1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена кај машки бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 29 јуни 2012.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    јас сум мајка на машко 9 годишно дете и нормално е да се биде едното погоре па ке се спушто подоле и контантвно се двизат горе доле али ептен по неколку сантиметри лошо е кога едното јајце ке се качи скроз горе т е ке го нема во кесичката
     
    На Annath и HEV им се допаѓа ова.
  2. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Фала ти сеа сум помирна,а ке го однесам ксј матицната ке и спимнам да ги провери. :$ ;)
     
    На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
  3. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Нашата матична инсистира да не пипкаме ништо до годината, само да се измива како што е, а таа на секоја контрола го проверува и пенисот и скротумот и вели дека е ОК! Ако имало нешто, таа ќе ни кажела. А го бањам со мм, кој ја чу док кога рече нема пикање и сега не ми дава да му се приближам на малиот... се надевам дека се во право.... :(
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас му го отворам, при менување на пелена еднаш дневно обавезно го чистам инаку се фаќа беличко и кога се бањаме исто го повлекувам кожичето. Еднаш повлеков посилно по совет на мм и малце го раскрварив :( се извадив од памет и се расплакав, а тој ни да бекне. :o
    Тогаш ми беше јасно дека не го боли и сега за сега малку му се гледа и главчето. Искрено не знам колку треба да му се отвори ама повеќе посилно не повлекувам :!: страв ми е.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.033
    Допаѓања:
    199.088
    Пол:
    Женски
    Полека, не форсирај. Може да се случи од нигде никаде да има крв на пелената, а да не си му го отворила. Ако му е стегната пелената, може да дојде до триење на кожичката при мочкање (оти нели му се дига кога мочка), освен тоа, нели има активен рефлекс, ерекција, иако е мало, па може да дојде до повлекување на кожичката и мало раскрварување. Не е страшно. Може на пример, кога ќе го бањате детето, да го седнете во коритото, а куренцето да му го ставите во сад со камилица, и полека да му го отворате и да го исчистите. Ова помага ако се појави црвенило на кожичката.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Да го споделам моево патешествие со отварање на курето.
    Значи јас уште од болница кога си дојдовме и почнавме да се бањаме редовно го масиркав и чистев но за отварање немаше ни трага ,чекав време да помине на 4 месеци отидов на лекар и ја прашав матичната ,кога го виде ми даде одма упат за на хирургија да го сецнат а немаше ни инфекција ништо ,јас не ја послушав го однесов на друг педијатар и таму ми вика каква хирургија продолжи по малку без отпор на секое менување на пелена и ако се зацрвени местото или острана ако пука кожичката герамицин маст да ставам и јас се така до вчера ,каде што забележав од пред некој ден неколку бели точки но никако не можев да ги исчистам .
    Се заинатив знаев дека ако го однесам на лекар пак ке ме препратат на хирургија и решив да пробам малку повеќе да го отворам ,малиот негодуваше но мм го држеше а јас малку со герамицинот мачкајќи го отворив и почна да излегува бело насобрано денес е отворено курето сеуште излегува бело не го форсирам да го исчистам одма бидејќи гледам дека го приболува ако го повлечам повеќе.
    Навистина денес не се знае што е правилно бидејки толку спротиставени мислења има за се па и за оваа хигиена кај машкиве деца ,како и се друго останува сами да одлучиме што и како ќе правиме.
     
  7. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас на секое отворање (мислам дека му е цело отворено) наоѓам такви бели и ги чистам колку што можи повеќе јас мислев дека се од пелените, а што се тие знае некој???
     
  8. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Кога се препорачува со повлекување на кожичката? Дали уште сега додека е помало е подобро оти не е толку болно или нема врска? Или најпаметно е да го однесам на хирургија?
     
  9. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас почнав уште кога беше син ми 2 недели, и еве сега веке скроз му се отвара, и се нормално функционира, така да полека помалку ако не си почнала препорачливо е да почниш да му го отвараш.
     
    На Mama25 и anule88 им се допаѓа ова.
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас сеуште не сум почнала да му го отварам, а и на педијатар до сега ништо ми немаат кажано, а и мене пак ми е срам да си прашам :tmi: , мајка ми вели може да му го отвараме одвреме навреме ама не сме до сега пробале, што знам , си оставив така, а како вие му го отварате и колку пати во ден или недела ? Неискусна сум па затоа си прашувам :worried:
     
  11. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас после секое бањање на почетокот му го отварав тогаш ептен помалку беше, а сега во денот може 2 3 пати за да му ги исчистам тоа белкото, оти матичната рече ако не му го чистам белкото може да добие инфекција и или скроз да му се залепи курето па да помодрело или потечело и тогаш ги сечат како што му прават сунет на муслиманите. самиот процес не бил толку страшен ама пред тоа децата осекале болки. отварајте му ги по малку колку може толку само не ги оставајте да се залепат горе и чистете му го тоа белкото, ако не можете додека го бањате тогаш влажна марамица измијте а со топла вода и со тоа исчистете му го курето.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    мајкички дали е нормално тестиси да се црвени долу ниско, ептен сме тазе незнаеме ништо а на преглед ке го носам во понеделник. Ако знае некој нека пише. позз
     
  13. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
     
  14. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Ние почнавме па прилично одма да му го отвораме курето, но педијатарот ни рече до 3 години ништо да не му правиме незнам на што мислеше :?:
     
  15. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Моево маженце веќе сам си го отвора,си игра со него го мота,што ти не му прави :D :D
    ама не му е цело отворено,а голем е веќе 3 ипол годинки има,и не знам што треба да правиме сега...Кое е вашето искуство околу ова?

    [​IMG]
     
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Јас на ѕверов му го отворив кожичето,постепено при бањање со масажа не ни примети
    Криво ми е за поголемиот него од страв и неискуство на пола го оставив, и еве сега има три години пробав два пати не дава ми кажува дека го боли
    Се надевам при растење ќе се среди
     
  17. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    а а моево само му е отворено :^)
    ко му се моча ,ко не е домочано му е подуено и затворено, а се помоча и му се гледа главчето од убајна дури и таа последната капка шт не може да се истресе :D
     
  18. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    кога наполни 2 месеци, почнав да му го отварам веќе, педијатрите сите ми велеа не, ама некако искуствата на мајките што ги прашував ме натераа, и сега секое банање му го отварам :)
     
  19. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Жени вчера сум се спукала со мм за синко.Ме кара не сум му ги дигала јајцињата нагоре кога сум го пресеблакала,односно при ставање на нова пелена и така сум му го спурувала ку*ето. Дури и сум му го смалила :o Дај кажете дали има врска ова или тресе зелени,не само тоа него и свеки се најде тука и она го поддржува. У село кај неа така им правеле -наводно така требало за правилно да се развива мускулот. Ја снезнам дали да се смеам или да плачам,ми делува на глупост не затоа што го рекла она него ми е безвезе. Ако може да служнам коментари .
    Едит: Ова машкиве деца ептен комплицирани |(
     
  20. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    и јас така имам слушнато нешто поврзано со мускулот, ама јас знам дека пилето треба да му се дига, за да му станувал понатаму :tmi: што знам јас го практикувам тоа, ама не знам дали е точно или не, и старите кај нас го практикуваат после секое менување на пелената :D
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.