1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемија

Дискусија во 'Образование' започната од Barbie-mwa, 29 март 2011.

  1. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    И мојата приказна е истаа... :) А имаме една зачукана настваничка пред пензија(фала богу шо постои такво нешто)... а појма немам како ќе ја поправам 3-та... ;( сите 5-ки само хемија 3 и сите наставници се чудат(ми го расипува просекот,за догодина на училиште во Италија)...а не да не сум учела цела година...туку таа не ме прашува...оти седеме 3 во клупа и мисли дека препишуваме,а кога седнам сама не ме ни прашува :@
     
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    не знам мене искрено многу ми е тешко..брат ми изиграва професор ми објаснува..ама јас ништо не сфаќамм..:lol: ..како и да е не се секирајј ако ти се другите 5-ки ќе пиши шо ќе прај :D ..истото е кај мене..2 год имав 4 ..ама ова година нема кај да бега..ако не врски му е мајката :lol:
     
  3. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Хемија! Мене супер ми оди. Лесна ми е (тоа е ралативна работа, но мене ми е). Треба темелно да ја сфатиш. од почеток да ја сфатиш убаво и тоа е целата филозофија. + многу вежбање.
    Ако имте послаби оценки, научете ја последната тема и јавете се сами. И ако ви треба помош околу равенки и сл. тука сум, колку можам ќе ви помогнам.
    помошта важи за 7мо-8мо одделенките и прва средно, пошто и јас сум дотука, до прва год! :)
     
  4. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    ако ти се сите 5-ки на совет би требало и таа да ти ја пишат 5.. инаку хемија и мене ми е проблем, имам 5 но со мноооооооогу маки... :@
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    леле знам како ти е :tmi: и јас имав проблем со хемијата со тоа атомите и молекулите и тоа глупите равенки :swear: :swear:
     
  6. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Равенките и мене не ми се тешки,но оние киселини,оксиди,хидроксиди,соли...е тука е проблемот ;( ;(
     
  7. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Kaко можи тие да ти се тешки не сфаќам..па јас тие на час ги сфаќав и немаше потреба дома да учам,само читнував и ми доаѓаше како повторување :) Не знам,мене хемија премногу ми оди. Ако ти треба помош пиши лп,ама крај на година е,не знам колку ќе ти помогнам.
     
  8. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    предмет кој никогаш не го научив и никогаш не ми фаќал кликерот за тоа... женски во прва средно ем што не ме сакаше професорката ем многу се караф со неа и замислите во сите 5-ки ми спука 1 хемија и едвај на полугодие ради класната ми пиша 3 пошо ми квареше просек, и пак второ полугодие 1 ми стегна (не дека не знаеф за 2/3 ама ете кога ке ти се закачи некој професор) и на крај ама она баш едвај со пријатели со незнам што ја натераа да ми пиши 3 и така си завршиф прва, и во втора почнав многу да учам уште од почетокот ама за малер ми се падна истата професорка и сакаше пак 1 да ми пишит иако во втора ни пола збор не и реков, и сепак на крај со премногу труд и учење 4 ми остаи у сите 5-ки :/:/:/....фала богу трета и четврта немав хемија :)).....

    и искрено поглуп предмет не сум видела (или ова го викам зошто не ми фаќа кликерот)
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Како може најосновните работи до 1ва година да се тешки :^) 2ра и 3та се покомплексни и мноооогу повеќе работи се учат, тоа до 1ва колку што памтам е само основи на неорганска хемија и почетокот на органска, а тек понатаму естери, етери, бензен, деривати, арени, сапунификации, феноли ехее. Хемија, многу лесно. Цел живот 5ка си имав, не се мачев да учам одма си сфаќав :D
     
  10. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    аааааа 5 за на крајј..вчера ко видовв едноставно бев пресреќнааа :D :D :D
     
  11. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Ама ич не ја сакам хемијата... Кај нас дома целиот таленат :) за хемија и е даден на сестра ми... :D
     
  12. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    Јас ништо не сватив од таа пуста хемија незнам зошто ама ретко се случуваше да запомнам нешто
     
  13. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Леле како ми идеше хемија во осмо 8)
    дури можам наставничка да бидам :lol:
    а сега за прва незнам, ќе видиме...
     
  14. RodenaSoGreska

    RodenaSoGreska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    49
    Кога ти е професија хемијата и да ја сакаш и да не ја сакаш исто ти се фаќа искрено не ја сакав многу во основно ама сега ја сакам доста интересна ми е :)
     
  15. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Во основно ја мразев бидејки имав стара проф. и не учевме воопшто, ја мававме со пенкала моливи и гуми професорката на празни тестови ни ставаше 5ки. Затоа прва год. мака измачив со хемијата но имав многу добра проф и ја засакав.
     
  16. BeautyQueen

    BeautyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    32
    Уште во седмо многу ја засакав хемијата омилен предмет ми беше наставничката ни беше толку добра и многу убаво објаснуваше што пола лекција ја учев што сум внимавала на час во осмо задачите ми беа раат можев по цели денови да ги решавам па затоа се определив за фармација.. Се надевам дека ќе ми биде лесно и оваа година :D
     
  17. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Едвај дочекав да заврши трета година, да ми се тргне од глава оваа ХЕМИЈА! :envy:
    5 години учев хемија, тапа сум. Освен периоден систем, и тоа неколку елементи, ништо друго не знам :$
     
  18. unstoppablemind

    unstoppablemind Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Хемија ми иде равенки ептен дека е у врска со Математика тоа а и за онака. Како цело заслужена 5 имам.
     
  19. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Наставникот што предаваше хемија до осмо беше поприлично строг и убаво објаснуваше.
    И башка интересен ми се виде предметот и го сакав. Ми идеа и израмнувања на равенки, задачи. Се.

    Затоа кога стигнав средно немав проблеми. Имав 5ки.
    И се што знаев хемија знаев од основно, со онаа професорка од средно отупев мислам.
    Не знаеше да објаснува ко што треба, па кој знаел од основно се снаоѓаше, кој не се мачеше.

    Еднаш кога го сретнав наставникот од основно му реков " Наставнику, фала што не теравте да учиме. Супер ни е хемијата. Да не бевте вие, јас и другаркава кој знае како ќе теравме кај оваа професорка."
    А тој се насмеа и рече "Еј, супер. Мило ми е чим ви иде хемија.".

    :lol:
     
  20. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Ја мразам хемијата со цело срце!!!!! :@
    Имам многу лоши искуства со таа проклета хемија,трите години изучување хемија во средно ми беа пекол. :x
    Годинава конечно го немам тој предмет,и можам да кажам дека учењето ќе ми биде за 80% полесно. :whew: