1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Аххх многу ме нервира оваа грозна појава :worried:
    Херпес на устата ми се немаше појавено никогаш во животот се до 20 години. Прв пат ми се појави после операција и ми рекоа дека тоа ми е од повишена температура и од намален имунитет. Сега после 2 години од тогаш пак ми се појавува херпес........ги прочитав сите мислења и многу ми е тешко да се помирам со фактот дека не се лечи :(
    Дали со редовно примање и внесување на витамини во организмот може да се спречи неговото појавување ?? :?:
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.823
    Пол:
    Женски
    Колку толку, може. При намалување на имунитетот, настинки, инфекции и преголеми нервози се јавува. Значи, зајакнување на имунитетот и избегнување на стресови го спречува појавувањето на херпесот на устата.
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Моментално си имам на устата еден личен херпес во почетна фаза, а до него дава знаци на живот уште еден! И ме пецка,ме боли а знам дека утре ќе имам уште поголема мака! ;(
    Во зима поретко ми излегува херпес, но овојпат ми се појави и сама не знам од што! Инаку најчесто ми се појавува херпес откако ќе се вратам од одмор, од претерано изложување на сонце, голема температура и шлааап личен херпес на муцето! И никогаш не поминувам со еден туку најчесто 3/4 огромни херпеси кои ненормално болат и за кои се уште не сум го пронашла најбрзиот начин на лечење!
    Ги имам користено Ацикловир, Херпесан, Антихерпес гел (Докторс),но сега купив нов гел само сакам да прашам дали некој има искуство со истиот!
    Го има некој користено овој гел? [​IMG] Ми го препорачаа како средство кое се користи во почетната фаза од појавувањето на херпесот!
    И има некој друг начин да се заштитам од херпеси пошто стварно ми се проблем и брзо ми се множат ;(
     
  4. MayaBee

    MayaBee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    мина јас ќе ти препорачам да користиш Прополис! органски,здрав и за 2 до 3 дена го снемува херпесот...добар е и за мали ранички :) :) :)
     
    На mina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    Го имам користено, помага ако го осетиш навреме херпесот, но ако е веќе излезен му нема спас. Треба да се втрива во местото, не само да се мачка површински.
    Исто, веднаш штом ќе осетиш пецкање пред херпес добро е да држиш мраз на местото.
     
  6. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    За херпес само ѓумбир!

    Пред некое време ми се појави херпес во неговата почетна фаза, односно кога се формира бубулица, а мене кога ми избива херпес цела уста ми ја зафаќа и така случајно почнав тој ден да јадам ѓумбир и за два дена ми се повлече.
     
  7. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Мене секогаш зимно време ми искача :doh: Нема нешто со што не сум се мачкала и после некое време ја открив тајната ---> Прополис :D
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Jас го имам користено и само ми го намали отокот можеби бидејки почнав да го ставам откако ми излезе херпесот а ако се става кога ке го осетиш дека излегува сигурно ќе има поголем ефект
     
  9. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.389
    Пол:
    Женски
    Гарамицин за 2 дена ќе ви помине. Околу 60 денари е.
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Еве мене денес почна да ми излегува, и одма ставив ХЕРПЕСАН. И не ни доизлезе. Бај глуп херпесу. 8)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    Да, да и јас користам, а некогаш и клиндамицин ставам и од тоа ми помага.
     
  12. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Ве молам за помош, пред некое време имав херпес на носот како да кажам од страната на ноздрите бидејќи бев настината,поминаа некое време ама уште имам црвенилооо :( Дали некоја од вас може да ми помогне некако???плс :worried:
     
  13. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Хм,па стави многу крема,ако имаш Нивеа,или некоја детска,поблага,и би требало да ти помине црвенилото.Пред да легнеш стави,ама пази одма да не ти се избрише :)
     
  14. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Фала многу еве вејќе некое време стои,го мачкав со хидроциклин мислејки дека не е до заздравено ама не е до тоа,а не го гибав херпесот пааа.....ке пробам и со павловичева пред спиење,сепак фала
     
  15. Bebe57

    Bebe57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Херпесот е вирус и додека не поминат 7 дена тој нема убаво да заздрави. Има масти и креми кои помагаат во побрзо згаснување, но потоа поголеми се шансите пак да се појави. Почекајте 7 дена и херпесот ке го снема(скоро секој имал херпес, не е срамно да се појавиш со херпес). А за херпеси кај ноздрите што се јавуваат при настинки најубаво е некоја помрска крема како павловичева или бекутан, само да го омекне местото, самиот херпес ќе падне за помалку од 7 дена. Барем мене ми помага :) . Поздрав
     
  16. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Му нема лек, му нема спас :@ Уф го мразам, се мразам и себеси со херпес. Грда сум целата долна уста ми е со херпес :@ Значи вчера го осетив дека излегува и почнав да го мачкам со ацикловир и му нема спас излезе уф
     
  17. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    пробај со херпесан
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Леле кога си бев помалаа си го имав овој проблем нон-стоп :envy: но сегаа пу-пу :rofl: не ми е излезел одамнаа,а и несакам,сега ми излегува најчесто кога сум болна а пу-пу и за тоа не сум била одамнаа :D
    Инаку кога осеќам дека ми излегува,најчесто на уста,ставам паста за заби :lol: и ми помага... а потоа ставам хидроциклин (суналар) :)
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Совршенство ,нареден пат кога ќе го осетиш пецкањето пред да искочи,одма стави паста за заби-ќе видиш нема ни да искочи...или ако ти е веќе излезено ставај паста одма ќе го изгори и засуши, или херпесан околу 100ден е во зегин.....и мене често ми искача,а од ацикловирот мислам уше толку ми се зголемуваше :doh: се додека не ја открив пастата :lol:
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Девојки од ништо не поминува :@ вчера го осетив дека излегува и одма ставив т.е натрупав паста за заби и така си легнав. Денес цел ден го мачкам со херпесан и само отокот само се намали ама не ми поминува. Пред една недела имав и му ставав ацикловир и не помина :@ Ништо му нема спас ќе си се мачам цел живот уф ќе пукнам