1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хербалајф (Herbalife)

Дискусија во 'Диети' започната од sugar.nn, 10 октомври 2010.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    сувото овошје, како на пример Ананасот има 380 калории на 100гр :worried: Сега зависи какво суво овошје јадеш.... :) А знам тоа мени на Цеце и Тања се врти скоро кај сите пациенти + - некој продукт има! А за слабеење се слабее :D
    да не одам и ја офф, така е Лилит, ако се претера со овошјето ДЕБЕЛЕЕ! Затоа АТКИНС го има тргнато овошјето во првите 2 недели од Неговата диета!Бидејќи содржи шеќери и јаглехидрати, и не се препорачва ако јадеш месо, јајца, риба т.е протеини да јадеш и овошје ;)
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Тања...работи по шема и на сите истата диета им ја дава,а башка што другарка од средно фати гастритис од нејзините диети.И ете како што реков,само овошје и строго контролирано,можда и ќе те ослабе,не викам не,ама девојкана погоре,како кажа,се јаде и слабее...аха.
    Извинете што е на англиски,ама еве нешто интересно за овошјето и дебелеењето и доста полниме со оффтопици.Може посебна тема за ова да отворам.


    Many of us believe that fruit can only be healthy and so make an effort to boost our intake - carrying apples in our bags, eating grapes or bananas at our desk and trying to stick to fruit salad for dessert.

    But it seems some people are actually eating too much fruit, leading to health problems such as obesity, and to tooth decay.

    There's no denying fruit's health benefits - it's packed with vitamins, fibre and antioxidants, which protect against disease.
    It's considered so beneficial that the government's five-a-day guideline is a minimum recommendation for the amount of fruit and vegetables we should eat.

    But while it is fine to exceed this amount if you are a healthy weight, if you are overweight or suffer from high cholesterol or diabetes, too much fruit could be trouble. It could also explain why, despite your healthy lifestyle, you're piling on the pounds.

    One of the problems is people forget that fruit - like all food - contains calories. And the calories in fruit can make you just as overweight as those in chocolate, explains Dr Carel Le Roux, consultant in metabolic medicine at Imperial College London.
    SO HOW SUGARY IS YOUR FAVOURITE FRUIT?

    We're meant to eat five portions of fruit and vegetables a day - ideally two of fruit and three of veg. But depending on your choice, you may be consuming more fructose - or fruit sugar - than you thought.

    'Different people over-eat different things,' he says. 'But the people who eat fruit to excess are often weight-conscious. I've seen patients who can't understand their obesity because they eat healthily, then it turns out they are eating way too much fruit or drinking fruit smoothies all day - glugging down 300 calories in a couple of minutes.'

    And it's not about lack of self-control. Fruit is packed with fructose (fruit sugar) and this doesn't make you feel full.

    When we eat sugar, our body releases the hormone insulin, which tells the brain we've had enough to eat, explains dietician Ursula Arens of the British Dietetic Association.

    'High insulin levels dampen the appetite, but fructose doesn't trigger this insulin response, so the brain doesn't get the message that you are full,' she says.

    Essentially, when we eat fruit we bypass this internal 'stop button', which could explain why some of us can absent-mindedly nibble away at slice after slice of melon or munch through a large bunch of grapes.

    Weight gain isn't the only health problem associated with too much fructose. It can increase levels of triglycerides, a type of blood fat known to be linked to heart disease.

    Dr Le Roux says: 'We tell patients with high cholesterol to be careful with fruit. Too much drives up triglycerides. Diabetics should also take care, as the high fructose content can raise blood glucose levels.

    Then there's the damage fruit can cause to teeth. Chewing fruit releases sugar in the mouth, where it attacks the teeth. Fruit juice or smoothies are even more of a problem, as the juicing or blending breaks down the fruit further, so more sugar is released in the mouth.

