1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена кај машки бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 29 јуни 2012.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    па гледај отвори му го колку што има можност не да употребуваш сила и да го раскрвариш секој ден малку по малку и ке успееш кај син ми уште од старт му се отвара целото и се гледа целото главче
     
  2. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    никогаш не сум употребувала сила до кај што оди до таму. има разлика од на почеток сега повеќе му се отвора ама пак не е многу. како што читам овде имам до 2 години треба да биди скрос отворено
    имам време ќе пробувам од сега по повеќе.
     
  3. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање до мајките на машки бебенца, дали кога му ставаат пелена курето му го подигаат исправено и дали има некоја медицинска причина за таквата поставеност или е само за да не се превиткува. Сум израснала со многу внуци и кај сите правеле така, но јатрва ми не им прави така на нејзините две машки деца.
     
  4. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Јас пак никој не ми кажа дека треба да му се отвора и така до година дена не бев запознаена со ова и кога го видов една ден потечено му беше од страните и се упатив на болница кога и го покажувам на докторката,ау ми вика требало да му го отвараш.Па и велам ти ми кажа дека тоа треба од кај да знам јас,и веднаш ме прати на хирург,тој на сила му го отвори и мака имавме цела недела додека му помина.Мој совет ви го препорачувам од еден месец да му го отварате по малу нежно онака до каде што оди и да се чисти,а кога ке наголеми малу во кадичката кога ке го капите една масажа доволно е.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Велат да се подига нагоре заедно со тестисите, ако се симнати во скроталната ќеса. Мене никој не ми кажа, јас прашав педијатар, ми рече дека се подигало нагоре за да не трпи притисок во пелените. Ама, во еднократниве пелени нема да стои нагоре, оти пелената не е залепена за телото, не го држи куренцето нагоре, освен ако не му се става широк повој на бебето. Што значи, ова било изводливо со класичните памучни пелени, и има логика дека тогаш курето го ставале нагоре за да не трпи притисок од самата пелена и при држењето.

    Имам читано и слушнато (по народов) дека ако не му го ставаш курето нагоре во пелената, криво ќе му зараснело :^) се чудам што има да зараснува? :^) I mean, hello :fubar:
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и мене ми рекоја да му го подигам после самото во пелената ќе си земи положба како што си сака :D :D :D и јас сеуште му го подигам од навика
    а за отворањето почнав и јас да му го отворам цело
    без никаков проблем малку му беше чудно ама ете и то бидна
    сега на секое капење ќе му го отворам цело
     
  7. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Кај мене матичната уште на месец му го отвори скроз...малку зајде ама за секунда ваљда го здоболе многу и одтогаш на секое бањање му го отворам и му го мијам со чиста водичка.
    а во врска со кревањето нагоре на курето јас му го кревам при секое менување на пелената и имам приметено (кога ѕиркам дали е покакан) дека не му е изместено а која е вистинската причина за тоа и јас незнам :D :lol:
     
  8. angeliane

    angeliane Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Devojki znaci ova doktorite se ludi i jas ke poludam mene mi rekoa da ne se giba nikako i jas taka si ja poslusav doktorkata. E sega sinceto ima 7 i pol meseci i poslednive dva dena kureto mn mu mirisa i denes brzo na lekar mi velat nema nisto ama koga go dopre dok sfati deka stvarno mirisa a ne e vidlivo nisto loso pa napraivme analiza na urina i nema nisti. Sepak jas se plasam deka nesto ne e vo red pa znam do vcera ne sum setila takva mirizba. Utre ke odime na vakcina koja ja kasnime cel mesec i se nadevam deka tamu pak ke go vidat i ke dadat nekoj sovet. Ako ima nekoj sl iskustvo pisete ve molam.
     
  9. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    значи стварно се луди се сложувам со тебе едни викаат отвори го други не, незнаеш како да постапиш...значи пожелно е да се чисти затоа што од самата мокрача се собира бело околу главчето и сигурно тоа мириса барем јас сум приметила кај моето бебе иако го чистиме секој ден. значи препрашај си ја матичната дали тоа може да е причина...штом мокрачата е стерилна би требало тоа да е причината
     
