Хистероскопија

Дискусија во 'Бременост' започната од nilanani, 13 октомври 2011.

 1. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Како помина? Само дијагностичка беше или имаше нешто потреба да се средува?
  И прашај го докторот за инвитро дали да продолжиш со Микрогинон, да не треба со Цикло.
  Докторот што ме правеше хистеро ми рече да го прашам докторот за инв. со што да продолжам и Трајковски рече да продолжам со Цикло два месеци.
   
 2. Gertruda2018

  Gertruda2018 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Јас останав бремена веднаш после отстранувањето на септумот, претходно имав спонтани, но имав и генетска мутација ама примав соодветна терапија за неа
   
  На ...Arthemisia... му/ѝ се допаѓа ова.
 3. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Колку што разбрав само дијагностичка со скречинг... а ми рекоа да го продолжам микрогинонот... а во мегувремено се консултирав и со Трајковски нема промена на терапијата штом била дијагностичка... само да ве прашам колку дена ќе имам од крварењево ?
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 4. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Да го продолжам микрогинонот и за 3недели да одам за отпусната листа и ке видиме што понатаму...
   
 5. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  2.573
  Јас мислам дека септумот не е причина за забременување туку најчесто за спонтан колку време се обидувате? За почеток почни со фоликуметрија ,видете дали фоликулите растат до потребната големина па пукаат барем така ќе ги знаеш точно плодните денови,по мое нешто има. Ти можеби имаш овулација но дали е зрела јајцеклетката?
   
 6. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Денес завршив со микрогинонот... за колку дена да очекувам циклус кој веројатно ќе се разликува по хистероскопијата?
   
 7. Lavica 344

  Lavica 344 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Јас добив за 4 дена
   
  На Lavica344@ и princess5 им се допаѓа ова.
 8. Sienna_MK

  Sienna_MK Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2018
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  2.657
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали некоја има правено хистеро во Њу Борн? Ме интересира која е цената таму :)
   
 9. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Мила Трајковки тогаш ми рече кај нас е 20и нешто илјади а на гак или чаир 2-3000 и ми го препорача докторот... е сега твое е да си одлучиш ако сакаш и кај нив...
   
  На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  2.573
  Јас правев во Њу Борн платив 27 000 и искрено не згрешив инаку цените докторката ми рече се од 24000 до 27000, 24000 плаќаш ако е дијагностичка т.е ако не најдат ништо за отстранување а 27000 ако има нешто. Јас имав септум и сенхии бидејќи предходно ми се случи биохемиска бременост а после хистероскопијата имам успешно инвитро. Ти посакувам среќа каде и да се одлучиш
   
  На Sienna_MK, eta и tina2018 им се допаѓа ова.
 11. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Кај мене нема уште единствено денес на бришење ко капка кафеавко но нема нишш др... веројатно кај и да е ке дојде... но како ти беше тебе нормално обилно или малку ?
   
 12. Piccola

  Piccola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Здраво девојки, не сум многу активна на форумот но гледам колку сте сите храбри и позитивни, секоја ви чест. Сакам да прашам за искуства. Во плодност ми открија ендометријален полип 10мм. Докторот ми препиша Примолут нор таблети за да го исфрлам преку циклус, ако не се отстрани сам, ќе мора да се прави хистероскопија.и кажа дека таа е причината зошто не останувам бремена ☹️ Дали има искуства кај некој да исчезнал полипот само со користење на таблети? И дали знаете колку е цената за хистероскопија во плодност? Ви благодарам однапред.
   
 13. parisian chic

  parisian chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  414
  Пол:
  Женски
  Јас имав полип пред 3 години од прилика и примав терапија, не се сеќавам каква, после 2 месеци ми исчезна полипот, и по 2 месеци пак се појави. Совет од друг доктор беше да се отстрани со хистероскопија бидејќи со терапија не му се уништувал коренот. Мене ми правеа киретажа тогаш на ГАК.
   
  На Piccola му/ѝ се допаѓа ова.
 14. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Здраво!
  Едно прашање до сите што имате правено хистероскопија на кој ден од циклус обично се прави. Јас бев некни на доктор и ми кажа само да направам екг и крвна група, брисеви имам. Па да појдам гладна и жедна за на анестезиолог да ми земаат крв. Планитам утре да го завршам оваа и вторник или среда да одам ск да ми земаат крв. Мене треба да ми дојде некаде за 5 - 6 дена. Може ли некоја да ми каже како оди постапката. Одам кај др. Зоран во Чаир.
   
 15. parisian chic

  parisian chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  414
  Пол:
  Женски
  И јас треба да одам на крај на месецот за прв пат кај него. Како помина? Само разговаравте или и те прегледа?
   
 16. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Прв пат бев средината на јануари тогаш ме гледаше на ехо абдоменално, пошто одам јас за аномалија на матка и се гледа на ехо. Некни бев со извештај од хсг. Инаку е фин доктор, смирен, добар, услужлив јас така би го опишала. Овде на форумов читав доста позитивни искуства од кај него.
   
 17. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.468
  Допаѓања:
  6.218
  Пол:
  Женски
  Здраво сакам да прашам за Др калчовски дали некоја од вас има искуство со тој Др за хистероскопија прашувам за една роднина
   
 18. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Јас правев минатиот Месец ... одличен доктор...
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. parisian chic

  parisian chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  414
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам. :)
   
  На @Iv му/ѝ се допаѓа ова.
 20. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Ај јас пак да прашам на кој ден од циклус се прави хистероскопија?