Хиперактивно дете

Дискусија во 'Дете' започната од Babyformammy, 14 октомври 2019.

 1. Babyformammy

  Babyformammy Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Zdravo decki... imam golem problem moeto devojce ima 1 i pol godina i imam golem problem nema koncentracija, ne moze 2 sekundi da stoi na edno mesto, postojano e vo dvizenje, se kacuva, samo akcija e i mnogu mi e tesko da ja nahranam i da ja smiram... ve molam za pomos kako da ja namalam hiperaktivnosta i da ja smiram
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pepapa

  pepapa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  892
  Normalno e za taa vozrast toa odnesuvanje, mojata bese ista na taa vozrast, duri sega na skoro 3 god se smiruva.Pedijatarot ni rece da ne davame mnogu blago osobeno ne pred spienje
   
  На SnowWhite8, Coco31, Babyformammy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Дали од доктор ти е дадена дијагнозата дека е хиперактивна или детето ти е доста темпераментно па викаш дека е хиперактивно. Доколку е првото убаво е дефектолог да поработи за смирување на хиперактивноста а доколку е само мн темпераментно избегавај шеќери и давај и повеќе игри со трошење на енергија
   
  На Babyformammy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.501
  Допаѓања:
  27.049
  Пол:
  Женски
  Дете од 1,5 година не може да има концентрација на една работа како ние возрасните. Тоа треба да е нон-стоп во движење и да го истражува просторот. Никако не смееш да го спречуваш во тоа, напротив децата треба да се стимулираат да трчаат, да скокаат, да се вртат... Поминувајте повеќе време надвор додека е се уште убаво времето за да ја троши енергијата.
  А за хранењето се знае, во хранилка, врзано со каиши и нема кај да бега. (fingers)
   
  На PaLaVa, mariz, gjoker4e и 12 други им се допаѓа ова.
 5. Babyformammy

  Babyformammy Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Mi prepisa pedijatarot sirup calma na prirodna baza bil so trevki ama ne deka ima nekoj efekt plus i davam bedoksin ama ne sakam da ja doziram mnogu zatoa rekov nekoj sovet od poiskusni... blagodaram na sovetite
   
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.062
  Допаѓања:
  262.982
  Пол:
  Женски
  да не внесува мн шеќери?
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.500
  Допаѓања:
  82.764
  Посети дефектолог.
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  1.394
  Пол:
  Женски
  Hhhhh kako za moe dete nekoj da pisuval. Pred da pocne vo gradinka sekoj den po dva pati odevme vo parkce da se istrca ubavo dodeka ne pobara da sedne vo tocace i da odime doma. Toa mnogu pomagase ke se istrca ke se izmori i posle se zaigruvase so nekoe igrace. Sega mislam deka i vo gradinka se izmoruva dovolno. I poveke ovosje retko cokoladi.
   
  На cresa-jagoda, Girl-Rabbit и Sandrin4 им се допаѓа ова.
 9. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  589
  Пол:
  Женски
  И моето е исто како твоето,не седнува 5минути на едно место.За хранење му пуштам цртани,морам зошто се друго е поинтересно од јадењето.Јас тоа не го гледам како проблем и не би давала сирупи или бедоксин за смирување.Радознало е сака се да види,да чепне место не го држи но такво си е детето.Иде во градинка,доаѓа дома јаде и право надвор да се истрча да се изнаигра.А не јаде благо ниту сокови пие.
   
  На Abc07, Coco31, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  8.310
  Пол:
  Женски
  За да се установи дека детето е хиперактивно е потребно од доктор.Хиперактивноста и не е така невина ,,болест''.
  И хеперактивноста се утврдува во подоцнежните години некаде до 5 години мислам,не сум сигурна.Ама ако некое дете е немирно,темпераментно не значи по дифолт дека е хиперактивно.
   
  На Sexybaby86, eli25, Abc07 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.816
  Допаѓања:
  12.314
  Пол:
  Женски
  Според коментарите се чудам како се нешто ново се измислува. А според темата се чудам како ли очекувате дете на година ипол да седи? Мајка ми со првото ми викаше многу е немирно а викам што сакаш дете да седне на кревет и да седи ко нас?
  Мислам дека 80% од децата се такви а останатите 20% се дечиња кои се мирни. Тоа до природата е. Згора на се дете на таа возраст треба да истражува радознало е таков е и периодот. Каков доктор каква болест и вие што сторивте...
   
  На mariz, katte82, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
 12. ssweety

  ssweety Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.492
  Пол:
  Женски
  Како јас да сум го пишувала постов и моето дете е баш како што пиша , од кога почна да патка на една година па сега ќе прави 3год. Се уште е такво (не застанува ни 5мин. Постојано е во трчање, скокање, качување .... ) но се надевам дека ќе помини таа фаза и ако подолго трае. Со многу мајки и доктори сум разговарала од прилика на таа возраст скоро сите дечина се исти
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.265
  Допаѓања:
  65.788
  Пол:
  Женски
  Сите ке се пронајдеме во напишаното со дете на таа возраст. Но послушај ги другите и однеси го детето на дефектолог...

  Кај мене син ми е 4илол год и не зборува, вика (гласно).. малку потемпераментен е од други на негова возраст, почесто е во трчање него во одење. А чудно во градинка е бајче па, мирен. Вака не сум се насекирала за тоа... Само ептен во последно време ме чуди ова негово (зборување со викање), дури и пријатели го приметија...
   
  Последна измена: 18 октомври 2019
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.916
  Допаѓања:
  150.964
  Пол:
  Женски
  Цело време вика, или само кога има повеќе луѓе во просторијата? Ако е првото, провери слух, за секој случај, ако е второто, само бара внимание.
   
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.265
  Допаѓања:
  65.788
  Пол:
  Женски
  Го тестирав за слухот сама... од позади грд го прашав потивко нешто и ни одговори. Најверојатно е внимание, ама вика и сами кога сме и со луѓе кога сме, само во градинка не викал :?:
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.916
  Допаѓања:
  150.964
  Пол:
  Женски
  Си бара внимание. И моево мало е такво, кога разговараме меѓу себе без да му обрнуваме внимание, почнува да вика. Можеби мисли дека на тој начин ќе биде забележан.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.500
  Допаѓања:
  82.764
  Може е такво детето:)
  Мојот многу вика исто. Си имаме ген во фамилија :) Дури жилите на врат му се напнуваат кога зборува(facepalm)
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.