  10. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    мамички сега после бањање забележав црвени точки на к.... на моето бебе само површински ги има неколку па ме интересира дали некој имал вакво искуство на друго место нема само во тој предел...дали пак може да е од промена на пелените затоа што сега пред некој ден ги сменивме?
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    нас кога бевме на советувалиште на две недели, докторката ни рече никако отварање до 7 години :?:
    е сега ке видиме и матичен педијатар кога ке имаме тој што ке ни каже
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    jas koga bev kaj maticnata taja mi rece da pocnam da mu pram masaza so sekoe kapenje,pa jas toa i go praktikuvam.trebalo do 2ta godina celosno da se otvori.a do 7 godini toa e mn,sto sovetnik ke bese toj.mene mi ima kazvano mazmi.kako mal koga bil nemozel da si go otvori koziceto,i so sila koga zavlekol mu poteklo krv,a toa e bideki svekrvami nemu praela masazi ne i kazal nikoj.ne cekajte nekoj da vi kazi,toa ne e strasno.ako si budala da cekas do 7 god.togas ne ke mozis da mu go otvoris.ke treba dago secat

    [mod-kirilica:3e1sjs82][/mod-kirilica:3e1sjs82]
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    е таа е началникот на здраво дете во битола, докторката трајанка, таа така ни рече кога бевме првиот пат
    а инаку јас по малку одвреме навреме пробувам да му го отворам ;)
     
  14. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас уште во болница кога бев, кога ми покажуваше сестрата во Ремедика како правилно да се бања и средува бебето после бањање, рече обавезно секој ден да му го отварам.
    Она на лице место му го отвори до каде што можеше и го избриша со влажно марамче, бидејќи го бањавме под чешма, а за дома ми рече обавезно на секое бањање во кадичка да го отвараме колку оди толку, без да се форсира.Баш ја препрашав дали мора да му го отварам и ми нагласи обавезно тоа да го правам за да избегнам компликации во иднина, бидејќи немало зијан од секојдневно отварање по малку, не е ниту болно, ниту стресно за бебето.
    Јас му го отварам 2-3 пати на секое бањање и можам да приметам дека за месец дена му се отвара за некој милимиетар повеќе од почетокот. Би требало во иднина да се отвора целосно.
     
  15. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    наводно идело до проблеми со мочните канали и бешика и бубрези ако не се отварало од почеток.
    свекрвами не го отварала и на мм му го отворил дедому на 6-7 год многу го здоболе и денденешен се сеќава.
     
  16. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    мене на почетокот ме беше страв ама сеа ко го фатам полека нежно фраеров си ужива ни да мрдне ни ниш дури се смешка се навикна и мене ми рекоа после бањање дека кожата била по еластична и полесно идело и сеа имаме 4 месеци и матичната ни рече дека супер било за возраста па сеа на наредна контрола ке видеме што ке казе,а сакам да ве прашам нз дали е за овде прашањево ко си дојдовме од болница двете доле јајценца му беа долу и докторката кажа дека се супер но сеа забележав како едното му иде нагоре па дали е можно да направи проб
    (ова прашање ке го поставам и во темата прашања и совети за мајки...)
     
    На UMUT му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    По долго примање на совети од разни квази , отвори не отвори, сватив дека најдобро е да си слушам свој инстикт, па земав полека полека секој ден при менување на пелена , и кога се бањаме помалку отварам само онолку колку што оди , до каде што може, не се побунил до сега и гледам дека полека полека се отвара секој ден се повеќе и повеќе , а што се однесува до јацињата тие се долу , ама педијатарот воопшто не го ни погледна долу за да види каква е ситуацијата , а според мм ( он си ги има ) вика дека се во добра состојба ...
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Нормално е јајценцата да се повлекуваат нагоре кога му е ладно на детето. Ама следете ја состојбата, затоа што кај мали бебиња постои можност да се вратат горе. Не е тоа чест случај, ама битно да си бидете мирни. А како ќе знаете дали се двата тестиси во скротумот - ставете показалецот од едната рака над тестисите, на коренот на куренцето од долната страна (ме разбравте? :wasntme: ) а со показалецот од другата рака пипнете го скротумот одоздола нагоре, и ќе осетите дали и двата тестиси се во ќесата :)
     
  19. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    вака не се многу разбирам во тоа кесичката што ја јас викам се и двете но едното секогас му е погоре а едното подолу и постојано едното си е од едната страна др од др се така ама на почетокот нз како беа искрено и сеа нз дали така треба?
    малку сум глупа за овие раб ама никогаш ме немаше интересирано дека ми е срам да зборувам за тоа а и не сум била мајка предходно.
     
    На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    и јас сум приметила дека на моето му се подигаат нагоре и тоа стрикно на пресоблекување изгледа од ладното и го оставам некој период така гол и му се симнуваат така си проверувм дали е ок...а и маж ми го проверува :D најубаво отиди кај матичната и побарај да го види така ке ти биде најмирна совеста обично на првиот педијатарски преглед го проверуваат тоа и ако тогаш е се во ред мислам дека покасно и нема да го има...
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.