1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хернија во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Hana1234, 27 декември 2018.

 1. Hana1234

  Hana1234 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Zdravo,
  Vo bremenosta mi izleze nad papokot edna topka. Doktorot mi kaza deka toa e hernia i posle poragajot da prevzemam merki. Me interesira dali nekoj imal slicen problem i dali ke mi pravi problemi dokolku se porodam prirodno, bidejki pri poroduvanjeto treba da dadam napon i strav mi e da ne ispadne nekoja komplikacija.
   
 2. Pcelka1315

  Pcelka1315 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  1.813
  Пол:
  Женски
  Со кила над папок износев две бремености и пораѓаите беа спонтани(природни), сепак секој нели не е исти, мојата кила е 10 см голема внатрешно, од последен пораѓај веќе се пројдени 9 месеци јас дека дојам сеуште се немам решено за операција. По правило трудница со кила општо на стомак не смее природно да раѓа, ама кај нас во Мк никој не го интересира тоа :)
   
  На Hana1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hana1234

  Hana1234 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Ti Blagodaram mnogu :)
  Jas sum za prirodno, ke cekame bolki pa ke vidime sto ke se sluci, samo bebceto da e vo red :)
   
 4. ivast

  ivast Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Дали некој се соочил со кила (ингвинална хернија) во бременост. 20 г.н. сум. Од што може да се појави, како се третира и дали може да има некакви штетни поаледици врз плодот?
   
 5. Lorena-a

  Lorena-a Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2022
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo jas se porodiv imav kila uste od malecka i nemav nikakov problem. Sega duri ja operirav i sakav da ve prasam dali bi mi smetalo toa za vtora bremsnost.pozdrav ubava vecer
   
 6. Lorena-a

  Lorena-a Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2022
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски