1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хилиер - розевото езеро

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од CrazyGirl15, 14 мај 2016.

 1. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  25.121
  Пол:
  Женски
  Ако темата е несоодветнo поставена или не поттикнува дискусија - канта .
  Во Западна Австралија , се наога чудото на природата - розевото езеро Хилиер . Ова езеро било откриено случајно од една научна експедиција , во далечната 1802-ра година , а членовите биле воодушевени од интензивно розевата боја на езерото .
  Езерото е долго 600 метро и истото е обиколено со ситен песок и густа шума претежно составена од зимзелени растенија . Засега има две теории за интензивно розевата боја на езерото . Едната вели дека специфичната боја ја даваат микроорганизмите Dunaliella salina и Halobacteria , а пак другата - дека розевата боја се должи на високата концентрација на бактеријата Halophilic . За жал , ниту една од овие теории не е научно потврђена . Но , и покрај необичната боја , езерото е додека безбедно и нема негативни ефекти врз човековото здравје .
  Види го прикачениот фајл 254538
  Види го прикачениот фајл 254539
  Види го прикачениот фајл 254540

  Извор : iLike.mk
   
  Последна измена: 14 мај 2016
  На edna_malecka и sanjaeva им се допаѓа ова.
 2. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.693
  Пол:
  Женски
  Јас би се бањала во такво езеро. :inlove:
  Би сакала еден ден да отидам.