1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. irena

    irena Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    26
    Ја отворив оваа тема оти имам многу проблеми со херпесите на устата. :? Користев многу креми и масти, но ништо не ми помага постојано се појавуваат и се многу непријатни ;( . Ако знаете некоја ефикасна крема ве молам препорачајте ми.
     
  2. marin4e

    marin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    jas imav koristeno mnogu kremi no niedna ne mi pomognaa bas .Naj efikasno od se i najmnogu mi ima pomognato propolis rastvor i toa kolku pojak tolku podobro, ljuti koga se nanesva ama mnogu brzo vrvi herpesot.
     
  3. martin4e

    martin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5
    I mene kako po mala mnoguuu cesto mi se pojavuvase herpes sega poretko,ama vazno e ko ce pocustvuvas deka ke ti se pojavi herpes da go sprecis( peckajne,cesajne) Jas go mackam so aciklavir mast za usta,(ima i za oci ama taa e poslaba.)iskreno nemam druga mast probano ama ovaa e mn. efikasna,ti ja preporacuvam da ja probas
    p.s. te razbiram kako tie epten e grdo cuvstvoto :worried:
    bacc pozz
     
    На Maleckoto007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. irena

    irena Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    26
    Фала за советите ;) . Ќе пробам се само да ги спречам.
     
  5. butterfly

    butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Вчера конечно ми помина една инфекција што имав на усната.. и тоа предизвикана од чепкање на херпесот.. устата ми бешее.. УАУ хаха страшно непријатно е ии плус не можам да се контролирам со чепкањето... ии сега помина речиси еден ден откако го немам тоа црвенило.. но! се појавува нов херпееес!! :twisted: :twisted: ...вака сум цеела зима :( ..
     
  6. femmina

    femmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    vikaat deka herpes izlagalo poradi namalen imunitet zatoa jadete poveke vitamini ;) a veke koga ke izleze nekoj herpes mene mnogu mi ima pomognato mast od apteka Herpesan se vika so ekstrakt na nekoja bilka pozzz :D
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    исто и јас користам прполис, не е нешто најнај ама океј е.
     
  8. marijagvg

    marijagvg Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Jas vadev herpesi sekoj mesec po eden i toa pogolem od orev,nema mast sto ja nemam probano od apteka i domasen lek.......i nisto.Sega veke si znam deka masta BUTAVATE moram da ja imam doma vo sekoe vreme.Neznam dali ja ima kaj nas,jas ja poracuvam od Grcija i koga ke ja namackas kaj so ti e herpesot veke ne izleguva.Za site onie sto imam problemi so herpes ja preporacuvam najiskreno i se nadevam deka ke ste zadovolni kako mene.Kaj mene edinstvena nesakana pojava e toa sto herpesot mi izlaga dodeka spijam taka sto nemozam da go sprecam i da sakam,a site sto osekaat cesanje i peckanje,poubav sloj butavate i problemot e resen.A mozete da gi probate i flasterite za herpes isto dobri i efikasni.....POZDRAV
     
    На owl-ribbon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. viki4ka

    viki4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    8
    Imam slusnato deka pastata za zabi gi susi, ama za sigurno bi ti preporacala mast HERPESAN.
     
  10. marija-p88.com

    marija-p88.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    da mnogu se neprijatni :) efikasna mast za niv- aciclovir ili aciklostat gi ima vo site apteki. za da ne se pojavuva podolgo vreme na istot mesto koristete ja masta nekolku dena i otkako ke vi pomine herpesot. I sekako mn vitamini i bez nervozi ;)
     
  11. NALI

    NALI Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Za herpes na ustata samo propolis ili nekoja mast od apteka so sodrzina na golema kolicina na propolis...garantirano pomaga..isprobano! :)
     
  12. BadGirl

    BadGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Hidrociklin mast ;)
     
