1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хистероскопија

Дискусија во 'Бременост' започната од nilanani, 13 октомври 2011.

  1. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
  2. Lady7

    Lady7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    I jas ja imam istata dijagnoza, no poveke dokori mi rekoa deka pricinata za ne zabremenuvanje ne evo septumot, toj moze da predizvika spontan abortus pa zatoa se preporacuva da se otstrani. Mene me interesira dali moram da pijam mikroginon ili drugi kontraceptivni sredstva?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    Kakva dijagnoza imas?Zosto da pies mikroginon i kontraceptivi??...Za pred operacija? Mislam ne treba takvo nesto. A planiras da pravis histeroskopija? Se obiduvas da zabremenis?
     
  4. Lady7

    Lady7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Imam septum na matkata, veke dve godini probuvame za dete ama nema nisto :) sega treba da pravam histeroskopija, voedno imam i policisticni jajnici pa mi preporacaa i laporoskopija. Dr Trajkovski mi rece od 1 den od ciklus da go pijam mikroginonot ama ne znam kakvi kontraindikacii ima lekot, od ona sto go procitav zvuci strasno :)

    Znaci mi rekoa deka matkata mi e vo forma na srce, odnosno deka imam mal septum, no site dr mi rekoa deka toj ne e pricina za nezabremenuvanje tuku moze da predizvika spontan abortus. Jas ne sum imala bremenost do sega, a mojot sporug ima odlicni rezultati na spermogram i spermokultura. Probuvav dve meseci po red so klomifen i cikloproginova i nisto, imav i edna neuspesna inseminacija.
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Женички ајде тие што правеле хистеро и лапароскопија кажете ми колку време после тоа крваревте?Мене ми е четврти ден од операција ако го броиме и денот на операција,а без него трет ден и сеуште крварам и тоа некако повеке од напочетокот.Незнам дали е нормално.Да не се рашетав многу вчера и денес?Какво беше вашето искуство.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas so histeroskopija samo krvarev skoro dve nedeli , pa prestana pa pak pocna skoro cel mesec mi se fati i menzis dobiv . Sekoj organizam e razlicen , poveke odmaraj i ke se stabilizara toa . :*
     
    На dromka и bebaa им се допаѓа ова.
  7. kikuska92

    kikuska92 Нов член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    dali posle histeroskopija moze da se ostane bremena odma i bez problem
     
  8. katedavid

    katedavid Нов член

    Се зачлени на:
    7 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Денес правев хистероскопија на гак,имам едно прашање,не ми е препишано никаква терапија.дали има некој сто правел хистеро и не пиел ништо.
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Дaли е бoлнo,кaкo пoминa,кoлку кoштaше,кoлку време трaеше,сo aнестезијa или???? Извини вaкa сo прaшaњaвa, aмa и јaс требa дa зaкaжaм и ми стрaв..
     
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    не е болно зашто си со анестезија, трае околу 20-30 мин зависи што има да се работи, на приватно е скапо јас платив 45.000 во систина, на државна е хаос не се знае што и како ти прават а и се чека многу.
    ако нешто не ти е јасно прашај слободно ке ти објаснам
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    И тебе истoтo дa ти гo пoстaвaм.. дaли е бoлнo,кoлку време трaеше?
     
  12. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    на гак не препишуваат терашија а не треба така, сите што имале остранување на септум или нешто друго по приватниве обавезно им даваат циклопрогинова и/или естрофем
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    А пред тoa дaли имaше некoи бoлни прегледи?
     
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    не никакви прегледи немаш си седиш во соба ти ставаат инфузија и чекаш да те земат во сала те заспиваат таму се будиш осеќаш само мали болки како менструални и тоа е тоа, после крвариш некој ден како мензис и толку е :)
     
  15. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Јас имам едно прашање за оние кои поминале хистероскопија...Вчера правев, се помина супер, имав септум од околу 35 мм и го отстранија цел. Она што не ми го кажаа е колку време после интервенцијата можам да имам односи (ми кажаа дека не се препорачува забременување во наредните 2 месеци додека пијам терапија Цикло прогинова, но прашањето ми е за заштитени односи?) Поздрав...
     
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Нема врска за заштитени односи, не е проблем, откако ќе добиеш можеш и незаштитени. Туку дека уште се стабилизира раната внатре па затоа може не се препорачува бременост одма, да не има некој проблем при имплементацијата. Ама не е страшно, тоа не е класична рана, ткивото се регенерира.
    Туку блазе тебе ако можеш одма на секс да мислиш, првите неколку дена болат рамења и грб у пм :lol:
     
    На izmislena и Momichka им се допаѓа ова.
  17. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Јас еден месец пиев циклопрогинова, и крварев цел месец. Последната недела намалив со крварење и ми дојде. Вториот месец пробувај по малку, се согласувам со @Abeja , на тие болки во рамењата ама ич не мислев на односи :) сепак јас имав 8мм преграда, 35 мм сигурно бара повеке време за зараснување
     
    На dromka и izmislena им се допаѓа ова.
  18. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    :)) Мислам, знаеш зашто? Зашто претходно бев болна 2 недели од грип, па закачив кандида, па добив и еве веќе 5 недели... суша :))) Мене рамења не ме болат, а кичма по малку да... ама намалува болката некако, па се надевам дека ќе престане и крварењето кај и да е...
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Nekoja od vas sto pravela histeroskopija ako moze da mi kaze dali imala obilen zolt iscedok 7-8 dena posle intervencijata? Mn mi e strav da ne nastanala nekoja komplikacija :(
     
  20. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    @izmislena можеби уште се чистиш. Јас имав црвено па кафеаво, ако продолжи така оди кај докторот што ја направил таа интервенција на контрола.
    Така најубаво ќе знаеш што е тоа.
     
    На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.