1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. purple.butterfly

    purple.butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    23
    Еееееееее, херпеси. Цееееел факултет, после секоја сесија го чекав да испадне, како швајцарски саат беше :D И се можно пробав: Херпесан, Ацикловир, Прополис, за џабе. Единствено што ми помогна беше една смеса што ми ја правеше заболекарот со цинк оксид, ама таа брзо се суши, и само кога ќе ме намачкаше заболекарот, после пак требаше да одам кај него за да ме мачка.
    Ама разбрав дека има во аптека маст зинци, со цинк оксид (другарка ми ја употребуваше за брунки) и премногу е ефикасна!!! Барем за мене. Секоја маст не делува кај сите исто.
    Пробајте ја, негде околу 50 денари е, така што нема многу да загубите и да не делува кај вас.
     
  2. Cindarella

    Cindarella Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    15
    јас имам сеусте проблеми со тоа херпесите навистина грди се и непријатни,доколку осетиш на време дека искача херпес(пецкање чешање)Веднас стави од herpesan masta мегутоа таа помага само ако го фатиш херпесот ептен на почетокот.Анесто сто мене ми помогна е домашен лек кој се прави мн едноставно...ке пресечес лук4е и се нама4кас на херпесот(малку непријатно поради мирисот) и ке го оставис околу пола саат ..саат и потоа ке го измиеш односно исчистиш херпесот со сок од цеден лимон.Леков е мн ефикасен за 2 дена најмногу поминува херпесот... поззз :up:
     
  3. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Купи си гел од аптека Херпесан многу помага.Стави си навечер на спиење другиот ден значително ќе ти се намали херпесот
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Против херпес користам маст Ацикловир и ми помага.
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Ацикловирот е лек за херпеси, вчера на една другарка и купив, се мачкаше цел ден и верувале или не денес и го снема херпесот, а голем и беше и го имаше 3дена. Значи навистина е ефикасен мастот а чини само 76 денари.
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    aciklovirot e navistina mnogu dobar.ako se stavi odma stom se oseka deka ke izleze,voopsto i ne izleguva.samo posle kozata e suva i treba mackanje so vazelin i sl
     
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ацикловир користам со години и сум презадоволна. Еве вчера баш вечерта после излегување заприметив дека ми се појавува херпес на устата, ставив од кремата, а сабајлево од херпесот ни трага ни глас. :P
     
  8. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Кои се најчестите причини за појавата на херпес на усните?

    Контакт со лице што веќе е заразено од вирусот.

    Бакнување и пиење од иста чаша со лице што има развиен херпес на устата.

    Користење ист кармин или крпа за бришење со другарка или сестра.

    Штом еднаш ви се појавил херпес, тоа значи дека ќе го носите вирусот до крајот на животот. Тој одреден период е во латентна состојба, но може да се активира во секое време.

    Под какво влијание херпесот може повторно да се активира?

    Стрес, преголемо изложување на силно сонце, менструален циклус, неправилна исхрана, недостиг од сон, варирање на температурата, одредена нечиста храна, големо количество алкохол и уште многу други фактори може да предизвикаат повторна појава на херпес.

    Како да го третираме херпесот?

    Појавата на херпес на усните е навистина непријатно бидејќи е видлив за сите. Жените особено се нервираат кога треба да се подготват за излегување, а на усните имаат голем херпес на кој не смеат да става кармин. Тогаш се јавува дополнителна нервоза која негативно се одразува на брзината на неговото повлекување.

    Херпесот на усните се лекува со специјални антивирусни лекови. Во аптеките постојат повеќе видови масти, а една од нив е „херпесан". Внимавајте да ја нанесувате на усните со чисти прсти. Ако ставите мало количество, пред да земете повторно од маста, измијте ги рацете за да спречите ширење на вирусот. За да не мора да ги лекувате меурчињата, штом почувствувате печење и чешање на дел од устата со благо црвенило, веднаш ставете од маста.
     
    На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Site vie so imate cesto herpesi na ustata toa znaci deka nemate i dovolno vnes na vitamini i minerali zatoa zgolemete ja vitaminskata ishrana i paralelno so toa upotrebuvajte i kremi nekoi od gorenavedenite
     
  10. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    леле имам и јас херпес на устата и тоа ми се појави пред два дена и тоа за првпат во мојот живот не го добив од дечко ми тоа е сигурно туку бев на гости кај една роднина и пиев сок и кафе и веднаш откако се вратив дома почуствувам нешто ми смеата на устта кога се видов ми излезе херпес ,не се приметува многу затоа што е накрајчето од устата и не ми е некако толку голем затоа што не го чепкам а ме чешка и ми смета добро е што видов која маст може да ја употребам па може и ќе ми помине за брзо време
     
  11. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Фала богу, немам проблем со херпесите, да не се подречам сега. :lol: Херпес имав само 2 пати како помалечка, и не само на устата, туку и на муцката. Страшна бев, но не траеше многу, затоа што се мачкав со кремата херпесан, па полека, полека го снема. Инаку секогаш кога ќе осетам некој вид на ‘‘пецкање‘‘ на устата, се мачкам со паста на истото место, па го спречувам неговото појавување.
     
