1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Химни и свечени песни

Дискусија во 'Канта' започната од daylight, 26 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  4.026
  Во темава можеме да постираме музички видеа и текстови на стари, нови и алтернативни химни на некогашните и сегашните држави ширум светот како и нивните свечени песни. :music:

  Која странска химна или свечена песна ви се допаѓа? Дали повеќе мелодијата и текстот, или едното и другото? Дали можеби знаете некоја занимливост во врска со некоја химна? (на пр. истата мелодија да ја користат повеќе држави, или како настанала и тн.)
  Поради поголема прегледност би било добро да постираме максумум 1-2 видео-линка.


  Еве јас ќе почнам со две далечни и егзотични држави во југоисточна-азија, Лаос и Камбоџа.

  химната на Лаос

  http://www.youtube.com/watch?v=sBbUdKZGkjE

  химната на Камбоџа

  http://www.youtube.com/watch?v=79ZoXfs4EFI
   
 2. xoxo..gossip-girl

  xoxo..gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  642
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  4.026
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  4.026
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Првенствено нашата, да не ја заборавиме, многу си ја сакам и почитувам.


  Интересна е и Спрпската химна
  http://www.youtube.com/watch?v=_9Grp5tYrYI

  Олимписката :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=mZmSNpd-7GU

  И официјалната песна која секогаш ќе ме потсетува на првите олимписки игри во историјата, на кои учествува-прекрасно искуство
  http://www.youtube.com/watch?v=CRnjz_MGI9A
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.