1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хипермаркетот Карфур - Carrefour

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 6 октомври 2012.

  1. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Да си бидам искрена никогаш нема да разберам што ми зборуваш, еве ако еден ден од не знам која причина се случи тоа ќе ти се извинам. :)

    Неколку пати си го кажав своето мислење. Повеќе немам намера да дискутирам затоа што што и да пишам не се ни обидуваш да сфатиш што воопшто сакав да кажам, немам никакви предрасуди само си имам некои познавања затоа што имам личности во трговија, и плус од она што го учам. :)

    Биди поздравена.
    :)
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Зборите за различни работи, затоа не се разбирате. Теди збори за некоја друга марка тестенини кои се евтини, не за истите што се продаваат сегде, сама рече дека не ја видела ни марката која е. Ако и мене ме разбирате што сакам да кажам.
    Гужвите се страшни, јас само имам поминато, постојав да видам какви ми се шансите, ама се откажав. Па колку ги тресеа луѓето, толку да се крадело човече. Каков народ сме, не сме народ ние, џган сме. Немаме ни култура никаква, затоа никогаш нема ни да влезам таму, да се тепам за тоалетна човече.
    И ја разбирам Мече, мене мајка ми ми кажуваше, она оди таму да пазари, од се знае кои причини, ми вика, абре да разберам сиромашен народ, ама кога ќе видиш некој што очигледно нема потреба да се граба за нешто оди па сфати. Па направи ред мајку му, а не вака.
    На ништо не личи маркетот, тоа само можам да кажам. Јака им душа на вработените што се расправаат со секаков народ, а полошо од толпа нервозен народ нема.
     
    На kate21, senza.parole, Miamigirl и 3 други им се допаѓа ова.
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    За истите тестенини збориме , за тие што се на промоција, нема други 19 денари (патем две пакетчиња се за 19).

    Епа луѓе, веројатно јас не сум била во време на големи гужви и затоа искрено ќе ве посоветувам ако имате намера да пазарувате одете во 8.30 - 9 навечер. Јас тој период бев два пати и тврдам дека поминав без никакви последици без грабање и влечење, а освен тоа немаше баби и дедовци кои се тепаат туку млад и културен народ. ;)
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.027
    Јас кога бев,мислам дека луѓето ќе ме испотепаа со количките ,како мравки на леб буквално таква беше сликата |(
    Не бев ни по шеќер ни по ориз,едноставно ми се пријаде пица па решив да си купам што ми треба,ама кога видов што се дешава,само чекав да излезам.На сестра ми и се заврте од таквата гужва ,тоа беше на 11ти октомври.
    Не ги обвинувам луѓето кои пазарат,дали сакале да заштедат или не ич не ми е гајле,ама културата бе,основна ја немаат,онаа најосновната :|
    Дури јас се почувствував засрамена што се наоѓам меѓу нив.
    Отвараат НИЛА да ја мириснат,пола ја истураат,оставаат на среде колички,исфрлано овошје,зеленчук,аххх страшно :puke:
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Влегов вчера во маркетов и имаше многу гужва, производи оставени на места на некои други, не можеш да се разминеш, нечисто, а цените како што видов се разликуваа од оние на другите маркети неколку денари само.
    Фамозната тоалетна ја немаше, единствено ефтино што земав беше два течни сапуни од 400мл за 55 денари.
    Сепак и тоа како се исплаќа ако купуваш на големо!

    Друго што видов во маркетот и никогаш нема да заборавам беше полусвесен човек кој лежеше на плочките со полупревртени безизразни очи и отворена уста и луѓе кои го ладеа.
    Имаше ако не се лажам и крв околу него.
    Не знам што точно се случило ама човекот лежеше таму без да се мрдне најмалку дестина минути.
    После дојде медицинска сестра и најверојатно му помогнаа.

    Дали беше тепан или нешто друго придонело за неговата состојба не знам.
    Единствено знам дека беше ужасна глетка. Нозете ми се пресекоа кога го видов.
     