    Teeth are particularly vulnerable to acidic citrus fruits, which can soften tooth enamel. Although the enamel will harden again after about 30 minutes, if you brushed your teeth immediately after drinking orange juice, you would brush away some enamel, raising the risk of dental erosion.

    Dried fruit is another problem, because it's not only high in sugar but is also very sticky.

    Dr Anjali Shahi, a Cheshire-based dentist, says: 'Little bits can stick to the teeth for a long time and dental cavities can result.'

    She adds that raisins are as bad for the teeth as sweets. 'This is a problem for children, who are often given raisins by health-conscious mums. I've noticed a rise in dental cavities now the healthy fruit message is so strong.'

    Even those who don't actually eat much fruit could be getting far more fructose than they realise - regular sugar that you add to your tea consists of 50 per cent glucose and 50 per cent fructose.

    Fructose is often added to manufactured products, such as fizzy drinks, yoghurts and cereal bars in the form of glucose-fructose syrup. You can get as much as 30g of fructose from one fizzy drink.

    So how much fruit is too much? Unlike salt and saturated fats, there is no recommended daily allowance for fructose. And this is unlikely to change soon.

    As Ursula Arens, of the British

    Dietetic Association, points out: 'Too many nutritionists would jump up and down if the public picked up the message that eating an apple wasn't good for them.'

    Yet one possible guideline emerged after a recent study at Colorado University. Scientists looked at 4,500 people with no history of high blood pressure and discovered those who ate more than 74g of fructose a day increased their risk of the condition by up to 87 per cent.

    Though this is the equivalent of ten apples or 30 oranges, you'd need only just over three large smoothies to top this figure (one smoothie contains around 23g of fructose).

    It is worth noting, too, that bananas and some other fruits, such as strawberries, become richer in fructose as they ripen and some of the starch is converted to sugar.

    The secret is to get your five a day with a mix of fruit and vegetables.

    'People who are obese or have heart conditions should limit their fruit to one portion a day, along with four portions of vegetables,' says Dr Le Roux. 'You'd still have plenty of antioxidants, but you'd bring your fructose levels and calories down.'

    However,most people find fruit easier to eat and it should remain a key part of a healthy diet.

    As Glenys Jones, a nutritionist at the Medical Research Council of Human Nutrition, says: 'Everything in moderation. Just as you make a decision not to eat a packet of biscuits, you should think about portion control when it comes to fruit.'

    She sticks to a banana and a glass of apple juice with her cereal, an orange mid-morning and an apple mid-afternoon. 'And if I get the urge to eat chocolate at night, I'll sometimes have raisins. Even so, I still limit how many raisins I eat.'
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Точно Тања ја дава на сите истата диета, и во ред е тоа што го пиша Лилит ама од нејзината диета има најдобри резултати и нема здравствени последици.Јас лично не бев кај неа од таа причина што ја дава истата диета на секој,па си ја препишав,ја применувам и сум задоволна од резултатите.
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Отвори нова тема,јас не ја знам диетата,ама ете штом викаш има ефект,можеби некому ќе помогне.
    Не знам...од муабети од други,не прија на секого таа диета,па сега како е и дали е...не знам.
     
  5. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    луѓе не зафркавајте како можете со здрав патем да мислите ај ќе си јадам ја денес кило овојше и оп ќе си ослабнам
    за да се ослабне потребно е да се внесува и масти и протеини а овошјето има јаглехидрати кои даваат енергија за моментална работа
    и мене не ми е јасно како тоа на сите што знам дека отишле кај тања им дава она ист програм? секој од нас е различен, тоа што дејствува кај мене можеби нема кај тебе
    затоа единствено решение е да се јаде од се но во умерени количини, да јадеме само кога сме гладни и физичка активност
    проста математика е дека ако ти не согориш калории овошјето, апчињата или не знам уште што сигурно нема
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    И јас бев скептик за диетата на Тања и не ми се даваше пари и затоа ја препишав,ама ете кај мене делува.И точно е дека секој организам е различен,секоја диета не делува на секого.
    Се извинувам што сум офф
     