  12. terezija27

    terezija27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    14
    Irena najefikasna mast za herpesi kaj nas e VIRU MERZ,ako go naneses uste dodeka te pecka i ti e crveno mestoto -nema da ti se razvie herpesot,i mnogu brzo go sushi...mislam deka e germansko,jas dolgo vreme go kupuvav od Grcija,ama go ima i kaj nas,okolu 150 den e...znam kolku e uzasno custvoto na herpes,mene me mava na nervoza se dodeka go imam na usta :) poz
     
  13. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Herpes ako ednas dobies u zivot,cel zivot ke go imas.toa e virus koj obicno e nasleden ili se prenesuva preku dopir lii koristenje na isti predmeti.
    djabe e se ,koga ke izleze,trea 7-14dena i nema sansi da se povlece so i da koristis.
    ja koristam krema herpesan okolu 100den i taka go susi pobrzo hepresot a najefikasno mi e koga kje stavam nekoja poljuta pasta za zabi ,mnogu pecka i boli,no pobrzo mi minuva za 3-4dena kje go isusi herpesot ,probaj i ti kje vidis efikasno e ;)
     
  14. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    може да пробаш со паста за заби (да си намачкаш паста врз херпесот и да го оставиш да делува некое време) ... ;)
     
  15. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    потпис... или Ацикловир
     
  16. Tadija

    Tadija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    14
    Devojki zdravo, gledam ima mnogu koi imaat problem so herpesite. Jas ne sum imala herpes nikogas, no pred 2-3 dena nas gornata usna mi se pojavi nesto kako bubalica, go iscepkav i sega mi se prosiri i zgolemi,i e crveno so zolto. Procitav ovde deka simptomi na herpesot se cesanje i pecenje, mene samo me mnogu boli koga ke go dopram, ne me cese ni pece. Pa ne znam dali e herpes :( Mi e strav da ne se prosiri, a i ne znam sto da mu stavam? Stavam celo vreme labelo.....
     
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    И јас многу страдам од херпес... Ми препорачаа да пијам редовно Б-комплекс, но немаше никакви ефекти. Секоја нервоза, или пад на имунитетот ми резултира со одвратни херпеси. Едно време ја имав глинената маска на Zepter и ништо не било ефикасно како неа, иако не беше за таа намена. Сега нивните производи ги поскапија па не ја имам купено подолго време.
    Последно време користам MERZ гел за херпес, и ефикасен е, но само доколку го фатиш херпесот пред да излезе. Значи ти препорачувам во секое време да го имаш дома, па кога ќе осетиш пецкање што навестува херпес - веднаш втривај го гелот на местото и околината (не само на една точка бидејќи ќе ти излезе малку настрана). Херпесот повторно ќе се појави, но не страшен со меури, туку само како црвенило, и брзо поминува. Ако не го фатиш навреме и почнеш да мачкаш на веќе зрел херпес - овој гел нема да ти помогне.
    Козметичарката ми имаше препорачано да мачкам Хидроциклин и Ацикловир, но од тие масти меурчињата уште повеќе ми се полнат со вода и херпесот станува поголем. МОжеби се подобри за суви херпеси... Хидроциклинот е добар да го мачкаш подоцна, на скоро поминат херпес, за да не ти остане лузна.
    Се надевам ќе ти помогне некој третман,
    Поздрав.
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.545
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден на една другарка и излезе херпес, а кога ја видов наредниот ден, немаше ништо. Ја прашав што ставала и ставала од кремата здравe, што ја препорачувавме во темата за мозолчиња.
     
  19. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Дечко ми имаше голем проблем. Доколку херпесот е хроничен, при најмал стрес се појавува. Му препорачаа редовно да јаде зеленчук, особено брокула!! И од кога јаде, не му се појавило.
    Исто така кога му излегуваше, прво зимаше игла и со неа го дупнуваше за да истече гнојот и после го мачкаше со Ацикловир. Има и уште една маст, не знам како се вика, се корити и за мозолчиња и флеки и успешно лекува и херпеси.
     
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Прв пат херпес ми излезе пред 7 години и од тогаш редовно си го имам :@ и буквално ама буквално сето набраројано досега имам пробано па дури и други работи и апсолутно од ништо не ми помага секогаш си го имам 7 дена еднио пред некое време во аптеката ми го препорачаа ВИРУ-МЕРЦ и само ми го намали откокот и повторно си го имав 7 дена. А иану Џерпесот представува паразид кој акоеднаш се појави после тоа постојано се појавува а кај мене секогаш на исто место и не се пренеува преку бакнеж тоа со сигурност јас на дечко ми нигкогаш му го немам пренесено :) А девојки дали некоја може да ми каже да таблетите кои што го одстрануваат паразитот или пак за оние лепенките за херпес што се :* Ви блаодарам