1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хистероскопија

Дискусија во 'Бременост' започната од nilanani, 13 октомври 2011.

  1. Тајчи-87

    Тајчи-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Бидејки интервенцијата беше оперативна ми извадија септум U2a ( незнам по големина колкав бидејки само тоа го пишува во извештајот) ме чинеше 27.700 Инаку ако е дијагностички е околу 25.000
     
    На tina2018 и princess5 им се допаѓа ова.
  2. Тајчи-87

    Тајчи-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Бев минатата недела кај др. Трајковски и тој контактираше со др. Калчовски во ГАК и му кажа така. Отидов во државна и стварно, спремни ми документите со отпусна листа и морав да платам 700ден.за да си ги земам.
     
  3. Тајчи-87

    Тајчи-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Пиев три дена микрогинон и вчера на 5- ти ден циклус ја направивме интервенцијата. Инаку беше др. Трајковски и ептен сум задоволна од него и од пристапот на целиот персонал
     
    На eta, Sienna_MK и princess5 им се допаѓа ова.
  4. Тајчи-87

    Тајчи-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Секако не е фер. Јас веке 7 год со сопругот се обидуваме за бебче ама не успеваме. Дадов пари по разноразни испитувања и доктори и сега го чекав и ова за инвитро. Одлучив да си ги земам документите од ГАК за да ги пуштам во фонд поради што ќе ми изминат некои од нив и пак ќе треба да почнам од почеток. Додека чекам одговор од фондот морав да ја направам хистероскопијата и тоа на приватно бидејки е хаос моментално во државна.
     
    На Sienna_MK, tina2018 и princess5 им се допаѓа ова.
  5. Тајчи-87

    Тајчи-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    че дека треба да имам кафен исцедок, јас на 5
    Беше денес? Како помина?
     
  6. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    :ninja:
    Мила завршив денеска, се’ помина супер, немаше што да се интервенира освен скречинг што правев, останато си е се’ уредно!
    Фала ти што мислиш:* Јас на 6 ден од циклус и имав кафеав исцедок:) Сега имам крварење ама со терапија ќе се среди;)Инаку платив 21 525 за дијагностичка и скречинг
     
    На tina2018 и Тајчи-87 им се допаѓа ова.
  7. Тајчи-87

    Тајчи-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ти посакувам среќа понатаму. :)
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.831
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило што све поминало супер..сакав да прашам каде правеше хистероскопија? И дали скречингот си доаѓа заедно со хистероскопијата или посебно
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  9. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Што ти бараа од документи за Хистероскопија
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Мила правев во Њуборн и ми наплатија заедно со дијагностичка, значи не посебно, ако е оперативна тогаш се плаќа 26 000 и се носи материјал да се испитува хистолошки и плус на тоа се доплатува 3000 денари, нормално доколу има потреба од тоа, кај мене немаше и затоа поминав со дијагностичка само
     
    На KonstantinaM и Slonce91 им се допаѓа ова.
  11. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Мене ништо не ми бараа бидејќи сум нивен пациент и знаеја дека сум поднела документи за ваучер за инвитро, а инаку пожелно е да се има чисти микробиолошки брисеви не постари од 6 месеци и плус инфективен скрининг на хив хепатит Б и Ц не постари од 6 месеци, тест за корона не ми бараа
     
  12. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.831
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила на одговорот:)
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, имам едно прашање, дали некоја од вас правела хистероскопија после 15тиот ден од завршувањето на менструацијата и дали претходно земала нешто некои лекови?
     
  14. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.158
    Пол:
    Женски
    Ако од прв ден земаш микрогинон може и покасно но докај 10 12 ден за по 15 не сум сигурна бидејки најдобро е по завршување на менструацијата бидејки тогаш ендометриумот е најтенок (и со микрогинонот не се дебелее бар така велат) а и пред овулација се прави интервенцијата... но ако доктор ти кажал тогаш сигг може..
     
    На Summerlove@2016 и Sienna_MK им се допаѓа ова.
  15. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Офф не знам баш читав и по интернет сите прават порано, инаку не земам ништо буквално. Овде се е обратно, се ми е измешано едвај чекав да почнат со работа сеа не знам ме загрижува тоа. Инаку јас имав спонтан абортус во ноември и сега треба да правам хистероскопија за да виде дали внатре сѐ е добро. Сепак фала ти за одговорот ќе видам што ќе биде за една недела.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Мене докторот ми потенцира дека се прави одма по завршување на циклус, јас ја правев на 6 ден од менструација без никакви лекови,може мислам и до 10 ден, а за покасно не сум сигурна.Со лесно мила!
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anas

    anas Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Сакам да ве прашам дали дијагностичка хистероскопија ако има потреба ке премине во оперативна или тоа се два различни зафати? Треба да правам дијагностичка, со анестезија, ама докторот не ми даде ништо да пијам како припрема, па си мислам дали ако се најди нешто за отстранување ке го отсранат со истото?
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Да мила, кај мене беше така, се почнува со дијагностичка и доколку има нешто за одстранување се санира на лице место и се праќа на испитување(значи оперативна).И јас не пиев ништо пред интервенција,После тоа има терапија со циклопрогинова, ерготил капки и естрофем и клексани ако има потреба.Со лесно!
     
    На anas и _Vera_ им се допаѓа ова.
  19. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, сепак ќе ѕвонам утре на докторот да видам што ќе рече. Во вакви ситуации не знаеш што да правиш што да мислиш.
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.158
    Пол:
    Женски
    Не се 2различни туку на самата дијагностичка хистероскопија ако се појави нешто за отстранување се отстранува и се смета за оперативна хистероскопија
     
    На Sienna_MK и anas им се допаѓа ова.