  6. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Карфур изгледа не е вистински Карфур...
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Веќе нема гужви, еве бев денес да купам нешто што ми требаше таму и во ДМ од што ми е на иста одалеченост колку и маалскиве продавничиња, и на каса по 2-3 корпи или колички, и на другите каси слична ситуација.
    Многу од работите што ги имаше првиот ден веќе и ги нема (а рекоа ќе донесат, да ќе донесат ко ќе заврши попустот) и тоа е лошо. Ти си мислиш истото а сега, а утре ќе го купиш ама не е така. Не биле џабе чекањата по 2 саати на каса, се уверив.
     
  8. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Го посетив маркетов од љубопитност колку да видам што има и уз пат си купив по нешто од стварите што беа на промоција и секако благо. :lol:

    И јас приметив дека многу од стварите што ги има на промоција ги немаше и не носеа.
    Вработените цело време викаа ќе има следната недела, па сигурно кога ќе помине 21-ви ќе има. :lol:

    Јас кога бев во моментот отворија од тие перниците и јорганите. За секунда ги снема, луѓево веднаш ги испоземаа. Многу луѓе чекаа кај сушалките и даските за пеглање за да донесат ама слабо.
    Тетка ми запна да си земе сушалка и даска, али и се погоди само сушалка во моментот додека се шетавме пред нос и ги отворија :lol: па успеа да земе. Иначе и нив одма ги снема. Цените на другиве производи како и во другите маркети па дури и поскапи.
    Битно без благо не излегов :rofl:

    Иначе вработените беа љубезни и касиерките и обезбедувачите.
     
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Што доведува сиромаштијата во Македонија знаете ли?
    Не доведува до редици во Керфур и други маркети со акции, туку доведува до толку големи критичари да стануваме бидејки немаме што друго да правиме.
    Абре први сме за да искритикуваме, први!
    Редиците во супермаркети посебно за акции се сосема нормална работа секаде во светот, ама секаде!
    Тоа е, не си го гледаме сопствениот живот туку на комшиите.
    Ок е мала шала, ок е критика, ама нема крај на критиката. Претерувате.
    Испаѓа не да му умре козата на комшијата, него да му се вцрвени газот од неквалитетна тоалетна за 49 денари.
    Абе ако сака со тоалетна, ако сака со весник нека си го брише.
    Ако сака нека чека ред 2 саати, ако сака нека си купи од Веро за 300 денари 8 слојна тоалетна.
    Секој кај сака нека си купува.
    Не го сваќам ова апсолутно критикување на се и свашта.
    Не сакате скапо, не сакате ефтино.
    Не сакате гужви, не сакате некој да ве згазне во супермаркет, не сакате мали лименки сте сакале големи и бла бла. Абре ако не црно зрнце во шеќер најдете.
    Затоа ќе си патиме, зашто критикуваме што скоцкани луѓе купувале на попуст, што иделе на пазар, што сакале поефтино да поминат. Па сакаат бе, нормално е.
    Сватете нормално е се.
    Ние сме како народ шлакнати што гледаме се околу нас и фаќаме само забелешки кој што купил.
    Гледаме у туѓа кошница наместо својата да си ја наполниме и да почекаме +10 минути на каса.
    Дека немаме култура тоа не е нешто ново, ама и дека стануваме се поглуп народ и тоа е веќе повеќе од јасно.
     
    На Markusa2, ceca-1, TheKiketoo и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    мислам дека некој спомна за да загледуваме на цените
    мм денес зема едно бикче и замислете едно бикче значи обично испадна дека било 600 ден
    и ни кажува колку треба да платиме на крај и јас и мм се гледаме и се чудиме.. и ја прашуваме таа на каса и вика оф леле пак погрешна шифра ставиле .. и уште не прашува дали ке го земеме бикчето хахахха јас вака ја гледам и на крај сама го тргна.. така да не се чудете ако ви кажат некоја цена зошто не им се сите шифри точни и проверувајте си...

    инаку не ме интересира кој што купил , непристојно е да се гледа во туѓа количка..
    Бев земав тоа што ми требаше и толку.
     
