1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас ставам и нивеа обична плус, кога не мачкам ацикловир, многу полесно сам се одлепува така исушениот дел и не крвари.
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Додека има гној, треба да се суши, на пример со Ацикловир. Кога ќе стане рана, треба да се влажни, на пример со мелем, маст од невен, масло од кантарион, итн.
     
    На IM.TMKQ и Mia-K им се допаѓа ова.
  3. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Таман мислев се спасив, ми искочи и друг.
    Од кога знам за мене ми излагале херпеси по уста, ама не знам точно која е причината ни зашто ми се појавуваат а ни вака што се прошируваат... Секад од еден, два некад знаеле и по три...
     
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Иста бев. Една зима јануари/фебруари во рок од 6 недели ми излегоа 7 херпеси, еден таман почнал да поминува, друг веќе излегува. Катастрофа... Откако пред неколку години пиев апчиња Ацикловир, сега многу ретко ми излегуваат, најчесто после голем стрес (пад на имунитет). Исто така и цинк помага. Ама пробај со апчиња Ацикловир, мислам дека се најголем спас на подолгорочно.
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Вирусно е и се пренесува. Јас за да не ги пренесувам, ставам фластери за херпес.ем делува локално, ем спречува да пипкам и пренесувам.
     
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Намален имунитет, од стрес, од немиено овошје, зеленчук, од тоа најчесто излегува херпес.
     
  7. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.396
    Допаѓања:
    4.802
    Пол:
    Женски
    Јас уште кога осетив пецкање ставив прополис. И херпесот не се разви на тоа место, ама на другата страна нов излезе, само го преместив. А бев се израдувала дека го нема. Совет од билкарка ми е да ставам лимон и медицинска сода кога ќе почувствуцам пецкање. Нареден пат ќе пробам и тоа па ќе ви кажам.
     
  8. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    За колкав временски период избива херпесот?
    Ми излезе нешто на устата, вака не се познава многу (да не речам воопшто не се гледа) само малку ми е поцрвена устата на тој дел и е посува. Веќе 2 недели го имам и не ми поминува, ниту пак станува полошо, ни пак поизразено. Едноставно стои така. Па незнам дали е херпес или лишај. Само кога се смеам го осеќам како некаква нелагодност. До сега не сум имала херпес па се прашувам да не е во почетна фаза.
     
  9. Anyeska

    Anyeska Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Не е херпес, пред да избие херпесот те чеша тој дел и најчесто веќе следниот ден избива на површина. Ќе ти потечеше тој дел до сега да беше херпес.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Херпес да чукнам во дрво многу ретко ми излегува, тоа се сеќавам како дете, кога имав температура или како деца кога јадевме овошје од дрво немиено (facepalm), ама сега како возрасна најчесто ми пука устата на краевите од мат кармин во зима кога е суво и ладно времето и тоа боли исто како херпес, ми помага само хидроциклин маст и тоа за кратко време ми го снемува. Исто и за херпес е супер го користат моите.
     
  11. WonderDreamer

    WonderDreamer Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Хидроциклин е за други кожни заболувања никако за херпес. Го имам користено и не ми помогна ни малце.
    Купете си ацикловир крема околу 90ден е и најмногу помага за херпес
     
  12. Tasija21

    Tasija21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Пред месец дена имав херпес на устата страшен беше едвај ми помина, сеа сабајле видов дека пак излегува и одма у аптека да пробам да спречам, купив некој лепенки и ацикловир , цел ден бев со лепенката па пред саат време ставив маст, стварно се повлекува не знаев дека толку се ефикасни, па ако на некој му излезе да знае како да интервенира.
     
  13. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    12.290
    Пол:
    Женски
    Случајно влегов у темава па да ви споделам. Ако сакате спас од херпес, не мислам за воопшто да не се појавуваат туку да се спречи да се шири и побрзо да заздрави набавете си Херпегал на Галафарм. Природни состојки и што е најважно не му дозволува на херпесот да се шири. Порано и јас користев ацикловир и херпесан ама од нив ем гроздови се прават ем се "разлигавува" херпесот. Ова тоа не го прави, не е "разлигавен" херпесот и не се шири воопшто.
     
  14. Lightdark

    Lightdark Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Да споделам искуство можеби на некој ќе му помогне.
    Од мала секогаш сум имала проблем со херпес,и не ми се правеа како струпчиња суви туку устата ми отекуваше абнормално,беше лигаво и буквално ништо не помагаше,знаев и со денови да не излегувам од срам.На мајка ми еднаш случајно и текна, дома имавме нешто со алое вера беше како течност,држев на чепкалка за уши одредено време не повеќе од 10 мин,како до тука да било,херпесот се намали двојно повеќе.Сега цел месец осеќам пецкање и клукање на истото место каде што ми се појавува секогаш како да сака да излези на површина,имав како мало топче,така секогаш ми беше пред да ми се појави и деновиве почна поинтензивно,ставав зеолит и тоа знам доста помага,но почнав и да ставам капки од чајно дрво,еве еден ден помина местото се исуши и херпесот не порасна како порано,можеби малце горчат ако дојде до контакт со јазикот но мене многу ми помогнаа,се надевам нема да порасни за некој ден.А за тоа од алое вера не се сеќавам што беше само знам дека од негде се порачуваше.
    Сакав да споделам можеби на некој ќе му биде од корист.
     
  15. Denicia.blue

    Denicia.blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2022
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    За херпес само Херпесан гел најбрзо го суши,барем кај мене е така