1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    Уф, знам како ти е, и јас си ја имам истата мака :( само што ми помина херпесот од минатата недела, сношти го осетив и другиот, му ставив паста и ништо, не ми помогна ;(
    туку сакав да те прашам, дали имаш пробано со лукче, да го држиш на херпесот околу 15тина минути??
    значи едно лукче пресечено на половинка го ставаш дирекно на херпесот.
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Е тоа го немам ама да ти кажам толку што сум очајна се би ставила само да ми помине. Ти имаш пробано? Јас се што слушнам ставам и од ништо не поминува. Неможам да најдам од оние лепенките што ги рекламираат на хрватската сакам и тоа да пробам.
     
  3. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    Да имам пробано, ми помогна, само што јас си имам друга мака.. Не можам никако да ја поднесам миризбата од лукот, многу ми се лоши од него, но имам другарка која редовно го користи и нејзе ептен и помага. А, за овие лепенкиве, слушам дека биле ефикасни, но не сум ги пробала.
    Пробај ова со лукот, се надевам дека ќе ти помогне
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Веќе ми е излезен, а нареден пат ако го осетам обавезно ќе пробам. И мене ми пречи мирисот на лук ама ова не се издржува :@
     
  5. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    совршенство еве еден совет од мене зошто не пробаш има една билка која се вика тегавец јас ја имам користено верувај помага за многу работи ние ја имаме во дворот инаку не знам каде се наоѓа така на друго место побарај низ аптеки може има некоја крема а ако е билката уште подобро бидејки има силно дејство и тоа како еве што најдов за неа
    Екстрактот од тегавец е исклучително богат со витамин C, слузави материи, танин, лимонска киселина, гликозоиди, ензими, фитонциди, растителни масла и белковини. Затоа делува противоспалително, антимикробно, антибиотски, емолиентно и епитализирачки. Ја подобрува микроциркулацијата, тонизира и освежува осетлива, уморна, сува и неисхранета кожа, склона кон првутење и напукнување. Третира ситни ранички, поткожни и кожни митесери и акни, гнојни процеси, пеги и флеки. Смирува воспаление, црвенило, чешкање, отоци, егземи и псоријатични промени.
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  6. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    За сите оние кои имаат херпес,да знаат дека доколку еднаш имале, вирусот во секое време можи да се активира,а се појавува кај лица со намален имунитет,при стрес,нервоза и сл...и не се појавува само на усните,туку и на очите,носот,прстите,усната шуплина,внатрешните органи,гениталиите,анусот,сегде!
    Лековите се земаат уште одма,при првите симптоми за да се спречи понатамошното појавување на херпесот...
    -ацикловирот ги лекува само почетните фази на херпес
    -фамцикловирот и валцикловирот ги лекуваат доцнежните фази на херпес и помагаат во спречување на повторна појава на херпес
    Не смее да се допира местото кое е заразено со овај вирус и потоа некое друго место,бидејки херпесот се пренесува :!:
    При сексуални односи најдобро е да се користи заштита,бидејки херпесот е еден од најраспространети сексуални болести кој никогаш не се лечи...
     
    На Jasmin19 и spanko им се допаѓа ова.
  7. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    Oла чикитас. :tmi:
    И јас спаѓам тука во клубот - херпесанки :D
    Пишувам со свежо излезен херпес на устата.
    Што ли не ставав, инатлив, не ми поминува. :(
    Кој знае уште нешто, нека каже.. неможам со овој херпес, глупав. :(
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Добредојде во клубот ;) Јас веќе 10 дена мака мачам имав еден и вака така ми заздрави и оп ајде уште еден :@ Уф ќе си пукнам му нема спас
     
  9. macence05

    macence05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Еве и јас сум со 2 огромни херпеси на горната уста, и тоа едниот ми е баш на средина... Целата уста ми е потечена... На српски форум читав некои лекови, и еве ги применувам... Прво на памукче ставив алкохол, го држев 5 мин, па после премачкав со мед за да не ми испука и искрвари.. После половина саат ставив лед и исто притискав се додека не почна да пецка, и повторно алкохол и на крај ацикловир... Вчера ми излегоа херпесите, денес сабајле кога станав бев ужас... и цел поручек се посветив на нивно лекување... отокот веќе ми е спаднат малку имам уште црвенило...без меурчиња фала Богу... Се надевам до задутре ќе ми помогне, викенд ееее...
     
  10. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046

    Немој да ставаш ништо тоа дека ќе ти помогне за пбрзо да ти исчезне не е вистина,херпесот е вирус и треба време за да исчезне ...дури не поминат 1 до 2 недели нема да исчезне а ако ставаш такви работи може да ти изгори и да ти се знае потемно тоа место од устата,стави му херпесан и остави го сам нека исчезне херпесанот го ублажнува и го отекува местот кај што е херпесот....
     
