1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хиџаб

Дискусија во 'Мода и стил' започната од RIRIFENTY, 27 октомври 2013.

 1. RIRIFENTY

  RIRIFENTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Шамија-Шал
  може кој сака да постира слики комбинации и туторијали за Хиџраб-Шамија-Шал

  Ако е дупла темава канта :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Emotional123 и XstrongerX им се допаѓа ова.
 2. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  576
  Хиџраб-Hijab

  Искрено ми се допаѓаат комбинациите погоре, ама да бидеме искрени не се дел од нашата култура и не верувам дека православна христијанка би се облекла вака, па колку и да е модерно и убаво да изгледа.

  Одма лепат етикета- албанка. :wasntme:
   
  На Kaylie, LittlePinky и innamylove им се допаѓа ова.
 3. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Хиџраб-Hijab

  Не сметам дека женската убавина се состои во нејзиното сокривање.
   
  На SV1911, blueeparadise, LittlePinky и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  39.887
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Вака има разлика помеѓу Албанската шамија и муслиманскиот хиџаб.

  Албанките го носат поради некој си што бил на власт пред незнам колку години и наредил тоа да го носат како оличје на Албанците- зборувам за шамијата и мантилот.

  Нивните шамии немаат никаква врска со муслиманскиот хиџраб.

  Во Македонија не се прави таа разлика, заради Албанците, па секоја шамија мислат дека е муслиманско оличје, а не е.

  Мене лично многу ми се допаѓа носењето на хиџраб и ми се допаѓа посебно во оние модерни комбинации, но не и на девојка во минич или хеланки со кратка маичка.
   

  Прикачени фајлови:

  На Arjanit2021 и tessie им се допаѓа ова.
 5. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  39.887
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  .
   

  Прикачени фајлови:

  На RIRIFENTY му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  39.887
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  .
   

  Прикачени фајлови:

 7. RIRIFENTY

  RIRIFENTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Незначи ако носиш шамија шал или хиџраб дека женската убавина е сокриена секој може да биде убав на свој начин и со хиџраб може да биде убава.. убава комбинација исто како сликите и секако дека ке биде забележана исто колку и жена без шамија..
  А за шамијата не носат сите муслиманки шамија, тие што не носат само за погреб ставаат шамија или пак во некои држави ја ставаат инаку како на сликава


  Ова е шал


  Хиџраб


  Шамија


  И овие незнам како ги викаат за фустан нешто елегантно
   

  Прикачени фајлови:

 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.560
  Хиџраб-Hijab

  јас пак не ја разбирам поентата на шамијава
  или покриј се цела, ако несакаш некого со убавина да провоцираш како во арабија или пак ич не ставај
  леле леле ке ја криеме косата чудо големо
  па кога ке видам некоја со шамија а тесни претесни фармерки и танга и тогаш ми се гади
  или цела покрисе од глава до пете или не се глупирај
  Ама и тие не се криви, од дома ги тераат
   
  На Oscar Lady, Tanjamm, SV1911 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. RIRIFENTY

  RIRIFENTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Добро не треба со претесни фармерки треба да се носи нешто долго до колена но незначи сега во црно цела да се завие и главата и лицето тоа не го разбирам и јас.. зошто да се завие како арабија шамијата кој сака ја става кој не сака не става тоа nе треба на некого да му пречи секој има свој вкус избор како ја носи исто како што секој како сака се шиша и прави каква сака фризура исто така и шамијата секој може да ја носи како што сака не би требало тоа на никого да му пречи :)
   
  На Barca-Gril му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.968
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Точно, се согласувам со тебе. Барем доколку хиџабот го носат да ја прикажат својата побожност. Цела таа идеја за скромност во изгледот паѓа во вода и во таков случај според мене тоа веќе не е хиџаб, туку обична марама и ми нема поголема вредност и значење од обичен моден додаток.

  Религиозна муслиманка ја замислувам во хиџаб, секако во комбинација со облека која не истакнува облини или делови на телото слично како што е прикажано на некои од сликите кои ги имаш ставено.
   
