1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хиперактивно дете

Дискусија во 'Дете' започната од Babyformammy, 14 октомври 2019.

  1. Babyformammy

    Babyformammy Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki... imam golem problem moeto devojce ima 1 i pol godina i imam golem problem nema koncentracija, ne moze 2 sekundi da stoi na edno mesto, postojano e vo dvizenje, se kacuva, samo akcija e i mnogu mi e tesko da ja nahranam i da ja smiram... ve molam za pomos kako da ja namalam hiperaktivnosta i da ja smiram
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Normalno e za taa vozrast toa odnesuvanje, mojata bese ista na taa vozrast, duri sega na skoro 3 god se smiruva.Pedijatarot ni rece da ne davame mnogu blago osobeno ne pred spienje
     
    На SnowWhite8, Coco31, Babyformammy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Дали од доктор ти е дадена дијагнозата дека е хиперактивна или детето ти е доста темпераментно па викаш дека е хиперактивно. Доколку е првото убаво е дефектолог да поработи за смирување на хиперактивноста а доколку е само мн темпераментно избегавај шеќери и давај и повеќе игри со трошење на енергија
     
    На Babyformammy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Дете од 1,5 година не може да има концентрација на една работа како ние возрасните. Тоа треба да е нон-стоп во движење и да го истражува просторот. Никако не смееш да го спречуваш во тоа, напротив децата треба да се стимулираат да трчаат, да скокаат, да се вртат... Поминувајте повеќе време надвор додека е се уште убаво времето за да ја троши енергијата.
    А за хранењето се знае, во хранилка, врзано со каиши и нема кај да бега. (fingers)
     
    На PaLaVa, mariz, gjoker4e и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Babyformammy

    Babyformammy Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Mi prepisa pedijatarot sirup calma na prirodna baza bil so trevki ama ne deka ima nekoj efekt plus i davam bedoksin ama ne sakam da ja doziram mnogu zatoa rekov nekoj sovet od poiskusni... blagodaram na sovetite
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    да не внесува мн шеќери?
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Посети дефектолог.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Hhhhh kako za moe dete nekoj da pisuval. Pred da pocne vo gradinka sekoj den po dva pati odevme vo parkce da se istrca ubavo dodeka ne pobara da sedne vo tocace i da odime doma. Toa mnogu pomagase ke se istrca ke se izmori i posle se zaigruvase so nekoe igrace. Sega mislam deka i vo gradinka se izmoruva dovolno. I poveke ovosje retko cokoladi.
     
    На cresa-jagoda, Girl-Rabbit и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  9. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    И моето е исто како твоето,не седнува 5минути на едно место.За хранење му пуштам цртани,морам зошто се друго е поинтересно од јадењето.Јас тоа не го гледам како проблем и не би давала сирупи или бедоксин за смирување.Радознало е сака се да види,да чепне место не го држи но такво си е детето.Иде во градинка,доаѓа дома јаде и право надвор да се истрча да се изнаигра.А не јаде благо ниту сокови пие.
     
    На Abc07, Coco31, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    За да се установи дека детето е хиперактивно е потребно од доктор.Хиперактивноста и не е така невина ,,болест''.
    И хеперактивноста се утврдува во подоцнежните години некаде до 5 години мислам,не сум сигурна.Ама ако некое дете е немирно,темпераментно не значи по дифолт дека е хиперактивно.
     
    На Sexybaby86, eli25, Abc07 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Според коментарите се чудам како се нешто ново се измислува. А според темата се чудам како ли очекувате дете на година ипол да седи? Мајка ми со првото ми викаше многу е немирно а викам што сакаш дете да седне на кревет и да седи ко нас?
    Мислам дека 80% од децата се такви а останатите 20% се дечиња кои се мирни. Тоа до природата е. Згора на се дете на таа возраст треба да истражува радознало е таков е и периодот. Каков доктор каква болест и вие што сторивте...
     
    На NewMama, mariz, katte82 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Како јас да сум го пишувала постов и моето дете е баш како што пиша , од кога почна да патка на една година па сега ќе прави 3год. Се уште е такво (не застанува ни 5мин. Постојано е во трчање, скокање, качување .... ) но се надевам дека ќе помини таа фаза и ако подолго трае. Со многу мајки и доктори сум разговарала од прилика на таа возраст скоро сите дечина се исти
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Сите ке се пронајдеме во напишаното со дете на таа возраст. Но послушај ги другите и однеси го детето на дефектолог...

    Кај мене син ми е 4илол год и не зборува, вика (гласно).. малку потемпераментен е од други на негова возраст, почесто е во трчање него во одење. А чудно во градинка е бајче па, мирен. Вака не сум се насекирала за тоа... Само ептен во последно време ме чуди ова негово (зборување со викање), дури и пријатели го приметија...
     
    Последна измена: 18 октомври 2019
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Цело време вика, или само кога има повеќе луѓе во просторијата? Ако е првото, провери слух, за секој случај, ако е второто, само бара внимание.
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Го тестирав за слухот сама... од позади грд го прашав потивко нешто и ни одговори. Најверојатно е внимание, ама вика и сами кога сме и со луѓе кога сме, само во градинка не викал :?:
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Си бара внимание. И моево мало е такво, кога разговараме меѓу себе без да му обрнуваме внимание, почнува да вика. Можеби мисли дека на тој начин ќе биде забележан.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Може е такво детето:)
    Мојот многу вика исто. Си имаме ген во фамилија :) Дури жилите на врат му се напнуваат кога зборува(facepalm)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Мајки дали е нормално 9 месечно бебе буквално не затанува преку ден , едвај сменуваме пелена , јадење со бркање не застанува мирно ни 10 секунди единствено само кога дремнува мирува .. во текот на нокта знае да стане да се исправува на креветче да лази. Тоа што прави денски го прави и во текот на нокта
     
  19. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Да нормално е.
     
  20. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Секако дека е нормално. Откако ќе прооди може да се подсмири навечер, преку ден иста песна. Мојов е 2 ипол уште нема застанување.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.