ги знае тие задачи со алкени, алкини, алкохоли, киселини - повеќето викаат дека е лесно е хемија, а пак мене ми е смрт кога ке дојде тој час.С :@ Самата наставничка ми ја даде таа лоша слика за овој пред предмет. |(
     
  7. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Многу зависи од наставниците во основно дали ќе ја засакаш хемијата или не. Во 7мо и 8мо одделение бев тапа по хемија, кога дојдов во средно имав многу тешкотии арно ама класната ми се погоди по хемија и пак добивав одлични оцени. Дури кога стигнав на факултет можам да речам дека ја научив :)
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Уште од основно си ја засакав и си немав мака со неа. Нашата љубовна ковалентна врска продолжи во средно. Градевме планини од сулфурни киселини и нитрати се‘ додека суровиот школски систем на крај на трета година не и‘ стави крај на нашата романса.
    Размислував и за матура да ја полагам, ама се откажав откако сфатив дека треба цел материјал од четврта сама да си го учам :(
     
  9. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Хемија како наука воопшто не ми била интересна во основно ,а во средно немав бидејки се запишав во Борис економското, факултет завршив и таму немев хемија сега сум на магистарски и секако нема хемија, единствена хемија што ме поврзува е мојот сопруг за другата не ме интересира.
     
  10. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Ја сакам хемијата и ми оди премногу со едно читање ги сваќам сите работи и зато решив тоа да го искористам не одбрав соодветен факултет за хемија ама па затоа ќе магистрирам за нуклеарна енергија ... :inlove:
     
  11. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    И јас сакам хемија , ја обожавамм. Многу ми е интересно правењето на експерименти, решавање на равенки, пишување на реакции и сл. обожавам хемија.
     
  12. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    барби , да те прашам ти колку год имаш? - јас имам 15 , па ако си поголема од мене , ако имаш материјали на компјутер некој материјали , пиши ми во лична порака да ти кажам меил, ако сакаш да ми пратиш...позз
     
  13. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Јас бев професорка по хемија :) А веќе не сум бидејќи повеќе ја сакам истражувачката работа :)
     
    На imma му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Па и хемијата е истражувачка работа. Зар малку експерименти може да се направат со супстанциите и притоа да ИСТРАЖИШ кои со кои реагираат, која кога се издвојува, со кој процес и сл? :)
     
  15. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ја искрено хемија ијам 3. Поточно имав 4, али на тестот добив слаба, и ми ја намали. Искрено не сум многу по хемијата, но интересна ми е. Пошо наставничката стварно се труди сите експерименти да ни ги направи и да ни објасни шо е можно по убаво. Само шо е лошо (или па добро) шо после секоја нова лекција скоро ијаме повторување. Можда нема да знам тогаш коа ќе повторуваме, али затоа па коа испрашува се потсеќавам на тој час и се е у ред. Иначе лани имав 4 хемија, али некако по тешко ја попраив... А сеа.. :tmi: :x Искрено и мене ич не ми се јасни тие врски помегу алкени, алкини, алкани.. Ај битно знам дека секад се 4 валентни, добро и уше нешо, али не ме бива баш, поточно незнам како да ги нацртам... На пр:
    2,3- диметил хекс-2-ен. И наопачки, незнам да ги прочитам. :worried:
     
  16. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    уфф не сакам хемија :( и за оценка многу се мачам а другите предмети не ми се проблем но хемија и математика :x во основно немав добар професор и ништо не научив од него ,сега во средно добра е професорката и се трудам многу :)
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Многу ја сакав хемијата, омилен предмет ми беше уште од седмо. Едноставно уживав на тие часови и никогаш си немав мака со тој предмет. Органската хемија ја сакав најмногу а и другите работи ми беа интересни.
     
  18. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    Хах, хемија, тоа е најубавата маука според мене. Учам фармација и си ја сакам хемијата.
     
  19. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Знам дека е крај на годината, но имам проблем,сеуште ставаат оцени,но незнам како да ја поправам оценката по Хемија :@ ништо не разбирам и неможам да сватам што ми предава наставничката :@ а незнам дали може после да ми ја поправат на Советот(свето нешто(ако ја поправат))???помош
     
  20. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    хаххаах јас мислев дека сум единствена шо незнај Хемија..не се секирај срце и јас утре треба да станвам за крајна оценка..ништо не знам..а треба 1 цела тема да учам..а дремам тука на Фемина..и јас ств не знам како да научамм..најтешко ми е..и ств се чудам како ќе научам до утре :(