1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Јас цел живот се мачам со овој проблем и заклучив дека од 2 причини ми избива херпес: 1. стрес и 2. пад на имунитет (поготово на зима поради зголемено трошење на енергија). Покрај витамините (природни и додаток), советувам внесување на цинк. Помага и за имунитет и добар е за кожата.
    Кога ќе излезе херпесот и е во фаза со гној, треба да се суши. Го поминуваш со ракија (ем дезинфекција, ем сушење), па мачкаш крем ацикловир. Така, неколку пати на ден. После неколку дена, гнојот ќе го снема, па ќе стане рана. Во таа фаза треба да се влажни (за да зарасне побргу). Кантарион, невен, мелем, било што што лекува, а воедно и не дозволува местото да биде суво.
    Најважно од се': апчиња ацикловир. Мене во сите овие 27 години што се борам против овој проблем, само апчињата ми помогнале вистински. Ако осетам дека почнува да избива, веднаш пијам и или не избива воопшто, или многу минимално. Ако се разбудам со избиен херпес, помага многу многу побргу да спадне и да исчезне. Не мора ни да тераш целосна терапија, ден-два колку да не избие.
     
  2. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам дали во сите фази може да биде префатлив преку допир, пешкир, бакнување и сл? Или веќе кога е засушен, не може да префати друга личност?
     
  3. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    10.291
    Пол:
    Женски
    Еве моментално сум со огромен херпес, монстер левел.:drunk:
    Цел јануари бев ту со температура, ту со инфекција во увото и еве ме сега со паднат имунитет плус во комбинација со стрес-резултат херпес.Пола ми е во внатрешноста на устата, пола надвор, ужасно изгледа.:@
    Го мачкам со Херпесан гел, обично поминува за неколку дена.
    Јас кога имам херпес нити се бакнувам со некој, ниту пак ги бакнувам другарките во образ иако обично имам обичај да ги бакнувам.
    Чаша вода пијам со цефка, а пишкир секако си имам мој посебно и имам моја шоља за кафе што секако од неа си пијам, дома не делиме.
     
  4. Adicka

    Adicka Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Pred nedela dena mi izleze herpes na ustata( postojano mi izleguva na isto mesto) sega od sabajle pak mi se pojavi so pogolema bolka, osekjam temperatura golema ,peckanje,cesanje i zemav nesto novo da probam kako labelo e Herpestop se vika no custvuvam uste pogolema bolka . Dali moze nekoj da.mi kaze efektiven lek za herpes??! Do sega vo godinata samo ednas dali ke mi se pojavese a sega pocna pocesto da go imam :( Kako da ja namalam temperaturata od herpesot?
     
  5. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Ацикловир се мачка,маст е
     
    На Adicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Ја не само на уста и на нос имам херпес бог да чува
     
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Ацикловир апчиња! АПЧИЊА. И цинк. И витамин ц. Да си засилиш имунитет. Ама ацикловир апчиња обавезно.
     
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Колкава е цената на апчињата?
     
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Не можам да се сетам, имам користено од 2 компании. Едните се околу 120-150 (но мислам дека имаше помалку апчиња), а другите беа околу 250. Прашај во аптека, нека ти препорачаат.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    И уште да те прашам дали имаат ефект откако ќе излезе херпесот или само додека не е излезен?
     
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Од мое искуство, имаат ефект и пред да излезе и откако ќе излезе.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Jas pri sekoja nastinka dobivam herpes...procitav deka koga ke se oseti deka izbiva na mestoto da se stavi polovinka cesne luk, malku istiskano da pusti sok, se drzi 5 do 10 min pa se izmiva mestoto so mlaka voda. Postapkata se povtoruva nekolku pati vo denot. So ova go najdov spasot, herpesot se povlekuva pred da izbie. Boli, pece, no se trpi ☺
     
  13. Chrisantema

    Chrisantema Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Девојкии цела уста ми е со херпесии ужаас! Мачкам ацикловир и како да ми се намали отокот. Сега забележувам дека на очниот капак во аголот ми се прават како малечки топчиња што многу ме чешаат, и мислам дека тоа е всушност нов херпес. Дали да мачкам со ацикловир и на капакот или да барам некоја друга маст?
     
  14. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Појди си на лекар, инаку има ацикливир за очи
     
    На Chrisantema му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Немаш упатство за маста? Таму би требало да пишува "држете настрана од очи" (слично) доколку не смее. Јас лично мислам дека не смее.
    Инаку, земи си АПЧИЊА АЦИКЛОВИР. Ем функционираат општо за херпес каде и да излегол, ем е поефикасен од маста, ем за побрзо ќе ти помине. Јас ги користам на "Јака", најефтини се (околу 130-150 денари), а исто ефективни како и едни дупло поскапи.
     
    На Chrisantema му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chrisantema

    Chrisantema Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Фала девојки на одговорите Земав апчиња и веќе ми е многу подобро. А и маст мачкам па се надевам за брзо ќе ги снема.
     
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Девојки уште не ми е излезен но чуствувам дека излегува и тоа два се..Кажете лек што да мачкам и за колку време одприлика ке ми помине..Во недела е роденденот на керка ми па дали има шанси да ми помине со оглед на тоа што утре или задутре ке излезе
     
  18. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Мачкај ги напоредно со Ацикловир и со паста за заби. Ќе ги исушат за неколку дена.
     
  19. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    5.284
    Пол:
    Женски
    Мене најбрзо ми има поминато од прополис за 2-3 дена (а имам пробано скоро се). И од тогаш ми нема излезено.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски