1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хербалајф (Herbalife)

Дискусија во 'Диети' започната од sugar.nn, 10 октомври 2010.

  1. butterflyyy

    butterflyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    59
    Јас моментално го пијам од чоколадо, од ванила не сум пробала, но ова потсеќа на чоколино :D
     
  2. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    и како , резултати имаш ли? :) :)
     
  3. butterflyyy

    butterflyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    59
    па скоро две недели го пијам, и не знам во килажа колку имам симнато, но во обем имам намалено
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Не е многу скапо.. Шејкот заменува оброк, и така му доаѓа 60 денари по оброк што не е многу скапо.
    Инаку за Хербалајф имам кажано претходно дека дечко ми има ослабено и ги нема вратено килограмите. Од друга страна пак, татко му кој е болен и има многу лоша крвна слика, пие протеински шејк и крвта полека му се средува, добива енергија, му го смири стомакот кој претходно не му поднесуваше никаква храна и дури му помогна да се поправи!
    Не продавам Хербалајф, ниту знам некој што продава, но кажувам од искуство дека има позитивни ефекти
     
  5. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    Јас порано го имав шејкот, ама не го пиев ни редовно ни ништо, само кога ќе ми текнеше...ех сега да го имав цел ке го испиев, бидејќи навистина има резултати од неговото користење.ех тогаш сум била многу глупа, да земиш да ме акниш :@ ..иначе мои пријатели го користеа и ослабеа многу...
    леле мора да си купам пак, мора да ослабам :worried: само да соберам пари, оти мојте не ме финансираат :lol:
     
  6. innahh

    innahh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Знаеш дека во Америка се дозволени генетски модифицирани плодови? Во Европа тоа не е дозволено, па затоа плодовите не се ни прскаат со разни хемикалии него се одгледуваат на посебни плантажи за потребите на Хербалајф. Јас не знам точно дали пред 16 години биле отворени тие плантажи и фабрики за потребите во Европа, можеби ги носеле од Америка и затоа не биле истите како сега. На природна база секогаш поспоро се гледаат резултатите.
     
  7. innahh

    innahh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    И уште нешто да кажам. Се активирав на оваа тема сметајки дека е убаво да ве информирам повеќе бидејќи ми делувате како да не сте ни на пола пат. Секој си има право на свое мислење, ама сметам дека прво треба да се информирате правилно за Хербалајф, неговите производи и за што се употребуваат. Ова е најголема нутриционистичка компанија во светот со илјадници илјадници задоволни конзументи (поради симнати или качени килограми, контрола на килограми, подобрено здравје, енергија, имунитет, итн.). И да стварно умираа луѓе од нивните производи или да добиваа секакви болести веројатно и немаше 30 години да функционира и да се шири се повеќе низ светов. Но баш поради спротивниот ефект еве и ние во Македонија ја имаме честа да се запознаеме со позитивните ефекти и да чуеме дел од приказните на луѓе кои користеле Хербалајф.
    Јас да се земам за пример, немам проблем со тежината но си го користам шејкот за да не го отскокнувам појадокот кој е најбитен за правилно функционирање на организмот и енергија во текот на денот кој инаку го заборавав па денот го почнував со кафе а бидејќи имам проблематичен дигестивен систем што ми реагираше лошо на нездрава храна морав и да пијам терапии со јаки антибиотици. Сега сфаќам колку е лошо да се избегнува појадокот а живеејќи со брзо темпо и не секогаш имаме време за појадок без брзање.
    Јас сфаќам дека во нашава мала државичка го немаме стандардот за да експериментираме со најразлични производи но сметам дека во поголемиот случај секој може да си дозволи кога станува збор за здравјето. Колку само пари ни одат на разни глупости што едвај еднаш ги погледнуваме што и смешно е кога некој ќе рече еве само сакаат пари да ни земат. Никој не може да ти земе пари ако ти не му дозволиш. И затоа пак ќе повторам убаво е да се информирате. И останува на вас да решите.
    Повеќе девојки спомнаа дека им било многу да даваат за шејк на секои 20 дена... зошто да пиете по 2 пати на ден од шејкот? мислите дека повеќе резултат ќе има така? Под претпоставка дека сите сте помлади од 30 години доволно е да се конзумира шејкот еднаш на ден бидејќи вашиот организам е млад, доволно му е таа доза и не треба да се форсира. Е сега зависно од секој организам и неговите потреби може да се земе и некаков додаток во исхраната. НО НАЈБИТНО ОД СЕ е да се почитува ритуалот на исхрана. Целата поента со Хербалајф е да се создаде тој ритуал и ќе се поттикне природниот часовник да си чука откако ќе му се вкорене таа навика. Што значи не треба да се отскокнува повеќе од пола до цел час (да земеме во предвид темпото со кое живееме и не секогаш сме во можност да си одвоиме време). И секако останува на вас да имате стрпление и да не се надевате дека Хербалајф ќе ви помогне во било што, него стекнатата навика на здраво хранење.
    Е сега да кажам за тие што рекоа дека им се вратиле килограмите. На едно тело му треба околу 25 дена да стекне навика, можеби неколку месеци да добие некакви резултати (зависи од потребата на конзументот). Но откако ќе поминат тие 25 дена на навика и на пример 3 месеци до посакуваниот резултат, на организмот му треба уште толку за да се навикне на новиот резултат односно новиот создаден организам, му треба време да се навикне на самиот себе. Како и ние кога ќе направиме некоја драстична промена со фризурата што ни се потребни неколку денови (индивидуално и недела) да се навикнеме. Значи не можеме туку така да му ја одземеме храната односно навиката на организмот зошто тој ќе си помисли „аха, добро, оваа пак ќе ме остава гладен“ и тој почнува да си складира во резервите за „зимата“ односно во масни наслаги односно во дебелина. И тоа е тоа. Значи треба само навистина да сакате добро за себе и да бидете упорни. Никој не може да ве натера на нешто што не сакате да го постигнете.
    Ако некој има уште некое прашање слободно нека пише и во приватна порака.
    Ви посакувам успех реализирајќи се себеси ;)
     