  На Aryana, RIRIFENTY и Emotional123 им се допаѓа ова.
 11. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  Хиџраб-Hijab

  Јас колку што знам Муслиманскиот хиџаб не смее да биде со некои розе-црвени-портокалови бои..
  Мислам дека црно-бело-сиво нешто такви бои се дозволени ;)

  Hормално вака се носи

  [​IMG]

  [​IMG]
  инаку фино изгледа на предходните слики, барем поубаво од овие јас што ги постирав.

  Hе и стои на секоја Xиџаб

  [​IMG]

  Мене на Џаде ми се свиѓаше како и стоеше.
  Поубаво стои кога ќе имаш јака шминка, доаѓа до израз лицето поубаво :)
   
 12. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  39.887
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  ludoto19- по правило- нема правило.
  За боите нема, освен на погрем каде што се носи бела марама- така би требало.
  okcenzi- Поентата на шамијата и облекувањето во облека која покрива, е да се сокрије женската убавина, затоа што жената во исламот е многу ценета.
  Незнам дали разбирливо кажувам :D
  Еве имаше една споредба, зошто дијамантите се чуваат завиткани- нели зошто се скапоцени.
  Ова е долга приказна која ја скратив во една реченица :D .
  А поентата се губи кога девојка ќе стави марама, а доле минич, хеланка, или прозирни работи каде што им се гледа тангата.
  И не е потребна бурка и целосно да бидат покриени (лицето, рацете) и носењето оние големи мантили џоа нинџи!
  Доколку се носат девојките што носат марами, како примериве на сликиве, тогаш поентата е остварена.
  Иако да си чист и покриен однадвор не значи да си таков одвнатре. :)
   
  На Barca-Gril, Glasna и RIRIFENTY им се допаѓа ова.
 13. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  927
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Нека се смени името на темата не е Хиџраб туку Хиџаб :)
  Поентата како што кажа Emtional123 на хиџабот е да се сокрие женската убавина..еднаш одамна читав Ако некаде најдеш бонбон отворен..а друг затворен,спакован дали ќе го земеш отворениот..секако не...се надевам ме разбравте што сакам да кажам :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На elimkd, Tanjamm и RIRIFENTY им се допаѓа ова.
 14. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  ^^
  Ако некаде најдеш бонбон отворен..а друг затворен,спакован дали ќе го земеш отворениот.

  Еве имаше една споредба, зошто дијамантите се чуваат завиткани- нели зошто се скапоцени.

  - ги коментирам споредбиве,чисто кажани од некој друг.Не од Emotional123 и Barca-Gril.

  Би се дрзнала да ги искомнтирам овие две навдени реченици,кои патем,ако ги споредам со мене и девојките на кои религијата не им налага да се покриваат звучат многу деградирачки,веднаш фрлајќи дамка на помала вредност.Еве пример јас сум отворениот бонбон,и не сум дијамант,буквално.

  Комбинациите се убави, им прилегаат на девојките.

  Искрено не се разбирам,и не знам како треба да се носи хиџабот,но гледајќи приметувам дека го носат со поширока облека,која го сокрива женското тело.
   
  На tessie и Barca-Gril им се допаѓа ова.
 15. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.731
  Допаѓања:
  99.033
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  :tmi:
  Мислам кога ги гледам вака,ги разбирам и зошто ги носат и како,и дека тоа е дел од нивната култура.Почитувам.
  Но никогаш поглед не ми привлекла ваква девојка или жена.Лично ми делуваат толку туѓи..
   
  На Oscar Lady, sweet-cherry, Aryana и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.878
  Допаѓања:
  152.760
  Хиџраб-Hijab

  Банално е да споредувате жена со предмет. Подредената позиција на жената е спакувана во убаво објаснување - жената е почитувана повеќе. Како? Физички само? И зошто? А што е со мажот? Демек безвреден е и непочитуван ради тоа има 10 жени, отпакуван е ( у секоја смисла,хм... :^) ), глава на семејството, има право да заработува и да води бизниси. И некој ќе зборува за исклучоците...
  Мене не ми е јасно. На некому кој му значат декларативни зборови, нека тера, ама мене објаснувањето само по себе не ми е важно, јас го гледам фактичкиот исход и изгледот. Поубав украс од женската коса нема.

