1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хитлер

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од N1ky, 8 јули 2012.

  1. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    „Човек“ со надпросечна интелегенција,а сепак глупав,сепак луд.Тој убил милиони,милиони луѓе и на уште толку им ги скршил срцата.Каков камен бил тој ?Каква пустина имал во себе ?Со самата помисла на него би сакала да го вратам од мртвите да го измачувам на најлошиот начин,да ја почувствува болката на милионите души!Сум читала многу за хитлер,сум замислувала во моево паметно мозоче (споредувано со неговото) како изгледало тоа,но после гледањето на The Pianist толку ме заболе,ја почувствував тагата на сите тие повредени срца од загубата на блиските.Толку многу ми стана одвратен човеков,толку многу неможам да ви опишам.Тоа е лудост.Само болен човек може да убива човек смеејќи се,само болен човек може да ја гледа смртта на милиони луѓе и само болен човек може да се смее гледајќи ја тагата во очите на невините луѓе,неспомнувајќи ги очите на невините дечиња.Ми се отвара рана на срцето помислувајќи на овој ФИЈУ ПУФ човек...НЕ за расисти.Не,сите сме еднакви,не учете од примерот на Хитлер.
    И да ги спомнам обожавателите на Хитлер,тие ми се почукнати и од Хитлер,ај што направил,направил ама сеуште некој да го НЕГУВА неговото име?!?!

    П.С.

    Сум прочитала информации дека Хитлер како помлад бил измачуват од страна на еврејски луѓе и затоа толку моногу ги замрзел ЕВреите.И сакат да се освети на тој начин што ке ги убива,измачува...НО и вистина да е тоа не му дава ништо такво право за да ги прави овие гревови.И нешто што многу ме интересира е дали тој бил атеист ? Мора да бил неверник штом така постапувал.
     
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Ја исчитав цела тема. Сакам да додадам дека мене Хитлер не ми е асоцијација за холокауст и логори, туку за еден високо интелегентен човек. Не знам зашто ама не можам да ставам на второ место неговата моќна личност и влијателна способност. Не навлегувам во психичката страна на неговиот профил, денес има многу душевно пореметено, но има малку вистински лидери. Сето зло на страна, мислам дека е вреден за почит неговиот тврдокорен карактер кој си ја исполнувал целта и покрај што се косела со сите норми и правила, а тоа не е лесно.
    Не викам дека не ги преминал сите можни постоечки и непостоечки граници, но тоа му била замислата. Грешна за нас, праведна за него.
     
    На ku4ence, t.i.n.k.b.e.l.l, the.one и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Женски јас слушнав дека мајка му била геманка,а татко му евреиин,но ја напуштил мајка му.Па и затоа ги марзел.Имам слушнато дека лекарот на мајка му бил евреин и дека не ја излечил,друга причина.
    И јас истото се прашувам
    Такав способност имал со неговиот говор да ги прдомисли луѓето.Затоа јас имам став да му ја прочитам книгата,да не ми се смени мислењето,за цела таа приказна..Бидејќи се најоѓам во години во кои се оформува мислењето.
    Метал пеач ауауауу;женска жити се ова постави го во црн хумор-таму му е местото!


    Имам читано дека овај човеков исто така умрел пред можеби повеќе од 10 години,назад. И дека живеел во Бразил и имал жена бразилка.
    :!: Гледав еден филм дека тој за време на војанта,во својата канцеларија викнал некој Евреин да го подучува..
    И како помала го гледав документаринот за него кај што раскажва некоја од оние кои биле со него.
    Ева му била негова лична секретарка,па денот кога умрел ја запросил исто така.Не не се венчани.
    Дали знаете дека човеков-не е ни човек-мнострум е.Монструмов имал проживеано 42-43 официјални атентати.ЗА на крај да се самоубие.-не вервам баш..
    Од мала ме интересиара монструмов,незнам зошто...
    Од секогаш сум сакала да посетам некој логор,но сека како растам ме фаќа некој страв :worried: .
    Епа за Хитлер,интелегенте,со висок коеф. на интелегенција,можеби бил,но џабе му била.

    Ај сега касно е утре ќе пишам повеќе,мака ми,ми се спие.. |-)
     
  4. Savana93

    Savana93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    159
    Ариевската раса е неостварен идеал од моќни луѓе кои дејствувале пред и после Хитлер.Тој само ги идеализирал, како и него неговите генерали.Интелегентен бил човекот за да напрај таков план, одмаздољубив, патриот но со нардотот е лесно да се манипулира-колективното лудило е нормално. Со самото носење на вагонот на сред Берлин и уништување на договорот со Франција во која Германија губи стеклнал моќ и доверба кај генералите-вистинските луѓе кои ја вршеле работата на лице место, значи тајната на хитлер била што ставил вистински луѓе на вистински места т.е знаел да процени заслепени генерали но за жал многу моќни луѓе....
     