  7. dakii

    dakii Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    9
    Одам кај Цеце.Колку и да ви изгледа скептично со 1кг овошје,на другарка ми и даде мин 2 кг и за еден месец симна 7 кг.Другата другарка само што почна и во петокот на контрола имаше симнато 2,5кг со минимум 1 кг овошје. Јас помалку симнувам во споредба со нив затоа што кај мене е потребно само 3-4 кг да ослабам,но знам дека и тие 500 грама и претходните 800 грама(зборувам за неделно слабеење) дека се од салото зошто тоа и се покажа во обемот на струкот и под градите. Не ги бројте калориите во овошјето,не размислувајте за шекерите во него сето тоа е природно,помислете на диеталните влакна што ги содржи,овошјето не содржи прости јаглехидрати кои дебелат. Истото е и за зеленчукот.
    Одвај чекам да дојде мај,јуни кога ке има поголем избор и на овошје и на зеленчук.
     
  8. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Мислам дека таа цЕЦЕ или Тања која и да е,не ви е потребна ,претпоставувам девојките одат за да им помогне со волјата и им даде режим на кој треба да се придржуваат и се надгледувани во меѓувреме како напредуваат и тоа ги мотивира,што мислам дека е еден минус за личноста на девојките,зошто мене некој да ми кажува како да го третирам и хранам своето тело?!се е до самоконтролата и сите знаеме што не носи до повитко тело,здрава храна како овошје и зеленчук повеќе варено протеини бело месо риба,интегрален леб да не набројувам....и се разбира без физичка активност нема ништо и тоа да се потиш брате не да се зезаш....а што се однесува до овошјето не еточно дека дебели,треба да се знае како да се конзумира а тоа е на празен стомак,содржи шеќери да но и огромен процент на вода која ги пере цревата под наводници и помага при варењето....не дебелее под услов да се јаде на празен стомак,обратно ако каснете парче овошје откако сте се најале сте направиле штета,телото нема да ги искористи витамините од овошјето тоа едноставно нема провод од храната која се вари.....значи вежбање,здрава исхрана и нема дилема на пат сте до здраво тело витка линија позз
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Оф леле...овошјето дебелее,под услов да се јаде количински многу,како што викаат 1 кг дневно,а лошо е ако има и друга храна комбинирана со него.Нешто не дочитувате тоа што го пишувам.А витамините вака или онака се искористуваат од него,но енергијата која ја дава не се троши и се лепи веднаш.Така да,да,овошјето дебелее ако се јаде претерано,во несоодветно време,а уште и во комбинација со друга храна тоа е...

