1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хернија во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Hana1234, 27 декември 2018.

  1. Hana1234

    Hana1234 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Vo bremenosta mi izleze nad papokot edna topka. Doktorot mi kaza deka toa e hernia i posle poragajot da prevzemam merki. Me interesira dali nekoj imal slicen problem i dali ke mi pravi problemi dokolku se porodam prirodno, bidejki pri poroduvanjeto treba da dadam napon i strav mi e da ne ispadne nekoja komplikacija.
     
  2. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Со кила над папок износев две бремености и пораѓаите беа спонтани(природни), сепак секој нели не е исти, мојата кила е 10 см голема внатрешно, од последен пораѓај веќе се пројдени 9 месеци јас дека дојам сеуште се немам решено за операција. По правило трудница со кила општо на стомак не смее природно да раѓа, ама кај нас во Мк никој не го интересира тоа :)
     
    На Hana1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hana1234

    Hana1234 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ti Blagodaram mnogu :)
    Jas sum za prirodno, ke cekame bolki pa ke vidime sto ke se sluci, samo bebceto da e vo red :)
     
  4. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Дали некој се соочил со кила (ингвинална хернија) во бременост. 20 г.н. сум. Од што може да се појави, како се третира и дали може да има некакви штетни поаледици врз плодот?
     
  5. Lorena-a

    Lorena-a Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas se porodiv imav kila uste od malecka i nemav nikakov problem. Sega duri ja operirav i sakav da ve prasam dali bi mi smetalo toa za vtora bremsnost.pozdrav ubava vecer
     
  6. Lorena-a

    Lorena-a Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски