1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Лепенките не знам дали ги има кај нас :^) Постојано гледам реклама за нив на хрватската телевизија, ама кога сестра ми отиде да праша и кажаа дека нема. А добра работа се.
    За хроничниот херпес морам да ти кажам дека и исхраната е битна. Ете на дечкоми му излегување нонстоп, кога се нервираше особено... ти препорачувам брокула, варена со лимон. Можеби не ти звучи највкусно,ама помага со сигурност.
     
  2. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јас редовно имам проблем со херпес. Сум пробала со повеќе нешта, како на пример Херпесан, Виру Мерц, Ацикловир. Најзадоволна сум и гарантирано помага (кога ќе ми излезе сум целата подуена во устата и не можам ни да јадам) само Ацикловир. Ми го препорача лекар и од тогаш само тоа користам.
    Позз ;)
     
  3. cokolado

    cokolado Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    леле херпесот е страшна работа од ништо не ми поминува имам пробано со Ацикловир првиоте неколку пати ми поминуваше со со тек на време дали се навикнав на него и не ми поминуваше. Последниот пат кога ми излезе во аптелата ми го препорачаа Виру-Мерц дека тој бил најдобар го пробав и само ми го намали отокот но можеби е за ради тоа што херпесот веке ми беше излезен. А многу сакам да и кај нас има такви лепенки како што ги има по Хрватска не за друго колку толку ке го прекриеш и ке можеш да нанесеш кармин или сјај. позз
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека имаш херпес. Лабелото не помага, дури може и повеќе да ти се зголеми отокот. Немој никако да го чепкаш, затоа што остава лузни (јас имам една од пред неколку години). Оди на аптека, ќе ти препорача некоја маст за херпес, или земи некоја од препорачаните на форумов.
    Со среќа!
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато за еден рецепт за херпес кој не сум го пробала, но вреди да се проба, слушнав дека бил многу ефикасен.
    Земете еден орев и испечете го со се’ лушпата (малку да поцрни, но да не изгори).
    Потоа скршете го, земете со чист прст од маснотијата која ја испуштил, и намачкајте на херпесот.
    Јас ќе пробам со наредниот херпес, ако некој проба порано, нека пише.
     
  6. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    И јас редовно имам проблеми со херпесот. Кој еднаш си го добил, со здравје нека си го носи... :/
    Значи како медицинско лице можам да кажам дека херпесот е вирус (наследен) и на сите нас што ни се појавува, сме носители на истиот. :(
    Херпесот најчесто се јавува на усните, без разлика горна или долна.. А јас еднаш го имав и на образот ОГРОМЕН, СТРАШЕН !
    Тој одреден период е во латентна состојба, но може да се активира во било кое време веднаш штом ќе се намали имунитет и при некоја поголема нервоза.
    Jас лично сум задоволна од Ацикловир, маст. Го мачкам 2-3 дена со Ацикловир и откако ќе заздрави т.е ќе почне да се губи и на местото останува мала раничка, го мачкам со Хидроциклин за да не остане лузна. И после како ништо да не било... :) :)
    ..... Се до следниот пад на имунитетот :u:
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Како прво, херпесот не е паразит, тоа е вирус, кој доживотно ќе го носиш, штом веќе еднаш си се заразил. И се пренесува преку бакнеж - така најлесно може да добиеш херпес. А тие лепенките германски се) - лично не сум ги користела, ама неколкумина од свое искуство ми кажале дека воопшто немаат ефект. Па така, кога ќе се појави, Ацикловир, Виру Мерц или некои од средствата кои можат да се најдат кај нас во аптекиве. Има едно многу ефикасно средство, Blistex се вика, ама кај нас го нема... го суши херпесот уште пред да се појави целосно, и стои само како црвена точка, без болка, пецкање и чешање. Ова од искуство, ја имам таа маст дома. И јас бев скептична на почеток, ама се уверив дека може да биде навистина ефикасно. Па ако имате некој преку барата - побарајте го тоа средство, ќе ви се најде! ;)
     
  8. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Ретко кога ми излегува херпес,али користам Херпесан од аптека.Добро е дејството.
     
