1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена кај машки бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 29 јуни 2012.

  1. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Јас на моето од полн еден месец почнав да му го чистам, и целото си беше отворено уште тогаш.
     
  2. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Здраво мамички.
    Денес бевме кај педијатар и му го отвараше куренцето на син ми. Имаме 10 месеци. Многу плачеше додека го отвараше ,се дереше буквално детето. Докторката за дома ни рече да го одмивам со една течност ( soc ac.borici 3% ) и маст хлоранфеникол ( за очи што е) и рече да го мачкам оваа недела. Кажа дека не го отворила до крај и дека за еден месец повторно ќе го доотвара.
    Но сега дома, при секое мочкање мноооооогу плаче, едвај се смирува, мислиѓ го коле некој детето. :( Срцето ми се кине кога го гледам вака. Дај кажете ми искуство што да направам да му ја олеснам болката? за колку време минува?
     
  3. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Дали му го тргаше куренцето при секое бањање во водата пред да отидете на педијатар??? Не се секирај брзо ќе му помине ќе му се смири болката.
     
    На mila101 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Ne treba nitu ti nitu doktor na sila da mu go otvara kureto na deteto zatoa sto moze da go povredi. Jas od raganje posle sekoe banjanje go otvarav po malku no samo do tamu kaj sto odi a ne na sila. Sega ima dve godini I seuste go pravime istiot ritual posle banjanje, nekogas sekoj den, nekogas na 2-3 dena I pak ne mu e skroz otvoreno.
    Nasiot pedijatar ni kaza taka da postapuvame I deka do 4 godisna vozrast samoto se otvora, no nikako nasilno teglenje. Ako bebeto placelo, znaci doktorkata nasilno go otvorila. Toa ne e vo red, I jas da sum Kako tebe ne bi I dozvolila da go dopre pak, a kamoli pak da mu go otvara nasilno.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51

    НАсилно го отвараше да. Јас не ни знаев дека ќе му го отвара отидовме на обична контрола бидејќи претходно пеше сирупче против кашлица и вика дај да го проверам. Ја прашав зошто толку одеднаш вика ко сега јас не му го отворам ќе мора на операција да го пратам таму да го отвораат.
    Дали ако не го носав веќе да го доотвара насилно, да му го отварам пополека на банјање сама ќе биде се ок? Макар и после годинка да биде скроз отворено. Несакам да ми го трауматизира вака детето. Се плаши да го спуштам на ножиња да застане се стега одма, мисли ќе го заболи одма.
     
  6. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Ziveam vo Amerika I tuka pedijatrite velat deka do 4 godisna vozrast samo ke mu se otvori bez nikakvi intervencii. Do sega sum bila kaj dvajca, I istoto mi kazaa. Pak Ti si znaes, no da sum na tvoe mesto ne bi dozvolila taa doktorka da mi go dopre deteto. Ona e prva sto treba da kaze deka ne treba na sila da povlekuvas. Posle sekoe banjanje povlekuvaj go ti pred da mu stavis nova pelena. Jas ne go pravev toa vo vodata zatoa sto ne bese vozmozno vo voda, se lizgase. Eve ti vikam moeto ima 2 godinki I seuste ne mu e otvoreno skroz no se razbira mu e mnogu pootvoreno od pred edna godina, mislam deka cela glavicka se gleda no ne odi poveke. Pred nekolku dena bevme na pedijatar na kontrola za dve godini I mi kaza deka se e vo red, da prodolzam taka.
    Moeto since se smee koga mu go otvaram kureto, a stom vidam deka se stegne I najverojatno go zaboluva, vednas prestanuvam. Stom place, go boli. Ostavi go da mu zazdravi pa sama mu pravi vezbicki. Ne razbiram zosto vo mk ve forsiraat da im gi otvorite celosno do godinkata.
     
    На galapce, PUPICA и joy1 им се допаѓа ова.
  7. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51

    Ти благодарам за советот ArmaniCode. Ќе Ве послушам сите вас што дадовте совет. Нема да дозволам пак насилно да го влече. Никако. Уствари ни она незнае зошто форсира до годинка да го отвори. многу плаче , многу го боли. Сега заспа од плачење. Сигурно цела ноќ ваква ќе ни биде. Се надевам набрзо да заздрави. Поздрав :*
     