  8. arwen

    arwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Значи не можете да очекувате дека ќе дадете 50 евра и магично ќе се истенчите... Така ќе го истенчите само џебот... Без мака нема резултат... Јас го користам Хербалајф само една недела и веќе има резултати. Во тежина 2 кг, што за мојот метаболизам и не е нешто посебно (многу лесно качувам и симнувам килограми) но видно се стопив во обем...
    Сакам да кажам дека не е работата само да го купите шејкот, туку да научите и правилно да го користите... затоа што со неговото купување вие купувате и здрави навики...
    На пример, јас наутро го пијам тој од јагода и внатре му сецкам 4-5 свежи јагоди и му ставам корнфлекс... преубаво! После 3 часа си комбинирам, јадам на пример еден портокал и 5-6 зрнца непечен несолен бадем. Ручам најнормално, и лепче и мефце и се што сакам (само не пржено). Три саати по ручекот јадам зеленчукова салата, шопска со безмасно сиренце или таратур со јогурт со пробиотици, и на крај си правам шејк со ванила и безмасно млеко... И многу ми е убаво! Далеку од тоа дека се прегладнувам, баш напротив, преку цел ден јадам нешто значи, и тоа не јадам некои глупости, туку вкусна а здрава храна...
    А тие што викаат дека не добиле резултати, сигурно се хранеле поинаку, не биле дисциплинирани и нормално не ги добиле посакуваните резултати... Ах да, и да напоменам... Знаете колку калории има една чаша шејк со 1,5 млеко масленост, а колку калории има една чаша Кока-Кола? И знаете колкава им е хранливата вредност? И не тресете глупости ве молам, 200 калории протеини се таман, а 200 калории јаглехидрати се премногу!
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mistobola

    Mistobola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво луѓе :) .Вака мене ме интересира ако може некој да ми каже дали овие хербалајф производи можат да помогнат во отсранување на целулитот.Ако има некој некакво искуство по однос на ова прашање нека пише ;)
     
  10. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    I jas imam pieno od sejkovite na Herballife...cokolado i jagoda i bea super ama na kraj veke pocna da mi se gadi od niv... Dosta se oslabnuva samo treba da se pridruzuvas...Od prezentaciite na koisto odev slusnav deka bilo zdravo i ne samo za dieta tuku i za drugi raboti. Sepak moeto iskustvo so herballife sejkovite e super.Jas sum zadovolna. Oslabev ama sea pak si gi vrativ kilata. Kako da mu odolees na blagoto hihihi :))
     
  11. Ivana.hb

    Ivana.hb Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Sakam da prasam posle kolku vreme pienje na shejkot ima rezultati ??
     