  Нејсе...не е религиска темава. Ама фрапантен е фактот што се повеќе луѓе во Европа преминуваат од христинајството во исламот...ама за тоа на друга тема.
   
  На SV1911, mimiiiii, tessie и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Дека кога се дебатираше за турбанот сите беа како леле зашто, категорично не, а поконтрадикторно ми е што за ова сите се воодушевни.
  Барем јас не ја гледам логиката искрено во шамијава, посебно во летни и пролетни денови. У зима и јас си се мотам со шалот ко нинџа не заради мода туку зашто ми е ладно. Не дека модата треба секогаш да е практична, али па тотална непрактичност како оваа не сфаќам.
   
  На SV1911, MissDior, imelda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.560
  Хиџраб-Hijab

  мила многу просизводи имаат супер паковање ама внатре се шит
  неправи споредби безвезни те молам
  мене искрено никаква поента ми нема шамијата, што ако косата и се покрие а лицето и се гледа
  Јас и нереков дека треба да бидат цели во црно туку повеке ја разбирам таа покриеност, каде навистина се скрива целата женска убавина а не само косата. И ако има шамија на глава незначи дека има некоја прекрасно бојна совршена коса, па ја крие на очи да не ја фатат
  Ова е мое мислење не е навреда за никој
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.560
  Хиџраб-Hijab

  По чив стандард или размислување или закон е доволно само косата да ја скрие? По османлиските? По куанот? Ако е по куранот тогаш ЈАСНО си пишува дека хиџабот несмее да има упадливи бои кои привлекуваат внимание, туку да се скромни и незабележливи
  Информирајте се за почеток па дискутирајте
  За болдираното, ако ти ставиш шамија на глава а јас сум со средена коса и без шамина, незначи дека си поубава или пак попочитувана од мене
  Така да болдов ти паѓа во вода

  http://www.dzemat-sabah.com/index.php?o ... &Itemid=92
   
 20. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  39.887
  Пол:
  Женски
  Хиџраб-Hijab

  Аман више со тоа извртување на зборови.
  Вие ги дочитувате постовите или во очи ви паѓа само она што може да ве накостреши?
  1. Јас сум муслиманка, јас сум информирана за овие работи и можам да се кладам дека имам многу поголемо интересирање на оваа тема од тебе. И доволно сум информирана. :)

  Јас не носам марама од причина што јас сакам да се дотерувам, се фарбам и незнам дали би останала на збор и на дело да ја носам.
  2. Кога ти ќе пратиш што зборат Хафизи, Оџи (луѓе со завршена медреса, луѓе кои имаат докторирано на факултети за исламски науки- вон Македонија и кои не се Албанци) ќе можеш да ми кажеш дека не сум информирана :D

  Светот иде напред, и ние одиме напред (иако во земјите како Арабија сеуште се малце заостанати), и сите тие Хафизи и Оџи сами велат дека жената може и немора да се покрие, а бојата не е воопшто битна.

  И горе напишав, ни марамата ни облеката не се битни доколку жената е прљава, а и никаде реков дека тие што не носат се, така да не ми измислувај :). На тој начин самата себе би се понижила |(

  А тоа со дијамантите и бонбоните е начин да се објасни зошто жените сами одбираат да носат.
  И не ја покрива само косата, многу јасно во погоре напишаните постови пишува дека носат и облека која не открива (деколтирано, кратко, тесно), ама викам ј-ти изгледа правиш некакво селективно читање |(

  Лилит зошто е тоа толку ФРАПАНТНО, може да ми појасниш?
  Што сме ние муслиманите?
  Нашата вера што проповеда?
  Убиство? Превара? Кражба?
  Не, проповеда исто што и христијанската Библија, со измени за свинското месо.
  Или кога ти се спомнува Ислам тогаш помислуваш на тероризам, Ал каеда и т.н?
  Тоа е прашање на кое има многу оодговори ама за друга тема.
   
  На LadyinBlack21 и Barca-Gril им се допаѓа ова.