    Не знам зошто сте тврдоглави.Значи ова не може да биде личен став,ова е нешто кое што е научно докажано,нема ни простор за личен став,па ајде ќе го бранам,зошто јас така мислам.Еве и статија погоре дадов во прилог во која убаво е објаснето.Значи не е поентата да се натегаме,поентата е да си помогнеме.
    Значи ова не е мое лично гледиште,ова е научно поткрепен факт и тоа е.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Стојам на став дека не дебелее и во големи количини,јас само си го кажав мислењето без да допрочитам да :) само ме поттикнаа неколку реченици од текстот да коментирам,значи се јаде без комбинација со др храна и на празен желудник,не се натегам сакам да помогнам зошто на тој начин со овошје кога ми душа сака колку сакам на празен желудник и со комбинација на протеин со зееленчук јаглехидрат со зеленчук значи не мешав проетини и јаглехидрати симнав огромна килажа што не ја вратив и стекнав убава навика да јадам овошје секој божји ден....тоа :) и не ,витамините не се искористуваат вака или онака зошто ако го јадеме по оброк нема можност да се искористат витамините ферментира и скапува во нас,поентата на празен стомак да се јаде е во тоа да се искористи водата што ја содржи...здрави и витки од дајмонд прочитајте ја напишана е по долги проучувања и истражувања од брачен пар кој с ебави со оваа проблематика ,поточно вишокот на кг.... и Лилит најдобронамерно сакам да кажам дека по твојов пост откако го прочитав с еосетив како да ме искара учителката во прво одделение :) непријатно се осетив како и да е ,навистина неможе тоа што го мислиш и тврдиш да е конечно,повеќе твоето ми личи на а натегање..ама најдобронамерно без ни малку желба за конфронтација или др разни чуда :) позз
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    ^Претходно се зборуваше за цел килограм овошје(па дури и повеќе)...две овошки се ништо,напротив се добар доручек и добра ужина,а плус се неопходни за балансирана исхрана.Никаде не беше спомнато целосно да се исклучи.Ама цел килограм?!Па уште беше и спомнато и сушено овојше кое содржи уште повеќе шеќери,па беа спомнати и јаткасти плодови...тоа е претерано,ма и повеќе од претерано.Нема логика,колку и да е здрава храна,ако содржи одреден број на калории кои личноста не може да ги потроши и се вишок,нема практични шанси да ослабе.Или ќе ги задржи килограмите или ќе качи.Па фала богу дека е подобро фруктоза,отколку рафиниран шеќер за да се заблажиш,но беше промовирано како фактче,дека тој природен шеќер не дебелее...невозможно,против сите природни закони.
    На тоа мислев кога реков не е дочитано нешто.Јас не реков дека едно сливче ќе те направи слон.

    Дечки,нема да бидат избришани оффтопик мислењата околу овошјето,ептен ја забегавме.Ама еве ветувам,утре ќе отворам тема овошјето и диетите или нешто такво и ќе ги преместам таму.
     
  12. cosmopolitan

    cosmopolitan Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    јас пронајдов исто таков протеински шејк на нет и тоа на она фирмата со произведува суплементи за исхрана а фирмата е Swanson и кај кај е поевтин со вкус на ванила само имале и сеа се мислам што како дали да си го земам...цхини 980ден.


    значи не е само хербалифе со пере памет за толку многу пари има и други мислам дури дека и уште едно иам исто толку пари е несо српско производство...и во каталогот на oriflame има некои протеински шејкови...сите с ена и ста база баш им ги читав состојките само хербалајф го претеруваат...а инацхе мора да се везба за да се ослабне со нив така ми каза инструкторот на power platе...ми рече ако не везбаш ич не зимај...тоа дава енергија и треба да ја потрошиш..а ако си на диета искрено немаш сила за везбање...а со шејков мора бар некоја активност макар и пешачење....
     
  13. inLove

    inLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Dobro be luge gledam po forumive ste se raspisale za dieti i za herbalife kako da e kraj na svetot, :)
    Pa sto i da drzis i sto i da pies ti e djabe ako ne e napraveno pravilno kako sto ima eden ton luge so uspesni rezultati i kaj edno i kaj drugo taka ima i luge koi ne uspeale mesto da ja barate vinata vo tie proizvodi ili vo dieti zaprasajte se kade vie gresite i zosto vaseto telo ne reagira na promena, mozebi deka 100 kila ne se kacuvaat za eden mesec pa i deka normalno nema da gi simnes za eden mesec. Razmislete malku i ne samo se kontrajte po forumi.
    [mod-kirilica:ai9qxk50][/mod-kirilica:ai9qxk50]
     
  14. inLove

    inLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    A najinteresno bese deka od Herbalife se umiralo hahaha
    PA I OD MCDONALDS SE UMIRA PA SITE GO JADEME :DDDDDDDDDD AKO IMA NESOT ZDRAVO VO NEGO NEKA DOJDE DA MI KAZE NEKOJ :DDDD
    [mod-kirilica:2283x7wi][/mod-kirilica:2283x7wi]
    [mod-tekst:2283x7wi][/mod-tekst:2283x7wi]
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  15. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Да другите се контраат а ти се зачлени само да ни дадеш добар совет :rock: Или да продаваш иронија, бидејќи никој овде нема 100 кг вишок па ни приближно.
     
