1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хернија (кила) кај деца

Дискусија во 'Дете' започната од december, 9 ноември 2018.

  1. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Мајки барав но не најдов тема затоа решив да отворам нова...син ми има 6 години,пред една година се оперираше од препонска кила на левата страна се помина супер,пред некој ден забележав на десната страна на препонот ама подолу од местото кај што имаше на левата страна,како подпотечено малку,го допирав местото и осетив како топче и се поместува при допир...дали е можно да му се појави пак на другата страна и дали некој имал вакво искуство...
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Можно е. Сум немала искуство, ама не е лошо лекар да го види.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Мајки искуство со операција на кила во Систина? Доста доктори од детска хирургија се отидени таму и во мисла сум каде да се оперира малиов... На контрола на Клиника бевме, а во Систина не сум била. Симеонов слушнав дека е таму, па ако има некој од вас искуство со ваква операција таму ако може да ми каже..
     
  4. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Син ми е опериран од Симеонов додека беше на детска хирургија во државна, кога тој имаше 1 год.и 5 месеци. Имаме позитивно искуство со него, не збори многу но за нас е голем стручњак. Јас целата таа работа ја доживеав многу стресно, а син ми уште истата вечер стана на нозе, ниту се сеќаваше на нешто. Условите и на детска хирургија се добри, персоналот е ок. Се на се задоволни излеговме од таму, спиевме само една вечер.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Мојов е опериран пред 3г скоро крипторхизам (на 1г и 5м исто), но кај доктор кој отиде во пензија... Не задржаа навечер, прв го земаа за операција сабајлето, спиевме уште една ноќ и дома, освен вцто што не го биваше се друго океј беше. Сега килата му ја примети Миле Петровски, па ако се оперира таму ке биде ваљда кај него... Но имам другарка која работи таму и она вика не го носи тука, сите добри доктори избегаа... и сега ептен сум во мисла. Ке закажам ако не една контрола кај Симеонов па ке видиме што понатака..
     
  6. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Кога го оперира ме син ми Др. Миле работеше и во државна и во Ремедика, ако е сеуште така можете кај него. Заедно со Симеонов оперираше и Др. Тони, од Кичево е по потекло не се сеќавам на презимето, за него со сигурност знам дека е уште на клиника и тој е ок. Незнам што да ве советувам, тоа е многу рутинска интервенција а не се слагам дека не останале добри доктори. Тука ке ја спомнам и Др. Весна Наунова. Сепак вие си одлучувате, каде и да решите нека помине се во најдобар ред. Поздрав и секое добро.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Бевме на матичен и констатира дека синко има препонска кила, ни кажа дека ќе мора да се оперира и ни кажа да одиме на уролог. Јас неможам да се соземам иако претпоставував дека е тоа во прашање но некако се надевав дека грешам. Несакам да се оперира тука во Охрид, несакам никаде незнам што да правам што е најпаметно, дали Скопје на државно, дали на приватно кој доктор е најдобар да го оперира? Ќе го носам и на уролог термин имаше тек наредна недела как др. Балев, матичниот многу го испофали ама мислам дека тука оперираат со обичен рез, си правам филмови да не дојде до компликации па да треба да го праќаат Скопје, многу се плашам. Како ќе оставам бебе, а да одложувам мо е страв дека ќе се искомплицира. Го запишав и во градинка па периодот ма адаптација плачки, напнатост ми е страв да не се влоши, не сум паметна, незнам што да правам. А како е подобро да се изведе зафатот, со рез или лапароскопски? Се извинувам на конфузниов текст, се надевам некоја да сподели совет и искуство
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Мене малиот ми е еднаш опериран со рез, рез веќе нема. На клиника е опериран (од друго + кила, беше со два реза, еден на стомаче, еден на тестис и дупче од дрен на тестис), но тој доктор е во пензија. Сега има само кила на другата страна и јас сум во мисла каде да се оперира... Бевме кај Миле Петровски, тој е малку арогантен, но добар доктор бил. Неколку од скоро се отидени во Систина, па затоа во мисла ми е и таму да одиме... Симеонов разбрав дека е таму, а и тој е добар. Ние после одмор ке одиме, таму средина на Август.. па ке видиме каде, ке се распрашувам уште до тогаш..

