1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хидратација на кожата

Дискусија во 'Лице' започната од malecka.16, 14 март 2010.

 1. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Кои производи ги користите за хидратација на кожата и колку имаат резултати? Јас користам хидратантен крем за лице на Dove и навистина сум задоволна. Исто така некогаш ставам и бебешка крема за лице, бекутан... лицето со неа е многу мазно, бебешко нежно :) поздрав
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Јас немам проблем со хидратација на кожата. Напротив, почесто ми е мрсна. Е сега ретко, ама се случува да ми е сува и тогаш само го бришам лицето со бебешки марамици.
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  И мене ми е така,на периоди,а кога ми е посува си ставам нивеа.За бекутан немам збор,на другарка ми и е речиси испукана од сува,па само бекутанче си користи,инаку тешко неа.
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас пак имам мешана кожа,час е мрсна,час сува барут,имав користено крема од сатва прилично долго време,но почна да ме пече лицево,па ја сменив,сега моменално користам Green line,добра е сега за сега ама за понатака незнам каква ќе биде.Бидејки понекогаш а и незнам дали ми е таква кожата,што знам како да се заситува,исто ми е проблем и со шампоните за коса,често ги менувам,затоа што ако користам еден долго време ке почне да ме чеша главата,изгледам како да имам првут.Незнам веќе какви креми да користам,мислам некои бебешки оти стварно ми е нежна кожава на лицево,едно време не беше така,сега како што ми се случува со косата,ке почне изгледа и со лицево,незнам.
   
 5. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  I mene kozata mi e mesana porano koristev samo bebeski kremi a sega ja koristam na GREEN LINE taa za nad 18 god. sto e za normalna i mesana koza i sega za sega dobra e a i gelot za mienje lice od istata kolekcija go koristam i toj e super
   
 6. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  Јас понекогаш користам сапун а сега се мијам со гелот од авон од прасак што е исто и ода таа крема ставам на лицето и ок ми е оти ако не го измијам лицето со гел мие мрсно а ако не ставам крем за лице ми е суво лицето |(
   
 7. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.070
  За оние на кои им е потребна хидратација им препорачувам да користат крема за лице од бадем бидејќи многу хидратира, инаку мене обично многу ми се сушо кожата во пределот на носот па кога имам потреба најчесто во зима нанесувам и вазелин на тие места што многу ми помага. 8)
   
 8. SingleI

  SingleI Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  0
  Јас си купив на докторс течен сапун онака темелно ми ја чисти кожата ,за акни црвенило и + витамин ц има , такак пишува де сеа колко е точно :worried: :D
   
 9. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Аптекарката ми ја препорача Нивеа Висаж како добра хидратантна крема,а исто и од Лореал трипл нешто така незнам точно како се викаше ама немав парички за таа,сега кога ќе ми се потроши Нивеа-та ќе присоберам парички и ќе си купам од поскапичката :)
   
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  За хидратација користев дове крема.иако лицето ми е комбинирано ,но на образите секогаш ми е сува кожата па им треба хидаратција.само таму ставам,во последно време павлодерм-павловичева маст,преубава ми е и веќе не ја менувам ;)
   
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.543
  Допаѓања:
  120.557
  Досега доволна ми била дове кремата или бекутан или павлодерм било која од нив.пред некој месец појдов на козметичар и ми рече не ми било хидратирано доволно лицето,ми рече ќе ти направам крема за хидратација и коа ми ја кажа цената 600ден за некојси 10тина мл,ми се стемни не отидов невер агаин :lol: можеби е ок кремава и стварно ми треба,ама во некои подобри времиња :lol:
   
 12. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  Имам комбинирана кожа..(мрсна само во Т-зоната)
  Едно време користев бекутан помада редовно пред спиење (бидејќи слушнав дека кожата ја правела мека како бебешко газенце) ама кога ке станам сабајле кожата ми е мрсна од помадата ..и се изнервирав дека е мрсна и престанав со употреба (инаку светев светев небаре светица бев :lol: )
  Кожата сеуште ми е мрсна но не толку како порано.Мислам дека мене ми треба некоја хидратантна крема за лице за комбинирана кожа па ако нешто некој нешто пробал и дава добри резултати нека пише. :)
   
 13. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  бидејки имам сува коза, користев од Бјути Шоп крем за лице од камилица-супер беше од кометичката линија ЗИАЈА(полска козметика е) ама последниот пат немаше од таа крема па купив од Алое вера(од истата козметичка линија) исто многу квалитетна ,па кога ми заврши таа почнав да користам Дав крем за лице и приметив дека многу светам, па да ја допотрошам кремата ке си се вратам на таа од камилица-ако ја има :)
   
 14. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  За комбинирана кожа оваа крема на Нивеа е одлична. Единствена крема со која цел ден не ми светнува лицето, а кожата е цел ден свежа. За нормална и комбинирана кожа е. Кремава е чудо, ептен ми ја хидратира и ми ја нормализира кожата и повеќе не ми е мрсна како порано џоа сијалица и лицето е ептен меко и мазно. Алал да му е на тој што ја измисли кремава.

  :inlove:
  [​IMG]
   
  На martincencee му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.309
  Допаѓања:
  5.795
  Ми требa зa 20-гoд. Кремa зa хидрaтaцијa. Јaс имaм мрснa кoжa сo aкни и пoчнaв дебел слoј секoјa вечер дa мaчкaм Бебешкa пaвлoвикевa кремa. Нo,тoa не е се ;) Ми се пoјaви длaбoкa,гoлемa,хoризoнтaлнa брчкa нa челoтo :(
  Е сегa ми требa и кремa прoтив брчки,мaкaр дa не мo се приметувa тoлку мнoгу ...
   
 16. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.432
  Допаѓања:
  19.922
  @SunnyGirl2, не знам колку ќе ти помогне околу брчките, но за хидратација можеш да пробаш со Moisture match кремите на Garnier.
  Garnier-moisture-match-24-hour-moisturisers-428x2861.jpg

  Ги има во Космо, 250 ден се и во тоа кај Беко има и тестери.
   
  На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  1.419
  Мрсна кожа не е исто што и хидрирана кожа. Јас имам мрсна кожа но сепак понекогаш ја чувствувам кога е дехидрирана.

  SunnyGirl2 можеш да ја разгледаш кремата од козјо млеко од Ziaja. Таа е наменета за над 20 години и за кожа на која и се појавуваат првите брчки. Има дневен и ноќен крем. Не знам колку би ти помогнала околу проблемот со брчките зошто ја немам користено, но знам дека оние кои ја користеле немаат забелешки.
   
  На mims-89 и rainbowec им се допаѓа ова.
 18. Girl2323

  Girl2323 Нов член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2021
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Препорака, добри креми за хидратација (21год)
   
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.465
  Допаѓања:
  100.669
  Пол:
  Женски

  [​IMG]

  Оваа е за нормална, сува кожа , доколку имаш комбинирана мрсна има од истава light верзија.

  [​IMG]

  Оваа на Конопка е за сите типови на кожа
   
  На Girl2323 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.269
  Пол:
  Женски
  За сува кожа и хидратација мене овие ми се одлични.


  upload_2021-10-10_12-36-31.png
  upload_2021-10-10_12-35-16.png


  Исто ти го препорачувам и гелов со кремаста структура за миење на лицето. Откако го користам многу ми е хидрирана кожата. Навистина е предобар. Дури мислам и повеќе од кремите дека ми помага во хидратација.

  upload_2021-10-10_12-37-15.png
   
  На SunnyGirl2 и Girl2323 им се допаѓа ова.