  9. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Јас ти препорачувам чај од камилица...едноставно и лесно....само свари чај од камилица....стави го во филџан и со памук натопи и стави го на херспесот...на мене навистина ми помага тоа бидејки секогаш имам херпес на устата....ауууу мизерија оваа со херпесот...позз :)
     
  10. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    и јас го имам истиот проблем мн ми помага херпесан гелот пробај позз
     
  11. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    ClearSkin gel- от за сушење на мозолчиња....Имам дома и ацикловир, и херпесан, и нистатин и ништо... Само што ставив од гелов мислам дека веднаш ми го исуши. Многу пече (многу повеќе од херпесанот) но утрото ќе се разбудите со исушен херпес и останата само коричка... Сега го мачкам со Forever Living лабелото од Алое па верувам дека до уре ќе го нема... Е тек потоа ќе мачкам ацикловир, за да се рехабилитира местенцето :$
     
  12. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    сум слушнала дека ако еднаш излегол, многу веројатно е дека пак ке ти излезе
     
  13. malena23

    malena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    vitamin c sumeca tableta ili obicno apce navesi go namokreno na herpesot i gotova rabota

    [mod-kirilica:3khos1po][/mod-kirilica:3khos1po]
     
  14. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Охооо не се добројуваат херпесите што ми искачаат,ова лето пу пу да не се урочам прв пат а да не ми излезе ниеден и тоа сум се чудела,ама еве ко што заладува времево,пак се појавуваат. Херпесанот од старт го имам отфрлено,пошто ич не ми помогна,цел живот користам Ацикловир,најефикасен се покажал,а во последно време ставам и Виру мерц и тоа е исто ефикасно,ма да имам јас на мене приметено дека кога веќе ми е излезен херпесот,Ацикловирот е решение,го суши брзо,а кога осеќам дека ми искача,кога ме чеша,ставам Виру мерц и одма се повлекува,не избива.
     
  15. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Херпесот е вирус. Не се лечи целосно, само се смирува. Значи од кога ќе настане примарна инфекција тој потоа со Херпесан, Ацикловир само се смирува и ништо повеќе. Значи кога веќе сте инфицирани на секој поголем стрес, моментално намалување на имунитет, настинка, грип тој пак се активира. Секој мал дисбаланс во телото може да направи негова реактивација. Сепак ако се делува на време, во стадиум кога почнува да излегува, чешкање, пецкање може веднаш да почните да ставате Ацикловир (како најдобар се смета од сите останати виростатици) како и орална примена на антиоксиданси (ц витамин е еден од најдобрите антиоксиданси), Е витамин и сите останати витамински препарати кои го зајакнуваат имунитетот.
     
  16. KrystalTears

    KrystalTears Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    29
    Херпесот е вирус и не исчезнува комплетно. Јас го лечам со Херпесан и за неколку до недела дена и после ми го нема. :)
     
  17. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Леле и јас си го имам овој проблем со херпесите.Но ,најчесто кака ќе осетам дека ќе се појави си ја мачкам устата со мед и оставам да стои.Многу пати ми има поминато :o
     
  18. 4upeto

    4upeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    [​IMG]

    и јас многу мака со херпес на устата си имам одма ми се создрава на зима најпоке овие ги користам како лепенки се ставаат на херпесот одозгора ем го кријат како невидлив го прат ем дејствуват нанего ги има по аптеко Компид педс Compeed Pads се викааат
     
  19. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Кај ги најде? Ја ги имам барано во повеќе аптеки,никаде ги нема.
     
  20. 4upeto

    4upeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Еурофарм Битола. И во зегин ги има мислам ..јас имам другарка аптекарка ми вика не се трошеле многу затоа немало во сите аптеки .Јас прв пат ги зедов во германија кога бев таму ги платив 15 евра а овдека беа 400 денари .....ама многу поможваат уште кога ке почни да чеша стави му од нив и нема да се воспали толку
    Поздрав