  11. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Ох и јас денес барав од тие лепенките што ги рекламираат на хрватската телевизија, очајна сум викендов бев премногу болна и ми излегоа два, и тоа немаше да биде толку трагично ако не бев викеднов на свадба кај мојата најдобра другарка ;( Во сите аптеки барав нешто ефикасно па макар било и прескапо, ама ништо не ми понудија :( Се мачкам со ацикловир, ама цела усна ми ја исуши само херпесот не ..многу се нервирам :( Инаку не ви препорачувам паста за заби зш ќе си направите лузна, кога ќе заздави малку херпесот мачкајте го само со лабело, мелем, за да се регенерира ткивото побрзо.
     
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Со ацикловирот многу бавно поминуваат херпесите. Мене вчера ми излезе херпес, и ставав ХЕРПЕСАН гел и за неколку сати ми се исуши херпесот!! Оди купи одма ќе ти помине ти гарантирам. :)
     
    На Hova му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    само што осетив пецкање и приметив дека ми излегува малце ми е потечено местото и црвено, зедов лук и триев па сега да видам дали ќе има ефект :worried: мразам херпес ! ;(
     
  14. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Гледам ги посакувате лепенките од реклами по телевизии. Јас да ви кажам врска си немаат, и ако ги најдете не си трошете парите. пробав со една и се откажав уште прв ден. ОК тоа се залепат и ако сакате да ставите кармин или сјај, се собере сјајот по ивицата од лепенката и изгледа ептен грозно и очигледно. Не стојат колку време пишува дека стојат, како почнат да се сушат почнат да се лупат од надвор а залепени за средина, ве нервираат кога зборувате, па ако пробате да ги тргнете порано со зор одерат пола херпес и го раскрвават. Најдобро си е со крема за таа намена.
     
  15. macence...k

    macence...k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    женски незнам дали сте пробале, но јас спасот си го најдов..лекот е само црно грозје..ке земете зрно грозје и од сокот ке ставате на херпесот..наједноставно е малку да ја подлупите кората и држете го колку што можете повеке на херпесот..јас порано многу често имав херпес :( ..сеа само со ке прметам дека ми излегува одма ставам.. а за во зима...си имам неколку зрна грозје во замрзнувачот :rofl: :D :D
     
  16. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Лукот имаше ефект , 2 дена триев, печеше но важно херепесот не изби на површина :D
     
  17. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Eдинствените ефикасни лекови за херпес!


    Кога приметувате дека местото на местото пецка, чеша, пред Херпесот тотално да излезе, оваа маст ќе го стопира неговото излегување.
    Aciklovir Mast[​IMG]

    Кога Херпесот е веќе излезен, оваа маст ќе помогне за најбрзо време да се засуши и се отстрани од кожата безболно!
    Herpesan Mast[​IMG]

    Без разлика во која фаза е Херпесот, оваа маст во форма на стик-че ќе го забрза неговото повлекување за најбрзо можно време!
    Аloe Vera Lip Gel [​IMG]
     
  18. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    На херпесот стави лимон пробај би требало да ти помине
     
  19. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Веќе имам пишувано на темата дека ми излегува херпес од претерано изложување на сонце, и тоа не само еден туку 3-4 огормни херпеси наредени еден до друг ;( Грозно! Баш секое лето ми личи на устата ,,синџир од херпеси,, кои страшно многу ме клукат и болат,устата ми потечува цела ;(
    За некоја недела одам на одмор што значи дека ќе си го претрпам истиот проблем и со мене ќе си ги земам сите можни гелови, масти кои наводно ми го лечат херпесот!Наверојатно ми се појавува од стрес на организмот и од намален имунитет па планирам да не се изложувам многу на сонце и да внесувам повеќе витамини преку исхраната!
    Но мене ме интересира дали знаете нешто што ќе ми помогнат воопшто да не се појави херпесот! Да не чекам да ме запецка устата па тоа место да го мачкам со гел за да не избие херпесот,оти тие гелови скоро и не ми делуваат! Јас го мачкам местото но херпесот пак ми излегува!
    Слушнав дека постоеле некакви таблети со чие пиење се спречувала појавата на херпес! Дали некој знае за какви таблети станува збор или да си тркнам до аптека и да прашам?
    Постои ли друго решение кое ќе ме спаси од грозниот херпес што знам дека ќе ми се појави ;(
     
  20. Zeljko

    Zeljko Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    И јас имам проблеми со херпеси но овој пат ме утепаа не надворешни туку внатрешни херпеси на
    долното рило.Не можам да јадам, кафе да пиам буквално ништо.
    Дај помогнете и кажете некој бабин лек. ФАЛА