  13. butterfly

    butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Девојкии.. разговарав со аптекарка.. ии ми рече дека тоа ми се случувало зошто ми бил намален имунитетот.. ии ми рече декаа овие Херпесан, прополис ии другите точно дека мн, помагаат, но тоа е само за да исчезне.. а потоа пак се појавува нов, зошто сум билаа носител на херпеес.. ии сега пијам витамин-Ц и Б-комплес.. ии да се надеваме декаа до нова година ќе се смири ситуацијата... :P :P
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Aciklovir masta pomaga samo koga herpesot e vo poceten stadium...znaci ako primetite deka pocnala da se formira makar mala folikula polna so vodicka, racunajte deka taa vodicka e polna so virusi, i dokolku pukne i se razlee se raznesuva na usnata i go zgolemuva herpesot uste poveke. Taka da aciklovirot go sprecuva negovoto zgolemuvanje. Za herpesanot kazuvaat deka pomagal, no mene ne mi pomognal voopsto. Jas licno od herpes se spasuvam samo so Proaftol sprej, koj mi go preporaca mojot stomatolog. Malku e poskap no pomaga za bilo kakvi infekcii, afti, herpesi i se sto e povrzano so usnata suplina. Na baza na propolis e, sodrzi i anestezin i ostava eden vid zastiten sloj (malku lepliv) na usnata pri sto ja zastituva od site nadvoresni vlijanija, i plus go susi i leci mestoto. Ako mu treba bez lecenje na herpes da pomine za edna nedela, so proaftolot mi pominuva za 3-4 dena. Pozz
     
  15. m.a.r.e

    m.a.r.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    19
    ne mora da znaci deka ako tie namalen imunitetot mozi da ti izlezi herpes.jas na primer malce da nastinam ili ako sum nervozna ili da mi zastudi drugiot den odma mi izlegva ne e koj znaj kolku golem ama izlegva pa ne pamtam kako e bez herpes :)
    koga ke izlezi stavam hidrosiklin i za 2 dena go nema
    pozz
     
  16. zorica.bl

    zorica.bl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    10
    Jas isto imav problem so herpes i mi kaza edna koleska....Pred da pocne da te ceska samo labelo na sekoj 10 15 min stavaj jabelo ama na nivea ili lipbalsam i veruvale ili ne vednas mi pomina....
    A isto probav i so luk mn deluvaaaaa nekoilku pati na den i gotovo
     
  17. anjuskaa

    anjuskaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    herpest uf uzas!!!porano mi izleguvase cesto,pad na imunitet nervoza...sum probala se i seto herpesan,aciklovir,pasta za zabi se stavav na herpesot i nisto koga veke se pojavil potrebno mu e vreme nedela dena otprilike samiot da nestane,ako e u pocetna faza na pojavuvanje togas na toa mesto deka stavav masti nese pojavese ama zatoa morase da izleze na drugo mesto.
    najveke mi pomagaa apcinjata aciklovir ama malkucko se skapi okolu 600denari se.
    fala na bogu sea odamna ne mi e izlezel ama poslednite nekolku pati koga mi izleva nisto nemu stava ostavigo taka prirodno da se povlece imase go edno 3,4 dena i se povlece,piev samo C vitamini,I sea koga osetam malaksanost ili koga sum napnata pijam samo C vitamincinja i nedozvoluvam da dojde do pad na imunitetot i da mi s epojavi toj uzasen herpest
     
  18. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Такво нешто до сеа ми нема излезено пу, пу, скраја да е, ама на другарка ми често и илагаше херпес на устата и го сушеше со паста за заби.Толку знам.
     
  19. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Мене само Ацикловир ми помага, од Хрватска си купив фластерчиња за херпес Компид, на нив има лек против херпесот а кога ќе ги ставиш го покриваат и можеш да нанесуваш сјај или кармин на устата, не се многу ефикасни ама помагаат .
    Инаку имам слушнато дека херпесот е вирус и ако еднаш влезе во организамот неможе да се отстрани а при намален имунитет или нервоза тој избива во вид на мозолчиња и тоа најчесто на устата или на други места на телото каде што кожата е потенка.
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KristyVB

    KristyVB Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    aciklovirot predizvikuva rastenje na herpesot ili koristi propolis ili pobaraj vo apteka mast od aloe vera mn e dobra istoto i mene mi se slucuvase imav sekoja nedela dr herpes od ko pocnav da ja koristam taa krema mi izleguva herpes ednas godisno i toa iod necisti raboti