Хистероскопија

Дискусија во 'Бременост' започната од nilanani, 13 октомври 2011.

 1. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  Јас имам правено на 8ми ден од циклус, веднаш откако ми заврши. Што порано после менструалното крварење, тоа подобро, додека е тенок ендометриумот.
   
 2. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за одговорот.
   
 3. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  Девојки денес правев хсг. Левиот јајцевод ми е непрооден (сактосалпинкс).
  Матичниот гинеколог ми рече можеш, но и не мораш да направиш лапароскопија.
  Некоја со слично искуство?
  Препорака за добар специјалист?
   
 4. natasam

  natasam Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  69
  Откако ќе ти земат крв од сабајле, потоа кај 12 истиот ден докторот ми рече со сите потребни анализи да одам на ургентно надоле по скали да поминам анестезиолог. Сестра таму ми даде број на прв ден од следен циклус да се јавам кај неа за да видат кога да ме стават на листа. Искрено знам дека имаат многу гужва и ми се јавија за операција касно неколку дена пред да добијам следен циклус, меѓутоа најдобро било да се прави веднаш после завршување на циклус, па повторно одложивме :( пак се јавив оваа недела на прв ден кога добив и конечно ме ставиле на листа другата недела. Читав дека дома се спремаат девојките со сируп за прочистување на ГАК прашав што да пијам, рекоа ништо доаѓаш ден пред операција од сабајле си земаш прибор за лична хигиена, течности многу..... и таму они даваат што треба да се пие за припрема пред операција. Прв пат отидов кај докторот некаде пред нова година и рече фул сме, па еве дури крај на февруари дојдов на ред.
   
 5. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Фала за информацијата. Јас бев ми зедоа крв бев и на анестезиолог, но неколку дена пред да одам се вознемирив многу некако ми се собраа повеќе реботи, дознав за блиски луѓе кои што имаат рак и оваа со трчање по болници нон стоп па пулсот ми беше многу покачен нешто повеќе од 120. Анестезиологот ми рече да одам да направам ехо на срце и стрес тест и сега треба тоа да завршам па да го однесам извештајот. После ќе се одлучува за операцијата. И така се надевам само се да се среди и да заврши оваа веќе да ми падне овој товарот од мене. Тебе ти посакувам со лесно да ти помине операцијата :hug:
   
 6. natasam

  natasam Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  69
  Фала ти, исто и кај тебе да се среди побрзо се по ред, мораш да се смириш, некако да си дадеш сила, за да не ти се пореметат па и хормоните што реагираат на стрес (мене ми се покачија од страв од операцијата и болници како што пиша)
   
  На @Iv му/ѝ се допаѓа ова.
 7. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  937
  девојки, дали откако ќе поминеш анестезиолог во чаир, веднаш за следен циклус закажуваат хистеро?
   
 8. natasam

  natasam Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  69
  Би требало ако нема гужва,ама мене ми се јавија касно пред добивање, па решија да одложиме за наредниот циклус затоа што е подобро кога е тенок ендометриумот.
   
 9. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  937
  читав тука дека прво нели кај сестрата се пријавуваш, со сите документи за историја,
  па кога ќе добиеш ти се јавуваш, за тој циклус да бидне?!
   
 10. natasam

  natasam Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  69
  да, точно и се јавив на прв ден од циклус па до 20 ден чекав ништо, претпоставувам многу гужва пред мене, фатив врски одма ми се јавија ама веќе беше неколку дена пред следен циклус, па повторно добив насоки на нареден циклус да се јавам и ме ставија на листа конечно.
   
  На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sim04

  sim04 Нов член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво. Имам 26 год и сеуште немам дечиња. На кратко пред 2-3 години од матичен лекар е забележано нешто необично на матката и бев испратена на 3Д/4Д ехо во државна. Ме маткаа во државна со денови и на крај добив снимка со преграда на матката од 7мм. Кога прашав таму за да ми се отстрани не добив никаков конкретен одговор освен прашања "дали планираш да се мажиш" и "дали си абортирала до сега па што си дошла".. без коментар.
  Бев на магнет и на контрола во Санте Плус потврдено е дека има преграда.
  Е сега матичниот ми кажува дека "се додека не е поголема од 10мм не препорачуваат да се оперира, но и во овој случај од 7мм сепак постои ризик за ран абортус во првите 12 недели".
  Ризик секако има во секоја ситуација за жал, но искрено не знам веќе што да правам.
  Ве замолувам за ваш совет, за мислење и доколку се решам да ја отстранам преградата ми треба препорака за искусен и добар доктор, зошто од тоа ми е најмногу страв!!
  Благодарам однапред!
   
 12. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  6.241
  Консултирај се и со др доктор...Можеш да си направиш хистероскопија бар ќе ја отстранат не е страшна операцијата... во чаир членките се фалат од Др.Илиевски а на гак би ти го препорачала др.Калчовски... одбери си каде иди на 2ро мислење па одлучи
   
 13. sim04

  sim04 Нов член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Blagodaram.
  Kako sto napomenav bev na povekje mislenja i povekjeto stoea na toa deka ne bi mi smetala, no deka sepak postoi rizik za spontan.
  Normalno ne sakam toa da se sluci vekje koga znam deka ima sansa za takvo nesto, jas bi ja otstranila. No pusti strav, i od bolnici i od kadri.
   
 14. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  6.241
  Нормално е да постои страв но искрено откако ќе помине ќе си речеш само џабе си се плашела... јас минатиот месец правев дијаг.хистероскопија ( поради неуспешно ифв) кај Др.Калчовски и би го препорачала... Подобро да спречиш отколку да лечиш Јас би ја извадила ако постои ризик ... за интервенција која кратко трае и ќе помине лесно и без страв... пак ќе кажам Размисли си и одлучи си
   
  На sim04 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sim04

  sim04 Нов член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Koja e procedurata ?
  Potrebni se nekoi testovi pred toa zafatot?
   
 16. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  6.241
  Brisevi i pap i hsg ili eho od matkata krvna grupa i tamu doktorot te praka za krvna slika i na anesteziolog
   
  На SoNata му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SoNata

  SoNata Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2020
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Септумот можно е да прави проблеми при бременост. Убаво те посоветува членката побарај второ мислење и не се грижи за операцијата на гинеколозите-хирурзи ова им е рутинска процедура. Подобро реши се каде ќе ја правиш и кај кој доктор и опушти се.
   
 18. parisian chic

  parisian chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Женски
  Денес бев кај др. Зоран Илиевски и ми рече што треба да испитам. Е сега матичниот малку ме збуни, дека др. Зоран напишал брисеви, а матичниот(општ) ми вели од јазик или... Сепак се мисли на микробиолошки брисеви за микоплазма, уреаплазма, вагина и цервикс, така?
   
 19. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  6.241
  За хистеро ти требаат микробиолошки брисеви од вагина и цервикс и пап тест...
   
 20. parisian chic

  parisian chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам принцес :)
   
  На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.