    Инаку резот како лепен изгледаше, внатрешно шиен, уште први 6м скроз му избледе, сега како да не било никогаш сечено. Не е страшно ни со рез, мене па повеќе анестезија ме плаши, резот не.. Инаку државно 1,2 дена макс сте таму, не е страшна операција, одма ќе биде на нозе. Познавам неколку дечиња што се оперирани од кила, сите се со рез.. мислам и тука во Ск секаде со рез оперираат..
     
    Последна измена: 30 јули 2019
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    И мене ми е најмногу страв од анестезијата и дека ќе го фати паника додека го успијат како ќе ја поднесе анестезијата и последици од неа, страв ми е и од опоравувањето како ќе го натерам да мирува, колку време после операција трае опоравувањето? Како ќе оставам и бебе ако доаѓаме за Скопје нема кој да ја чува неколку дена. Колку денови се лежи на болница? Дали има болки после операцијата?
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Една ноќ ако е се во ред. Инаку пред операцијата им даваат некој сируп, па на операција со насмевка и мафтање ке отиде... даваат нешто за зашеметување, цел се клацкаше и се смешкаше, а беше 18м. Болки може минимални, но стануваат одма се шеткаат, а др ден веќе тебе страв ке ти биде кога ке почне да рипа и скока :lol: Од се најтешко е кога ке се разбуди, тогаш од анестезијата се малку нервозни, па ке сфатат дека имаат болка и така едно 2ч ке биде може плачлив и нервозен. Одма чим завршат те носат кај него, за да си покрај него кога ке се разбуди.
     
    На Septemvri и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  11. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    А колку време може да се одложува операцијата после дијагностицирањето?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Кај нас рекоа може да се одложува и подолго, дека не е опасна сега, ама добро е да се среди. Хирург најдобро ке ви каже, ако е повеќе да не дојде до преплет црева мора што побрзо.
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Наредна недела имаме термин, ќе видиме што ќе советува јас би одложила ако не е опасно по здравје барем до пролет да попркне бебе да можам да ја оставам, ама ако мора сега тоа е ќе најдеме чаре. Фала ти :hug:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    @mariz бевме кај др. Балев на преглед кажа дека е кила во прашање и дека мора операција но не е итно и ни кажа може напролет. Сега ме интересира дали имаш искуство со тие што се како појаси за кила дали ги имате користено, гледам по нет ги користеле па се олеснувале евентуалните тегоби и се намалувал ризик од вклештување?
     
  15. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Искуства со кила на папоче?
    Нема уште месец на рутинска контрола кога падна пупето педијатар ми кажа дека има кила. Испакнат е.
    А дополнително се стега од грчеви и плачење.
    Појас имало да се купи за оваа намена но заборавив да прашам кадр би можела да го најдам,во зегин немаа.
    И како да не дозволувам напрегање кога има мака со стомачето.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Во Медикус Хелп има, ама не ти треба појас, ќе земеш петденарка, ќе ја дезинфицираш, завиткај ја во стерилна газа и залепи ја со фластер на стомачето, од оние хартиени, тенки фластери користи. Ќе се повлече. Јас така правев со првото, од плачење имаше кила, се повлече до кај третиот месец мислам.
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    :hug::l:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Torn

    Torn Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки малиот треба да се оперира сега во септември од водена кила(хидроцела) кај доктор Весна Нунева на државна доколку имате некое ваше искуство да споделите би ви била благодарна.Искрено многу сум исплашена од анестезијата и постоперативно.
     
  19. Sk95

    Sk95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    12
    Majki zdravo.
    Mi treba info dali znaete stvarno dobar doktor za operacija za dete za kila?
    Pravevme laparoskopska operacija vo septemvri kaj doktor Rozeta na klinika. Za na kontrolite otkako krenav uzbuna deka ja ima seuste kilata ispadna da dojde mlad decko i toj da ja pravel operacijata.
    imaat propust napraveno detenceto povtorno ja ima kilata ima 5godini.
    Na klinika se deca koi se ucat.
    Kako ne im e zal za malite dusicki,
    i seuste me ubeduvaat deka se e vo red.
    da mi kazat deka moze e cista ili ostatok od kilicka.
    Ne bev mirna ja odnesov vo Sistina kaj Simeonov toj potvrdi deka e kila deka treba povtorno operacija ovojpat mora da bude so rez.
    Tolku sum isplasena neznam poveke nemam doverba na klinika vo nikogo.
    Ima li nekoj iskustvo so dr.Simeonov vo Sistina?
     
  20. Torn

    Torn Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Леле и малиот мој треба од кила да се оперира во државна болница,многу сум исплашена искрено,нон стоп настинува и се одложува