  5. Ludaaaa

    Ludaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто не го ни сметам за човек што се не им правел на луѓето..Гревота. :( кај нас во школо една наставничка ја викама хитлер зошто многу е лоша :)
     
  6. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Пред некој ден гледав една емисија за него и за Сталин,и се зборуваше дека биле двајцата болни,едниот од тепањето на татко си и навредите од децата додека учел,а другиот ја злоупотребувал и тепал жена си.
    Јас искрено му завидувам на Хитлер што успеал да ја направи толку голема Германија и сите се воделе кон неговата наредба.Да,имало некои кои биле против али Гестапо се погрижило за нив.
    Му завидувам на неговото предвидување кој од кое место ќе нападни и кон неговата умешност.
    Жал ми е што имал лошо детство.Никое дете не смее да има лошо детство,ќе си има последици подоцна.
    Тоа со Евреите што им направил,имам коментирано во друга тема,штета за нив.
    Али то је то.
     
    На Istata od vcera му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Јас Хитлер не го сметам за човек..толку го мразам што не може да се опише :@ Додека учевме заХолокаустот мојот наставник ни пуште едни видеа на кои јасно се гледа што му се случувало на евреите во контационите логори :!: И денес исто така гледавме видео поврзано со тоа и едноставно се расплачив..Деца по 5-6 години сликани без облека и на нив само кожа и коски.. :( Зошто,неможам да сфатам зошто го правел тоа..Искрено да ви кажам јас Хитлер и Менгеле (кој без анастазија му ги отворал главите и му чепкал во мозокот на луѓето кои биле во логорите..И му ги сечел стомаците на жените и му ги вадел бебињата :tmi: ;( :fubar: )не ги сметам за луѓе,тие за мене се ЖИВОТНИ.. :!: :swear:
    Но секако ова работа може да ја направи само малоумен човек и човек кој има ментална болест :x :fubar:
     
  8. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Хитлер е секако една од најомразените историски личности. Не обидувајќи се да ги намалам неговите злосторства против човештвото, сепак да наведам неколку факти кои можеби не се познати.

    - Рајнхард Хајдрих и Адолф Ајхман се главните архитекти позади Холокаустот. Хајдрих бил особено познат по својата исклучителна бруталност. Некои од најизопачените идеи се негови. Хајнрих Химлер, вториот најмоќен човек во Третиот Рајх, по наредбата од Хитлер ги организирал и контролирал концентрационите логори.

    - Хитлер не е најголемиот масовен убиец во историјата. Според неколку Еврејски центри посветени на Холокаустот (како на пример Симон Визентал центарот и Јад Вашем меморијалниот центар) бројката на жртви на Холокаустот (Евреи и останати лица) изнесува околу 6 милиони лица. Бројката на цивилни жртви во текот на Втората Светска Војна изнесува измеѓу 19 и 22 милиони (вклучувајќи ги и цивилните жртви од страна на Силите на Оската и жртвите на Холокаустот). Дополнителни 19-25 милиони умреле како последица од глад и болести. Приближната бројка (без воени жртви) изнесува околу 45 милиони жртви.
    Таа 'титула' ја дели со Сталин, на кого му се припишуваат 35-50 милиони жртви (вклучувајќи ги и жртвите од присилното гладување на Советска Украина во 1932 и 1933 година, Големиот Терор од 1937-1938 итн.).

    - Почетоците на Национал Социјалистичката партија и зашто популарно наречената Нацистичка партија била толку популарна кај Германците во 30-те години треба да се согледаат од аспект на последиците од Првата Светска Војна и Големата депресија. Германија била многу ослабната по поразот во Првата Светска Војна и огромните репарации кои требала да ги исплати, а економската криза довела до енормна инфлација. Во такви социо-економски услови на харизматичен оратор како Хитлер не му било тешко да ги заведе широките народни маси. Вината за сите неправди нанесени кон Германија била префрлена кај меѓународните сили, особено Британија и Франција. Дополнително, со разни мерки (меѓу кои и користење на средства запленети од непожелните членови на општеството, во најголем дел Евреите) успеал значително да ја зајакне економијата на Германија.
    Пример за комбинацијата на германска прецизност и суровост - сите предмети кои биле одземени од Евреите при нивното доаѓање во концентрационите логори биле внимателно сортирани (чевли по број, облека, дури и очила) и потоа праќани во Германија како социјална помош.