  11. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Сега само што се вратив од Карфур и она што го видов се совпадна со моите прогнози.На самиот влез нема никаква гужва,само еден човек од обезбедување,внатре имаше 3 до 4 пати помалку народ од вообичаеното,нема повеќе евтина тоалетна хартија,евтини чоколади,евтин зејтин кој еден пензионер прашуваше на кој рафт се наоѓа по 30 денари а таков јас не видов туку цена од 95 и никој не го купуваше, имаше полузелени банани по 29 и зимаат додека има затоа што промоцијата важи до 28 октомври,кај чорапите што беа на промоција жени правеа гужва додека кај останатите артикли сите рафтови беа полни и нормално народот со полупразни колички оди на каса каде што имаше ред по двајца на секоја каса.Се поретки се оние што излегуваат со полни колички но таквите не ги гледаат цените и каде и да одат без разлика во кој маркет излегуваат со полни колички.Најголемиот дел излегуваа на касите по 2 до 3 ситници што значи дека луѓето не наседнуваат на оние финти дека ако на почеток им даде некој по багателни цени ќе ги научи да пазаруваат од таму.Баба ми покојна викаше дека сиромав човек е жив ѓавол и дека тешко на крај нкој може да излезе со него односно да го прелаже како со Карфур.Како што мене ми изгледа работава бадијала ке отвараат други маркети кога народот по пониски цени ке продолжи да си пазарува од Кам,Стокомак,Денар дисконт и слични такви маркети затоа што цените секогаш ке им бидат пониски. :D
     
    На AIT и sanjaeva им се допаѓа ова.
  12. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.624
    Допаѓања:
    251.158
    Пол:
    Женски
    Дали некој/а знае, има ли сеуште од производите што се на промоција? Знам дека одредени производи ги снемува па повторно носат...
     
  13. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    На првиот флаер пишуваше мислам промоциите дека ќе траат до 21ви месецов. Има нови промоции сега?
     
  14. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.624
    Допаѓања:
    251.158
    Пол:
    Женски
    Јас сум изгледа нешто збунка, првичниот попуст трае до 21 или до 28?
    Сигурна сум дека на билбордите низ град пишуваше до 28 :tmi:
     
  15. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека се до 21ви :^)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Сабајлево бев, искачаат луѓе од таму со црвени пиперки и перници,бевме и ние, и оваа мајка ми , ај и ние да купиме (а бевме искочни за јакна) и одиме и ја ваква |( и на враќање паметните перницата и една кеса пиперки мене ми ги тупнаа |( а плус шо носев и 3 други кеси. Алал да ви е, сеа рацете ко скинати ми се од вас :@ :clap:
     
  17. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    гледам темава замрела... :lol: сакав да прашам дали некој знае како одат работите на рати во карфур...преку која банка и слично...ако некој е запознаен нека пиши :call: ...сакам да купам машина за перење алишта пошто ова мојава цркна :x па ми треба под итно ....
     
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ратите одат преку Комерцијална банка, без камата, а не е неопходно таму да имаш сметка.
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Ај и јас нешто да прокоментирам. Абре луѓе што е со цениве? :o
    На едни чипсови баш прочитав, абре не сум ќора, пишуваше Chipsy чипс и под тоа 9 денари. Малце ме зачуди ама купивме. И оп иди на каса ти куца еден 21 денар? Па добро бе, би сфатила да се испомешани, ама пишуваше чипси чипс од малите, па дај нека не зафркаваат.Исто и со пастата, Колгејт купуваме пишуваше 102 ли беше таму, го куца 140 :o не не ми е јасно , се им е лом со цениве.Треба барем еден ден да го затворат да си ги наредат како што треба, и ако треба нека ги залепат, не - едно паднало. друго се испомешало, па да се чуди народ кога околу 20 денари ке ти зголемат на каса од цената.А да, и во тоа каталозите, сите цени им се утнати, па напишале се извинуваме,некој човек ке се израдува, леле колку ефтино, ке дојде и оп - се извинуваме за згрешените цени.. |(
     
  20. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Посеизгледа правиле попис па затоа пишува на чипсовите 9 ..