  16. SaskaBre

    SaskaBre Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Диета со хербалајф :)

    Јас сум нова но еве читав нешто за диетите и да ви препорачам диета со хербалајф.Многу тешко ги најдов производите а ми ги препорача една другарка од словенија,ослабев 4кг за 3недели и сега станав и член на тимот на хербалајф и си продолжувам да пијам и јадам најнормално и не ми се вратени килограмите.:)
     
    На butterflyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Вака сега, драги мои, вие кои имате за цел овде да го рекламирате Herbalife - ќе ви кажам нешто на вас, за да престанете да го фалите овој тивок убиец т.н. Herbalife, а најважно ми е да им кажам на оние девојчиња, кои се двоумат дали да го користат... :)
    Еве што содржат шејковите и протеинските напитоци:

    - во шејкот за слабеење се наоѓа супстанца по име карагенан , која е хидроколоид и со молскавична брзина ја врзува водата. Кога ќе навлезе во организмот се лепи за слузокожата на дебелото црево, предизвикувајќи колитис. Доколку се продолжи континуирано да се внесува оваа состојка, доведува до улцеративен колитис ( крварење од аналниот отвор, проливи и губење на парчиња на ткива од слузокожата на дебелото црево). Крајна опција е добивање на рак на дебелото црево. Карагенанот се добива со изолирање од црвени морски алги. :)
    - прекумерната употреба на соја во препаратите на Herbalife е исто така нездраво, од причина што истата е генетски модифицирана. Седиштето на компанијата Herbalife е во Америка, каде што е дозволена употребата на генетски модифицирана храна.
    - Синтетски добиените аминокиселини во протеинските напитоци, претставуваат невиден товар на бубрезите (посебно за гломерулите, кои се најважните функционални компоненти на бубрезите) и оштетувања на слузокожата на желудникот. (сериозни и иреверзибилни оштетувања :!: )
    - Употребата на шејковите, во подолг временски период се поврзува со мозочни удари, крварења во стомачната празнина, оштетувања на црниот дроб(на хепатоцитите), канцерогени заболувања, неплодност, а кај бремените жени ризикот за спонтан абортус е 100% зголемен.

    Друг факт - професор д-р Иван Станкович, од Институот за броматологија на Фармацевтскиот факултет во Србија, изјавува под морална и кривична одговорност дека компанијата Herbalife не е регистрирана во базата на податоци во Министерствата за здравство, не само во Србија, туку и во цел регион. :!:

    Толку од мене, а вие ако мислите дека вреди да конзумирате вакви препарати, слободно :) . Толку сум тенка со време сабајлево, ама ете одвоив половина час да постирам нешто, со кое ќе помогнам барем малку на луѓето.
     
    На mizerija, Winterborn77 и Jojoba им се допаѓа ова.
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    пред неколку месеци бев на презентација на Саем, и имав можност да пробам еден од нивните шејкови од чоколадо-исто ко водичка да пиеш само малку погусто, воопшто не ми се допадна :puke: а друга работа е што навистина се прескапи за наш буџет, и уште ако се толку штетни како што прочитав од феминката над мене... :?:
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Јас разбрав пак за житарици од хербалајф :?:
    Другарка на мајка ми за 2месеца одлабе 12,13кг од нив имаше 70кг а сега 58 :o
    Рече дека јадела житарки од хербалајф секој ден за доручек,а ручек и вечера нормално само никако леб.има некој искуство....?
     
  20. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Јас решив да земам. преку другарка која пие хербалајф.кутијата ке ја купам за 2000 прку неа, и неа и се правеле некои поени, :^) незнам што..ама незнам од што да земам..ванила убаво е? или чоколадо? :^)