    - Македонија има највисока стапка на смртност на Евреи, нешто повеќе од 98% од вкупното еврејско население во Македонија биле уапсени и депортирани во логорот на смртта Треблинка (концентрационите логори се делат на работни и логори на смртта). Чисто за споредба, Полска има стапка од нешто повеќе од 90%. Пред многу години читав книга за македонските Евреи во која, ако добро се сеќавам, се говореше за тажна бројка од само 30-на кои ја преживеале Треблинка. Преживеале уште околу 400-на лица кои биле или семејства на доктори и аптекари или лица кои отишле во партизани. Имаше и пример на дете кое се спасило затоа што мајката му се премажила за маж кој не бил Евреин и поради тоа не фигурирал во списоците.
    Еден од преживеаните македонски Евреи подоцна ја раскажал трогателната и морбидна приказна за сапуните направени од пепел од кремирани Евреи обложена со тенок слој сапун. ;(
     
    На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
  9. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Тоа е секогаш така - историјата ја пишуваат победниците. За злосторствата на Хитлер не подуваа со децении, а злосторствата на Сталин почнаа да излегуваат на виделина дури по распадот на СССР. Ако ги споредиме овие двајца, Хитлер е монструмче во однос на Сталин кој бил вистински ѕвер над ѕверовите.
     
    На Istata od vcera, SURF, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  10. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Олицетворение на тоа како изгледа едно животно, еден ѕвер, еден монструм и еден гнасен (не)човек.
    Секогаш кога го посетувам музејот во Скопје, на холокаустот секогаш ми навираат солзи на очите а на Хитлер ни името не сакам да му го слушнам.Монструм во вистинска смисла.Страдање на еден невин народ.Имам една комшивка,имала некакво Еврејско потекло и изгледа има изгубено некој близок во овој трагичен период за историјата :( и секогаш кога ќе ја видам ми текнува на оваа работа а жената кога ќе слушне за Холокаустот веднаш бега дома и можеби плаче ;(
     
    На Istata od vcera, Nausicaa, QueenElena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Колку бил само милозлив :$ .
    Кретен најголем,ми иди да го задавам лично. :@
    [​IMG]
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Имам читано за него дека всушност бил добар, грижлив, интелигентен човек. Тоа што сакал да ги "сотре" евреите е од политички причини. Ќе речете дека сум луда, но го одобрувам. Да, монструзно било тоа што го направил, но и јас ете да имам некаква моќ ќе ги сотрам муслиманите. Можеби не сите, но оние терористи дефинитивно. Се што претставува некаква закана треба да го уништиме.
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. viktorxD

    viktorxD Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Машки
    Немојте да јадете мн лајна за Хитлер ! Ќе ве скинам ситееее :D ahhahahaha :rofl:
    Што е зверка,зверка си е братот :D
     
    На Istata od vcera, elimkd и mimiblack им се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Politichar kako i site ostanati.
    Mu vadat losha fama kolku da imaat baba roga za zaplashuvanje.
     
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Да го примале сликар уметник немало да стане психопат како што станал , секогаш кога ке го слушнам тоа име ми се крева косата :@
     
  16. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Najpameten i najintelegenten chovek za koj nekogash sum slushnala. Site raboti shto gi pravel bile so dobra prichina.
     
    На Istata od vcera му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Во исто време со него, живеел и творел и Другарот Сталин... Кога би бирал помеѓу нив двајца, би го одбрал Хитлер и тоа со две раце...
     
    На Istata od vcera и Rama им се допаѓа ова.
  18. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Братот да e жив, ти сигурно до сега би бил у "Канада". :D
     
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    И јас исто пре би го одбрала Хитлерчо...инаку колку за информација ,не бил само Хитлер злогласен психо,тука спаѓаат мал милиони светски психопати,ама тоа не е темата ( туку Сталин златен,нели бил во време на комунизмот,сега брзо гледав емисија ,и незнам колку илјадници цркви и манастири били рушени до темел во ССР по негова наредба ,и башка тоа колку луѓе истребени од лицето на земјата ,ама тоа ако ОК ,а холокаустот и Хитлер до ден денес се актуелна тема,милиони човечки жиовоти беа уништени да,жалосно е,ама со Хитлер треба да се стават во исти кош и уништувачите на Цркви и Манастири!!!
     
    На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. viktorxD

    viktorxD Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Машки
    hahahahahahahahahahahahahaah