1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена на скопските пазари

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 11 декември 2018.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ги лазат секако, но плечи и мравки на пример. А што има почисто од пчела? Се понашате како да сте паднати од незнам каде, се грозите од природата во која сте родени. Се праите на висока нога ептен.
    Купи од тие у маркет тие со восок се мачкани поарни се.
    Занеш ли дека нашите баби и дедовци немале фрижидер? А и тогаш иначе имало муви и инсекти. Проблемот не е во инсектите туку во нас. И ти препорачувам да влезеш на погон каде што се пакува храна или во месара на пример па после кажи дали на пазар не било хигиенски.
     
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Со тебе на вакви и слични теми да се дискутира е губење време.
     
    На Someonespecial и Someday им се допаѓа ова.
  3. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    А јас тебе ти препорачувам прво да земеш да ми ги прочиташ мислењата на темава па после да напаѓаш без врска, важи?
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па дискутираме ама ви смета реалноста и ептен се замислувате во некој фантастичен свет. Сакаш дискутирај сакаш ич, што друго да ти кажам. Или нека лазат инсекти и јадете природно или прскајте со отрови па јадете само вие пошто инсектот е попаметен. Толку.
    Па ти ги прочитав затоа и те цитирав. Не значи дека ако не гледаме што се дешава у маркет у позадина дека е подобро.
     
  5. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Не ќе да си ме прочитал брате
     

    Прикачени фајлови:

  6. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    @Vitaly те читам во цела тема и секаде спомнуваш знаеш ли како се пакува храната во месара, знаеш ли како се пакува во фабрики, знаеш ли во какви услови се произведува пивото, никаде немаш пишано како. Дај жити бога пиши, ние што немаме влезено во фабрики да не просветлеш.
     
    На Tan4ence и Kitten им се допаѓа ова.
  7. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Ако не одржуваш хигиена на душата ниедна друга хигиена ја имало немало не спасува работа.
    Можеби не се одржува некоја голема хигиена по пазарите, но кога можам и колку можам со радост купувам свежа роба од зелените пазари од тезгите на продавачи кои самите ги растат и прават продуктите кои ги продаваат. Љубовта со која ги одгледувале и од срце ми објаснуваат-комшике земи си ова најсвежо донесено ми е денес тоа, не го купува ни еден маркет, ни една најубаво вакумирана пластична фолија.
    Од мала моите ме имаат научено дека најздраво најсвежо и зачинето со многу љубив има на пазар.
    Се друго е барање влакно во јајцето, но секој со својот ум и разум, со својата желба да се истакне или насмее некој. Ама убаво е додека можеме да разменуваме мислења.
     
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Веќе една иста роба се врти и во маркетите, и на пазарите, пазарџиите зимаат роба во поголема количина од доставувачи, кои пак ја откупуваат на пример, од Росоман, Струмичко, Гевгелија, Скопско итн. Се’ поретко има производи кои пазарџиите сами ги произведуваат, иако таквите се можеби поздрави, зашто добро познато е дека овошјето и зеленчукот е накљукано со пестициди и хемикалии, посебно кога се произведува на големо, за потребите на големите пазари. За хигиената, зависи каде-како, во секој случај купувачот треба сам да си води сметка за тоа, посебно при миење и подготовка на производите, да се внимава максимално. Знаеме доста совети за миење со сода бикарбона, јаболков оцет, отстранување на лушпата и горниот слој итн.