Хлорела или спирулина

Дискусија во 'Дете' започната од mylene, 21 август 2014.

 1. mylene

  mylene Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  Здраво женски, дали би дале на деца под две години Спирулина или Хлорела?
   
 2. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Јас на ќерка ми, има 18 месеци и давам 2 пати неделно спирулина, но ептен помалку, бидејќи не и е воопшто вкусна. Кога наполни 13 месеци почнав со зелена магма, во чајче и добро ја прифати. Сега веќе месец дена и давам спирулина, но планирам , одкога ќе ја испиеме, да почнам повторно со зелена магма.
   
 3. mylene

  mylene Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  А каква спирулина и даваше? Јас видов во Биокосмос продавницата органска во прав, таму има и хлорела, па затоа се мислев што да дадам. Ајде чекам можеби има некој искуство па ке пише. Ти благодарам!
   
 4. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Истата спирулина и јас ја користам.
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.144
  Зошто да се дава спирулина на толку мали деца ?!?! Слабо им е железото, слаб имунитет, антиоксиданс :?: или од бес :$
  18 месечно дете би требало се да јаде.
  ако ти е за железо претпоставувам да ти кажам дека магдоносот после спирулината има најголема концентрација на железо. Подобро исцеди му 1 каф. лажица сок од магданос и нека ја голтне отколку да му даваш спирулина
   
 6. mylene

  mylene Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  18 месечно бебе се јаде да. Ама тргнувајќи во градинка треба да ги заштитиме од вируси, нели? Ке те молам Славица кажи ми дали му даваш некои додатоци на твоето дете? Незнам за каков бес станува збор?
   
  На Selest му/ѝ се допаѓа ова.
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.144
  Не давам никакви додатоци во исхрана освен што во променлив период му давам масло од диво оригано. Моето е големо, има 6,5год муабетот ми беше колку е паметно на 18 месечно дете да се дава спирулина, сепак консултирај се со педијатар
  да не навлегувам во тоа кој вид на спирулина му даваш, дали е ГМО или не е...
  (можеби јас грешам).