1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хипер-коректност на јазикот или цензура

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Biljarkata, 7 мај 2021.

 1. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.947
  Допаѓања:
  163.336
  По пуштањето во употреба на дигиталната верзија на Толковниот речник, стигнале реакции од граѓански здруженија за тоа дека во речникот има навредливи термини , па така Владата решила да ни го корегира јазикот со бришење на навредливите термини.
  Меѓу другото од толковниот речник се, односно ќе бидат повлечени навредливи зборови, како „циганштија“, „курва“, „педер“, „каур“ и други.

  Филолозите го кажаа своето:
  Речник не е список на дозволени зборови- Илина, Букбокс
  Емил Ниами- доктор по филолошки науки и славист, ако не се лажам, реагирал на ФБ
  Едно резиме на реакциите и овде

  Што мислите вие за овој досега невиден и нечуен потег во филологијата и државното уредување?
  Дали ако ги избришат зборовите од речник истите ќе престанат да постојат?
  Дали македонското општество ќе стане потолерантно и политички коретно и дали воопшто такво нешто е возможно?

  Бонус
  upload_2021-5-7_14-9-45.png
   
  На Doozy, MarijaMi90, daylight и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.756
  Допаѓања:
  17.251
  Пол:
  Женски
  Колку прекрасно! Брилијантна идеја. :D

  Не се сомневам во тоа. Јас генерално кога зборам онака со луѓе имам речник во рака и исклучиво само по зборовите во него се водам и составувам реченици.

  Апсолутно, да. Знаеш она ко ќе просат децата Ромчиња на семафор дека родителите ги принудуваат, наместо да ги испраќаат на училиште, со каква гордост и достоинство сега ќе го прават?
  Или ко ќе претепаат некој пед...упс, мислам хомосексуалец...со секој удар ќе ја осеќа толерантноста. :inlove:


  Изгледа на некој му било досадно и не знаел што да прави, па ај нешто да се дешава. Речникот е само групен запис на зборовите кои се користат во еден јазик, а не обратно да го диктираат говорот. Милион и една глупост ќе им текне, само да не седне некој и реално да почне да решава проблеми. Искрено идејата е преглупа за нешто повеќе да се пише. :D
   
  На mode-kristina, Alisa22, OrphicOphelia и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.947
  Допаѓања:
  163.336
  Да ја префрлиме во подфорум Насмевка ако не?:D
   
  На MarijaMi90 и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Сите јазици претрпуваат промени.
  Шекспир да ви зборува сега на тогашниот Англиски јазик, ништо нема да го разберете.
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.025
  Пол:
  Женски
  Баш го следев ова и во групата Пуздер. Имаше некој предложено само да се додаде дека е во навредлива конотација зборот, така нешто, ама требало да се поминува низ многу комисии, демек ептен долг процес, па полесно било вака.
  Ете, зошто да се мачиме.
   
  На staycalm, MarijaMi90, Waverly Raven и 9 други им се допаѓа ова.
 6. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.756
  Допаѓања:
  17.251
  Пол:
  Женски
  Ок си е вака. Можеби некој има поинакво мислење. :D
   
 7. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.756
  Допаѓања:
  17.251
  Пол:
  Женски
  Да, ама тоа настанува природно со тек на време.

  Освен тоа, која е разликата дали ќе кажеш види ги Цигаништава или види ги Ромиштава. Не им се менуваат чувствата на луѓето магично преку зборовите.

  За да имаме толерантност треба добро да седнат и од корен да го реформираат образованието.
   
  На OrphicOphelia, Осе и Biljarkata им се допаѓа ова.
 8. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.947
  Допаѓања:
  163.336
  Види, јас многу добро знам дека поимот курва е навредлив. И знам дека темата ја избришавте. Ама да го избришеш од речник. единствениот збор кој идентичен постои во сите словенски јазици ми е многу многу...не ми текнува соодетен збор, чек да видам во речникот:smirk:
  Многу комисии требало да поминува|( А преведувачите нека се чешаат како да преведат. Или лекторите како да излекторираат|(
   
  На andrejko82, Doozy, MarijaMi90 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.947
  Допаѓања:
  163.336
  Аугментативот да се забрани со закон:!:
   
  На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Нема разлика.
  Јас да сум и двата збора ќе ги исклучам од јазикот.

  Иначе, се обидуваат да го рефрмираат образованието, ама има огромен отпор кај народот.

  Некој им кажал дека нема да има учебници... ама уште не знам кој :?:
   
 11. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.947
  Допаѓања:
  163.336
  Абе се се обидуваат да реформираат, олку мултиталенти немаме видено од времето на Питагора мислам:wasntme:
  Па ќе им кажат експерти од областа, видете другари, тоа така не може- ама не, они не разбирале:headbang:.

  Тебе и учебниците нема да ги коментираме, јер не е тоа темата.
   
  На andromedae, Celltica и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 12. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.756
  Допаѓања:
  17.251
  Пол:
  Женски
  Ептен ќе забегаме натаму со темата.
  Само ќе кажам промените треба да се насочени помалку кон дигитализација, а повеќе кон искоренување на несоодветен кадар.
   
  На zuto, Guns N` Roses, Осе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Таа спомна реформа, јас само се надворзав.

  И точно е дека не е за мене темава, ама не е ни за вас.
  .... туку оние кои припаѓаат на заедницата која се ословува со конкретниот (за нив) навредлив збор.
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Се согласувам.
  И тоа е всушност дел од реформата.
  Ќе летаат еден куп неспособни наставници.
  Затоа толкав отпор пружаат.
   
 15. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.756
  Допаѓања:
  17.251
  Пол:
  Женски
  Да видиш, да не поверуваш. Заменети со други партиски неспособни.
   
  На An-na и Осе им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Баш тоа е поентата.
  Да се замени партиското вработување, со професионално кадарно вработување.
   
 17. Celltica

  Celltica Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  27.747
  Сериозно почнувам да се прашувам кој е генијалецот што му текнуваат идеиве. Се поверојатно ми е дека на дроги им текнуваат. Постои дроги сега? Ок на недозволени супстанци дека им текнуваат.
   
  На Maylin, OrphicOphelia, MarijaMi90 и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.212
  Допаѓања:
  36.778
  Пол:
  Женски
  Која глупост :D Ама па и ние да бидеме во тек со светските трендови.:makeup:
  Туку како експресно донесоа одлука откако се пожалија од здружението, браво, најбитните работи веднаш се решаваат.
   
  На MarijaMi90, daylight, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.947
  Допаѓања:
  163.336
  За речник праиме муабет, една досадна и стерилна тема
  Би можела да ги отвориш линковите од воведот, ама пошто си спремна за дискусија и без нив, еве, за ова праиме муабет
  upload_2021-5-7_14-58-26.png
  Страшно, зборот Нигер постои во речник:worried:
   
  На daylight и Matotheja им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Па и во американскиот(американски е, не е англиски) треба да се направи ревизија.