  8. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
  9. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Со истиов проблем се соочив пред една недела. Имаме полни 14месеци и од првата недела при бањањето го масиравме и пробувавме да го отвориме, но колку што се отвораше и тогаш се отвораше и сега. Матичната ми рече нема да чепкаме до кај 3годинки, но ако се јави некоја инфекција недај боже треба да се интервенира побрзо. Имам другарка што дури и лежеа на болница со инфицирано и залепено куре. Јас забележав како наслаги наталожено од мокрачата и малку зацрвенето беше, па го однесов на уролог. Тој ми го потврди тоа што го кажа матичната, со тоа што потврди и дека има воспслителен процес и предложи дилатација. Отворање со едно инструментче, без сечење кожичка.. Само одлепување... Бебуш повеќе има плачено на вакцина отколку тогаш.. Единствено поради самата интервенција што се чепкало местото, плачеше при мокрењето, но после три дена комплетно се смири. Сега си го отвораме без проблем дури кога го преслекувам сам се фаќа и се смее.
    На сила со рака немав ни јас пробано ниту пак дозволив некој да проба.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Јас да ви кажам син ми е 13 месеци и до сега нит сум го чепкала нит ке го чепкам некако мие страв и до сега што имам правено муабет со мајки со постари машки деца не чепкале па немам намера ни јас се надевам дека нема да има проблем.
    Последниот пат на педијатар добив совет да не чепкам.
     
    На ArmaniCode му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    ние во мај ќе полниме 2 години... имаме одено 2 пати на уролог и тоа баш поради тоа што му го немав отварано доволно и доби инфекција, беше подуено, со гној, 3 дена по ред не можеше да мочка, нам ни помогна ставањето во вода секој 2 часа, и таму си мочкаше без проблем, немаше никакво плачење... мене и свекрва ми ми кажуваше да го отварам бидејќи таа не ги отварала, па на маж ми на 4 години морале да му го отвараат со справи а тоа било многу повеќе болно... мене не ми се одеше на таков ризик, па и кога ја доби инфекцијата ме фати страв и отогаш секој ден му го отварам
     
  12. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мене матичната поштено ме зафркна јас уште кога имаше нецели два медеци почнав да му го отварам курето и многу лесно идеше и главичката почна да излегува, кога отидовме на преглед матичната почна да се кара дека пред шестти медец не се дирало курето и овде престанавме. Денес пробав да го отворам и многу тешко иде како са се залепило не успеавме да стигнеме до главичката. Сега незнам што да правам да си продолжам по мое или да чекам шестти месец.
     
  13. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Jas od raganje na sin mi mu go otvaram posle sekoe banjanje no samo nezno I do tamu do kaj sto odi kozickata, nemoj na sila da otvoras mozes da go povredis. Inaku treba do cetvrtata godina da se otvori samo bez nikakva intervencija.
    Na mene maticniot me sovetuvase da ne pravam nisto, deka samo ke si se otvori, no koga mu kazav deka posle banjanje mu ja potegluvam kozickata nadolu, mi kaza deka e vo red no samo dokolku ne probuvam na sila do kraj da teram. Sega imame dve godini I seuste mu gi pravam vezbite i skoro celo e otvoreno, no ne forsiram.
    Jas bi te sovetuvala da si gi pravis vezbite, I nema nikade pravilo deka treba da se otvori do godina dena iako znam deka vo mk ve sovetuvaat deka mora:smirk:
     
    На galapce, Kaffe и PUPICA им се допаѓа ова.
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На нас се беше ок го отворав редовно и сега ама во ново коритце и неможешеубаво да се отвори и денес потешкоо се отвори црвено му е.
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Ние по маааалку на секое бањање му го отвараме, свекрва ми вика јас на син ми го отварав уште кога се роди и гајле немаше, а денес кога примавме вакцина прашавме и беа две стари докторки ке се испотепаа дали се отвара курето или не, еднава обавезнооооо, другава никако хахаха
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Не знам каде на друго место прашањево да го бутнам па ај тука. Како им го ставате курето во пеленката на синко? Нагоре или надоле? Мене свекрва ми ми рече требало нагоре, меѓутоа читкав малку и секаде што најдов пушуваше треба да биде надоле за да не се помочкува. Јас од прво нагоре му го ставав и секоја втора вечер имавме мокро меше. А сега надоле му го ставам и топ си е. Со пријателка една зборував, и таа ми рече дека ортопед и кажал дрка нема врска како ќе биде поставено па и она почнала надоле. Знаете ли причина зошто викаат нагоре требало?
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Nagore za da mu bilo pravo kureto :D i mene mm me karase deka nadole go stavav i vo bebe priracnik knigickata pisuva nadole... Sega pufis koristam, malku pogolemki se inaku pampersot so kure nagore mi propustase...ja pa mislam deka iako sega nagore go stavam toa posle vo pelenata si zabeguva nekade :D
     
    На gjoker4e и IveBrajan им се допаѓа ова.
  18. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Sekogas go stavav nadolu, samo prvite nekolku dena go stavav nagore I celiot bese mokar:lol: kuga go prasav pedijatarot mi kaza da go stavam nadolu:)
     
    На joy1 и IveBrajan им се допаѓа ова.
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мами на секое бањање му правев масажи на синко на курето бидејки така ни рече матичната..Е сега кога му сменив пелена гледам тој дел што се отвараше му е како залепен..Зошто така..?
     
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Kakvi masszi????
    Kolku vreme mu go nemas otvoreno?
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.