1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемороиди за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Baby Baby, 30 јули 2016.

  1. Baby Baby

    Baby Baby Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Трудници досега не сретнав ваква тема на форумов. Дали има некоја од вас искуство со хемороиди да сподели.Јас сум 34 недела од бременост и ми се појавија надворешни хемороиди кои крварат.Незнам што да превземам дали да го прашувам гинекологот и дали е нормално да се појават.:(
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    Сосема е нормално, кај скоро сите се појавуваат, дали за време на бременост, дали после породување. Е сега, да се миеш после голема нужда со ладна вода е привремен лек, а масти и кремови на своја рака не би ти препорачала, со оглед на тоа што повеќето не се дозволени во бременост. За тоа ќе мораш да го консултираш гинекологот.
     
    На Baby Baby му/ѝ се допаѓа ова.
  3. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Има крема на фитофарм специјално против хемороиди во бременост
    Сите креми не смеат да се користат.
     
  4. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Јас ставам Павловиќева....
    Јаки болки имам при седење посебно. Не крварат ама ме болат. Затоа после секое одмивање ставам Павловиќева па за момент ми ја ублажува болката.
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    За среќа, немав ваков проблем во двете бремености. А и не сум имала проблем со хемороиди досега.
     
  6. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    дали може и доилки да ја користат? и ако не,да ми препорачате некоја
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Може за доилки слободно
     
  8. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам подолг период, но сега имам почесто тврда столица и ми се воспалуваат :@ нит можам да седам нит да се движам дур не се смират лекот го гледам во одмивање со ладна вода или евентуално влажни кога не сум во можност.
     
  9. Pinky97

    Pinky97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Леле а јас што сум 7ма недела и имав мака со пролив сега имам мaка со тврда столица и многу ме боли коа одам во тоалет и кога се бришам имам крв незнам што да правам не сум имала ваков проблем а многу ми е болно... :(
     
  10. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Појди на лекар најдобро чим имаш крварење.... и кај мене беше на почеток така прво пролив па сега е се по цврста и ми треба пола саат дур да искочам без многу напнување среќа немам крварење... најбитно не се напнувај така уште полошо правиш и гледај избегнувај зачинета храна и луто.... јас имав мерак кисела феферонка од тие што налутнуваат ми се пријаде минатата недела и мислам господ го видов.... ама на бебенцето му се сака тоа и мама мора да му даде :lol:
     
    На Delgadina и Pinky97 им се допаѓа ова.
  11. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Дали е точно дека хемороиди добиени во бременост побрзо одминуваат, за разлика од хемороидите добиени од мрсна храна,заседнат животен стил......или сум толку очајна што добив хемороиди после породувањето и сега верувам на се што ќе прочитам а ми одговара да е така :).... Навистина на повеќе форуми прочитав дека овие хемороиди што се добиени при бременост побрзо одминуваат. Јас засега ги третирам со избивање со ладна вода после голема нужда и мачкам зејтинлива трева (ајдучка трева отстоена во зејтин), сакам да купам сега и Факту маст, но не се знае како делува на доилки.Ужасно болат:sweat:

    Feminki, pak da prasam, nekoj lek protiv hemoroidi posle poruduvanje sto nema da vlijae na doenjeto?!;( Stavav "Faktu" mast no se dobiv vaginalno vospalenie od nea ;(
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  12. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Odmivaj se kolku sto mozes pocesto, jas po preporaka od ginekologot, go polnev bideto so mlaka voda (nakaj ladna) i sedev taka 10-15min.

    Po odmivanjeto stavav maslinov zejtin i voda.
    Vo eden sad stavas 50/50 voda i zejtin i gi bies so viljuska, dobivas penliva smesa i istata ja stavas na vloska, pamuk zavisi sto preferiras.

    Jas koristev i krema, ama ti najdobro prasaj si go dok. kakva krema da zemas dodeka dois.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Кантарионово масло
    Значи за три дена ги снема хемороидите
    Се става маслото на памук и памукот на хемороидот
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Tocno, provereno!
     
    На LadyC и Mari* им се допаѓа ова.
  15. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Мамички да ве прашам ... дали се штетни за бременоста? Јас сум 28ма недела и сега прв пат ми се појавија... не крварат ама болат кога одам по нужда
     
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не се штетни колку што знам јас. Барем кај мене не предизвикаа никаква штета.
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Девојки мене кантарион не ми помогна воопшто веќе цела недела ставам постојано и само ми го намали воспалувањето... не ме болат веќе ама не се ни повлекуваат...

    Кажете некоја маст што сте ја користеле а е безбедна во бременост. Читав дека многу предизвикуваат вагинални инфекции затоа ако имате искуство со некоја што не предизвикала инфекции пишете ми....
     
  18. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.088
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Не помага ништо, барем мене. Точно, со кантарион омекнаа, не болат, не чешаат, ама не се повлекуваат. Ставав и ректанал ејд, и маст за животни како најдобра, и сега последно земав и Антролин што на многу им помогнала, и во аптека рекоа дека е со најдобри резултати. И ништо. Ете ги дремат, после нужда лоша ситуација, цело време туширање, миење, мачкање. Антролин џабе мачкам ништо не промени. Со кантарион терам дека омекнува. Ќе си ги носиме до породување, после може и ќе влошат, и уште некое време и после може конечно ќе ги средиме. Дефинитивно во ова "друго стање" ништо не е исто. А ако најдеш лек кажи :)
    П.С инаку прв пат слушам дека маст за хемороиди предизвика вагинална инфекција. Знам дека многу од нив не се препорачуваат во бременост, како и многу други работи бај д веј, но поради други причини.
     
    На Bicc му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    и јас со мака од оваа работа, 31 недела сум и имам прашање дали некој имал слично да му се направи како тромб? Темно е по боја и многу болно, не само во седење него и во стоење и одење и што и да правиш :sweat: плус многу тера на нервоза. Јас имав еднаш порано добиено, и на крај ме сецнаа за да излезат тромбите, мали топчиња згрутчена крв. Ќе одам на гинеколог да се посветувам, но да прашам и тука да не има некој совет да ми помине без операција? Друг пат ми помогнала многу маст хепарин, ама сега не се препорачува во бременост.. Ставам кантарионово масло, мраз, ама мислам нема како крвта пак да се одгрутчи..
     
  20. facule

    facule Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    Koj go pisa lekot so melen kompir i kantarion maslo ( maslinovo maslo ) za hemoroidi gospod zdravje da mu dade . Go probav i navistina za 2 dena redovno stavanje pomogna .
     
    На Пчела, kukla21 и podravka им се допаѓа ова.