  12. Daddy.girl

    Daddy.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    81
    [mod-reklama:26mso0f9][/mod-reklama:26mso0f9]
     
  13. Trajche

    Trajche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    9
    [mod-reklama:2qk23bzc][/mod-reklama:2qk23bzc]
     
  14. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Сум била на нивни презентации и мислев дека се глупост овие производи. Познавам жена кој е нутиционист и кој не е презентер на Хербалајф ама ги пие и тоа веќе две-три години. Кажува дека давале енергија, дека се здрави, ми го објасни принципот како се слабее со нив. Таа ослабе многу околу 15 килограми за една година што мислам дека е здраво. Сега пие само насабајле шејк за одржување на килажата.
    Шејкот не е нездрав, содржи протеини кои организмот сам не може да ги произведе. Значи организмот создава сам масти и шеќери по потреба но некои аминокиселини не ги создава па мора преку храната да се внесат. На ова се базира и диетата со јаворов сируп но таа е далеку поригорозна.

    Не би се одлучила за Хербаллајф. кај нив се слабее на принцип денес 100 калории помалку утре 100 калории помалку и секој ден така се собираат и по некое време ке ослабеш. Мене не ми треба ова за да ’’заштедам’’ 100 калории, ке вежбам пола саат и ете ти, или ке намалам 2 3 парчиња леб.
     
  15. franceska06

    franceska06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Rezultati ima uste vo prvata nedela.
     
  16. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Луѓе искрено не знам што да кажам за ова и јас сум збунета. Еден мој другар пие, ослабна стварно многу 12 килограми за што знам може 3 месеци отприлика. И продолжува да слабее, сака да симне уште иако веќе не ни изгледа убаво изгледа испиено дури, ама ок тоа си е негова работа што не знае за доста. Него човеков некако стварно не изгледа здраво, не поради тоа што е веќе практично слаб, ама му паѓа и косата, едноставно не делува како човек со енергија нити па ја има искрено кажано... Јас не верувам на вакви работи, се држам до своето само умерена исхрана и физичка активност, барем половина час во денот пешачење ако ништо друго. Е сега да имав потреба, можеби ќе го пробав шејков затоа што делува лесно и едноставно ама... сигурно има нешто во него. Ако содржи само 200 калории тогаш и обичен шејк на Dr Oetrker еве овој [​IMG] содржи 237 калории како што пишува и на самото пакување, а стварно заситува. Чини 18 денари кај мене во маалската продавница, а е многу вкусен. Јас пијам обично насабајле затоа што во последно време имам потреба од нешто благо насабајле, а и плус не пијам воопшто млеко па ова ми е некој баланс и благо и плус барем по чаша млеко на ден. Значи не за да слабеам, не се ни трудам туку чисто онака, пред се го пијам затоа што ми е вкусен како што пишав
     
  17. franceska06

    franceska06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    mozi vo kaloriite se tuka taka no sejkot od herbalife e poln so vitamini i proteini jas oslabev 15 kg za 3 meseci i plus vezbav od ko prekinav prodolziv so slabeenje i super se osejkam
     
    На TrinityNeo и bibiii им се допаѓа ова.
  18. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Имало тема за ова? :o
    Па јас за тоа бев на презентации, ама сепак... скапи им се производите, има многу поефективни диети, нема лекар кој вели дека производиве не се здрави или уатевер, тоа е само храна, здрава храна, ама сепак... скапо е. Јас не би ги купила.
     
  19. interistka

    interistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    кога наместо оброк сакам шејк си го спремам со една банана и околусто милилитри мелко може и соино млеко .....стварно заситува и е по ефтино а со ова ке ви испадне една чаша од некои 200-250 милилитри .....поззз
     
  20. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    Почнав да ја читам темава пошто ми треба мислење и на крај пак немоќам да дојдам до некој заклучок чинат ли шејковиве или не. Добив 2 кутии со таков прав за шејк и сега незнам..да ги пијам? да ги фрлам, да ги поклонам? немам појма. Од една страна ако стварно се здрави и убрзаваат слабеење да ги пијам ама па ако се некоја хемија ич да не почнувам да губам време и здравје. Некој совет? И знае ли некој како се пијат?